Sokan egyszerűen szégyellik, mohóságnak vagy arcátlanságnak tartják, hogy a saját bérükről alkudozzanak. Pedig minden munkakörnél van olyan érték, amivel, ha rendelkezik valaki és az állásinterjú során le is tudja ezzel nyűgözni a munkáltatót, sokkal könnyebben érvényesíthető a bérigény, még ha az a vártnál kicsit magasabb is.
Fotó: Pixabay
„Egy sikeres tárgyalási metódus azonnal sokat mutathat a karakterről, árulkodik többek között stratégiai gondolkodásunkról, felkészültségünkről és tárgyalási képességünkről is” – hangsúlyozza Katkics Attila, HR-szakértő. „Van különbség a generációk között, jellemzően a fiatalabbak céltudatosabban nyilatkoznak arról, hogy mennyit is szeretnének keresni.”
A képességek pénzre válthatók
„Kell egy jól összeállított stratégia: mindenekelőtt legyünk tisztában saját értékünkkel” – fogalmaz a szakember.
„Nem mindegy, hogy milyen szakmai tapasztalattal, hard vagy soft skill készlettel rendelkezünk, esetleg maradnánk a jelenlegi helyünkön és pozíciónkban, de szeretnénk egy bérkorrekciót, vagy új lehetőséget, esetleg magasabb pozíciót pályázunk meg.”
Katkics Attila szerint ahhoz, hogy a munkavállaló jól el tudja magát helyezni a bértáblán, jó támpont lehet a sok helyen elérhető, megbízható forrásból származó információ az adott pozícióhoz kapcsolódó bérekről.
„Ha új helyre pályázunk, nézzük meg, hogy milyen elvárások várnak ránk az új pozícióban és ezeknek mennyire tudunk megfelelni, esetleg többet is hozzá tudunk-e tenni, amire a munkáltatónak szüksége lehet. Értékünket és versenyképességünket az fogja meghatározni, hogy milyen képességekkel rendelkezünk, és azok mennyire rezonálnak az adott pozícióra, illetve mennyire illeszkedik karakterünk a munkáltatóhoz” – magyarázza a szakember.