Közepes ország vagyunk

Európában Ciprus, Írország és Svájc társaságiadó-rendszere a legvonzóbb egy nemzetközi felmérés szerint. Magyarország tizenegyedik a rangsorban.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KPMG felmérést készített, melyben nagyvállalatok adószakértőit kérdezték meg arról, mennyire tartják vonzónak országuk adórendszerét más európai államokhoz viszonyítva. Csehország, Románia és Görögország a sereghajtók közé tartozik, esetükben főképp az adórendszer bonyolultságát, valamint a sok és túl gyakori adóváltozást illette kritika. Az Európai Unióhoz Magyarországgal egy időben, 2004-ben csatlakozott országok közül Málta, Észtország és Szlovákia kapta a legjobb értékelést az adózási rendszer tekintetében, megelőzve a tizennegyedik Magyarországot. (A közös pénzek felhasználásában sokkal jobban állunk.)

Bár Lengyelország és Csehország gazdasága egyaránt látványosan növekszik, mindkét ország a leggyengébben szereplő öt állam között van társaságiadó-rendszere alapján a vizsgált 28 országból - mutatott rá Mike Glover, a KPMG adóosztályának vezető partnere. Ez nem azt jelenti, hogy az adó ne lenne fontos, de a befektetési döntéseket sok egyéb tényező is befolyásolja. A legjobb eredményt elért országok mindegyike magas minősítést kapott az adószabályozás értelmezése, az adószabályok stabilitása, illetve a viszonylag alacsony mértékű adókulcsok szempontjából.

A felmérés arra is rámutatott, hogy a gyenge adórendszerrel működő országok esetében mindez nem csupán a belföldi, de a nemzetközi kereskedelemben is hátrányt jelent a cégek számára - a válaszadók 70 százaléka vélekedett hasonlóan. Ugyanakkor a pozitív értékelést kapott államok képviselőinek mindössze 43 százaléka gondolja úgy, hogy a vonzó adórendszer előnyökkel jár a nemzetközi versenyben.

Sue Bonney, a KPMG Europe LLP adórészlegének vezetője és cégtársa a következőképpen kommentálta a kutatás eredményét a KPMG sajtóközleménye szerint: "Érdekes az a nézet, miszerint egy komplex adórendszer akadálya lehet a versenyképességnek, viszont relatíve kevés ember érzi úgy, hogy az egyszerűbb szabályozás az alacsonyabb rátákkal elősegíti a versenyt. A legtöbb kormány világszerte úgy tekinti az adót, mint a belföldi gazdaságot támogató eszközt, miközben a felmérés azt támasztja alá, hogy a megfelelő adórendszer csak egy része az üzletet támogató lépéseknek. A jó infrastruktúra, a képzett munkaerő, a hozzáférés a nyersanyagokhoz és a piacokhoz ugyanolyan fontos tényezők."

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo