A szakmunka presztízsét növelő arcképes IPOSZ szakmai útlevelet a szakiskola és az ipartestület állítja ki, amelyet a gyakorlati képzést végző vállalkozás, mester adományoz útravalóként a keze alól kikerülő ifjú szakmunkásnak.
Az IPOSZ elnöke kitért arra, hogy a magyar és angol nyelven kiállított, regisztrált dokumentum öt szempont szerint rögzíti tulajdonosa szakmai fejlődésének állomásait. Már két szakmai útlevelet kiadtak, és arra számítanak, hogy az idén bővül ezzel a dokumentációval rendelkező ifjú szakmunkások köre.
Az útlevél tulajdonosa vállalja, hogy évente frissíti az ipartestületben is rögzített adatokat, így három-négy év múlva az aktuális információkra építve az ipartestületek pontosan nyomon tudják követni a szakma fejlődését, aktuális helyzetképet tudnak adni a munkásképzésről, a rendelkezésre álló szakmunkásokról, képzettségükről, szakmai gyakorlatukról.
Az IPOSZ arra számít, hogy az szakmai útlevél tulajdonosát Magyarországon és Európa szerte szakmai képességeinek megfelelően kezeli a munkájára igényt tartó vállalkozás. Az ipartestület a nemzetközi kapcsolatait is felhasználja arra, hogy külföldi partnerük tagsága figyelmébe ajánlja az IPOSZ szakmai útlevéllel rendelkező ifjú szakmunkásokat. A kezdeményezésről többek között tájékoztatják a Kis- és Középvállalkozások Európai Szövetségét (UEAPME) is.
Szűcs György abban bízik, hogy a külföldön is gyakorlatot szerzett "vándorlegények" itthon folytatják munkájukat, és erősíti a magyar kézműipart. (Franciaország július elsejétől teljesen szabad munkavállalást biztosít a közösségi tagságot 2004-ben elnyerő tíz ország állampolgárainak.)