Fotó: Jaczkovics Ügyvédi Iroda
Fokozott biztonságú elektronikus aláírás (AdES)
A fokozott biztonságú elektronikus aláírásnak meg kell felelnie bizonyos műszaki követelményeknek. Ezen aláíráshoz a meg nem hamisítottság vélelme kapcsolódik, vagyis ellenkező bizonyítása hiányában feltételezhető, hogy az írta alá, akinek az elektronikus aláírása azon szerepel, és a dokumentum az ő jognyilatkozatát tartalmazza. Az ilyen aláírás alkalmas az aláíró azonosítására és kizárólag az aláíróhoz köthető (az aláíró kizárólag saját ellenőrzése alatt álló adatokkal készítheti el aláírását). Az ekként aláírt adatok minden későbbi változása nyomon követhető, az aláírást követően a dokumentumban bekövetkező változtatás esetén az aláírás érvénytelen.
A gyakorlatban általában azt tekintik fokozott biztonságú aláírásnak, amelynek elkészítése során az aláíró egy bizalmi szolgáltató által kibocsátott tanúsítványt használt fel, ezen tanúsítvány azonban nem minősített aláíró eszköz, és a tanúsítvány kibocsátást nem előzi meg személyes vagy videós azonosítás. A fokozott biztonságú e-aláírásnak – mivel az eIDAS rendelet a kézi aláírással azonosnak kizárólag a minősített e-aláírást tekinti – nincs az egész EU-ban azonos ereje, joghatása. Fokozott biztonságú e-aláírással ellátott dokumentum írásbelinek minősül, de nem felel meg a teljes bizonyító erejű magánokirat követelményeinek.
Minősített elektronikus aláírás (QES)
Ez a legmagasabb szintű aláírás, ilyet csak minősített bizalmi szolgáltatók állíthatnak ki. Minősített elektronikus aláírás esetén magát az e-aláírást egy speciális eszköz (kártya vagy token) és/vagy szoftver segítségével kell létrehozni. A minősített bizalmi szolgáltató egy ún. minősített tanúsítványt bocsát ki, ami az e-dokumentum részét képezi és ezzel a tanúsítvánnyal az aláíró személyazonossága igazolható, az aláírás hitelessége megerősítésre kerül. A tanúsítvány kibocsátását megelőzően minden esetben történik személyazonosítás (személyesen vagy videós kapcsolat útján).