Itt az új digitális aláírás – de milyen elektronikus aláírás érvényes?

Az elektronikus aláírások egyre nagyobb szerepet kapnak a mindennapi és üzleti életben, azonban a különböző típusok – az egyszerű, a fokozott biztonságú és a minősített aláírások – közötti különbségek nem mindig egyértelműek. Melyik mikor használható? Milyen jogi erővel bírnak? Milyen esetekben fogadják el őket hivatalosan? Az egyes aláírástípusokat, azok joghatásait és a cégek, illetve magánszemélyeknek elérhető lehetőségeket a Jaczkovics Ügyvédi Iroda szakértője mutatja be. 

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy minősített e-aláírással ellátott elektronikus dokumentum teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül, azaz a fenti aláírási formákhoz képest magasabb bizonyító erővel rendelkezik. Ekként aláírt dokumentumot az EU teljes területén kötelező elfogadni.

Egy összefoglaló táblázat segít megérteni a különbségeket:

Magánszemélyeknek elérhető minősített elektronikus aláírások

A tavalyi évben hatályba lépett DÁP tv. (a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény) alapján az azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés-szolgáltatás (AVDH) használata 2024. december 31. napjáig volt biztosított. Az AVDH szolgáltatás 2025. január 1-től nem használható.

Helyette bevezetésre került a DÁP eAláírás, amely ingyenesen elérhető a Digitális Állampolgár mobilalkalmazásban regisztrált felhasználók számára. Ez az aláírás az eIDAS szerinti QES szintet éri el, minden EU-tagállamban el kell fogadni, azzal, hogy ezt az aláírás-formát kizárólag magánszemélyek, magáncélra jogosultak használni. A minősített DÁP eAláírással létrehozott dokumentum teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül.

DÁP regisztrációval nem rendelkező magánszemélyek számára magáncél esetén ingyenes megoldást nyújthat az alábbi piaci szolgáltatók által biztosított minősített e-aláírások igénybevétele.

  • Microsec e-Szignó: Okostelefonra telepíthető minősített elektronikus aláírás igényelhető e-szignó Terminálon, ehhez azonban szükséges a 2016. január 1-jét követően kibocsátott, chipes eSzemélyivel való rendelkezés, a már aktivált 6-számjegyű eID PIN kód és az eSzemélyi előlapján található CAN szám.
  • NETLOCK: Távoli videós regisztrációs beazonosítással minősített személyes aláíró tanúsítvány igénylehető díjmentesen. Mindez eSzemélyi nélkül is elérhető.

Cégeknek elérhető minősített elektronikus aláírások

Tekintettel arra, hogy a minősített elektronikus aláírás a legmagasabb biztonsági szintű elektronikus aláírás (azonos joghatású a kézi aláírással és az EU teljes területén kötelező elfogadni), a cégek képviseletében történő e-aláíráshoz, az elektronikus cégjegyzéshez is ezen aláírási forma alkalmazása javasolt.

Véleményvezér

Amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője pislog, mint hal a szatyorban

Amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője pislog, mint hal a szatyorban 

Egyoldalú Szuverenitásvédelmi Hivatal.
Nőket abuzáló, korrupt politikust jelölt a Fidesz alkotmánybírónak

Nőket abuzáló, korrupt politikust jelölt a Fidesz alkotmánybírónak 

Az alkotmánybíróság lassan olyan lesz, mint egy fideszes menhely kivénhedt politikusainak.
15-20 százalékos gyümölcsár emelkedés várható

15-20 százalékos gyümölcsár emelkedés várható 

Végnapjait éli a magyar gyümölcsnemesítés.
Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo