Az esély bölcsődéje nevű EQUAL Program értékelésén résztvevő szakemberek egyetértettek abban, hogy a hátrányos helyzet javításához szemléletváltásra van szükség, s ez egyaránt vonatkozik a munkáltatókra, a családok férfitagjaira és az elhelyezkedni kívánó kismamákra is. A visszailleszkedést segítő, "Az esély bölcsődéje" nevű uniós és állami finanszírozású projekt során a kismamák egy éven keresztül, heti egy alkalommal, 15 fős csoportokban vettek részt kommunikációs, gazdaságismereti, számítástechnikai és angol oktatáson. A tananyag interneten bárki számára hozzáférhető, ezért a szervezők remélik, a tanfolyam a program befejeződése után önálló életre kel.
A kismamák elhelyezkedését a bölcsődehiány is gátolja. Hiába szeretnének visszatérni, sokszor azért nem tehetik meg, mert nincs befogadó intézmény a gyerekeik számára. A beszélgetésen több megoldási javaslat is felvetődött, például céges vagy családi napközik létrehozása.
Családi napközit bárki létrehozhat, aki elvégez egy ehhez szükséges tanfolyamot, és beszerzi a szükséges engedélyeket. Ebben a gyermekfelügyeleti modellben 20 hetestől 14 éves korig vigyáznak 5-7 gyerekre - mondta Katonáné Pehr Erika, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) gyermek- és ifjúságvédelmi főosztályának vezetője. Szerinte olyan rendszert kell kiépíteni, amelyben az állam, az önkormányzat és a szülők finanszírozzák a óvodai, bölcsődei ellátást. A térítési díj differenciált lenne, vagyis a jövedelem mértékétől függne, hogy ki mennyit fizet.
A munkáltatói oldalt képviselő multinacionális cég képviselője szerint a kismamáknak - a céges napközik létrehozása érdekében - kezdeményezőnek kell lenniük, hiszen a saját igényeikkel ők vannak leginkább tisztában.
Meg kell teremteni a feltételeket
Kiss Ilona, a Dél-alföldi Regionális Munkaügyi Központ munkatársa szerint azoknak, akik régóta kiléptek a munkából, átmeneti időszakot kellene biztosítani a visszailleszkedésre. A nyolc órás helyett, 4-6 órás munkaidőben történő foglalkoztatás lenne ideális a frissen munkába álló anyukák számára - mondta.
A beszélgetés résztvevői hozzátették: a munkáltatók és a munkavállalók is idegenkednek az atipikus foglalkoztatási formáktól. Makár Orsolya, az SZMM nők és férfiak társadalmi egyenlősége osztályának munkatársa szerint a részmunkaidős foglalkoztatás akkor jó megoldás, ha másik kereső is van a családban. Szerinte a négy órás foglalkoztatás átmeneti megoldás lehet, nem szabad, hogy életpályaként jelenjen meg.
A résztvevők szerint azt kell megértetni a társadalommal, hogy ha az édesanyák megfelelő feltételek mellett dolgozhatnak, akkor többen vállalnak majd gyereket.
Az EQUAL Programot az Európai Szociális Alap és a magyar kormány finanszírozza. (Hogyan lesz a kismamából vállalkozó? Innen megtudhatja!)