Pénteki brüsszeli bejelentés szerint a bizottság Ausztriával, Dániával, Finnországgal, Franciaországgal, Magyarországgal, Németországgal, Olaszországgal és (az Európai Gazdasági Térség tagjaként) Norvégiával működik együtt a programban.
A program lehetővé teszi az összes tagállamnak és érintett félnek - köztük a szabványosítási testületeknek, a szoftveriparnak és vállalkozásoknak -, hogy részt vegyenek a programban, nyomon kövessék a munkát, és részt vegyenek az előírások kidolgozásában. (Számba vették a közbeszerzésekkel kapcsolatos szabálytalanságok főbb okait. Magyarország ebben nem hibázott, így nem kellett visszafizettünk pénzt.)
A bizottság emlékeztet arra, hogy a kis- és középvállalkozások foglalkoztatják jelenleg a kereskedelemben dolgozóknak a 67 százalékát, és az EU forgalmának 58 százalékát adják, de a közbeszerzések csupán 42 százalékát nyerik el.
A kísérleti program a brüsszeli remények szerint meg fogja teremteni a tagállamokban létező elektronikus közbeszerzési rendszerek közös hálózatba szervezésének feltételeit. A határokon átnyúló beszerzések egyszerűsítése pedig megtakarításokat hoz majd az adminisztratív és tranzakciós költségekben, "ami előnyös az adófizetőknek, hiszen a közbeszerzések költségét végső soron ők viselik".
A program keretében három év alatt több mint 19 millió euró értékű beruházásra kerül sor, ebből 9,8 millió eurót az Európai Bizottság versenyképességi és innovációs programja bocsát rendelkezésre. (Újságírói munkának köszönhetően a Magyar Posta a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordult, hogy vizsgálja meg a kerékpár-beszerzési tender menetét.)