Veres János feladata, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) működésével kapcsolatban haladéktalanul kezdeményezze, illetve hajtsa végre a szakmailag indokolt személyi, szabályozási és szerkezeti változtatásokat. Ez azt is jelenti, hogy távozik posztjáról Kocsis István, az MVM vezérigazgatója. Indoklása szerint a kormányzati lépés célja olyan piaci folyamatok beindulásának elősegítése, amelyek jobban érvényesítik a fogyasztók érdekeit. A változtatásoknak még egy fontos célja van, az Új Tulajdonosi Programmal összefüggésben ugyanis úgy kell átalakítani az MVM-et, hogy az biztonságos gyarapodást nyújtó befektetéssé válhasson azok számára, aki a társaság a részvényeiből jegyeznek majd. Arra a kérdésre, hogy miért éppen most kezdeményezi a miniszterelnök ezeket a lépéseket, azt válaszolta: most érkeztek meg azok a tanulmányok, amelyeket az árampiaci liberalizáció hatásairól a kormány a Gazdasági Versenyhivataltól és a Magyar Energiahivataltól rendelt.
Verseny legyen
Kóka János, a Szabaddemokraták Szövetségének elnöke, volt gazdasági és közlekedési miniszter kedden a Budapesten sajtótájékoztatón arra emlékeztetett, hogy 2007 második felében a villamos energiával kapcsolatos parlamenti vitában abban állapodtak meg, hogy GKM elkészíti a jogszabály-tervezeteket, az MVM tulajdonosi jogait gyakorló pénzügyminiszter pedig lépéseket tesz az vállalatcsoport monopol piaci szerepének megszüntetésére azért, hogy verseny legyen a piacon.
Még az árampiac 2008. január elsejétől hatályos teljes liberalizációja előtt, 2007 decemberében készült az a dokumentum, amely az MTI birtokába került. A gazdasági és közlekedési miniszter a kormány részére készült előterjesztésben figyelmeztetett arra, hogy a teljes piacnyitás nem valódi liberalizáció, miután a parlament az előterjesztő GKM és a Magyar Energia Hivatal álláspontjától eltérő módon alkotta meg az új villamosenergia törvényt. "Miközben a jogszabály tovább erősíti és hosszú időre befagyasztja egy állami cég, a Magyar Villamos Művek Zrt. monopol helyzetét, a Miniszterelnöki Hivatal gondozásában készülő végrehajtási rendeletek különösen nehéz helyzetbe hozzák a villamos energiát fogyasztó magáncégeket" - olvasható a tavaly decemberi dokumentumban. A GKM akkor politikai egyeztetéseket javasolta a kormánynak, hogy a gazdasági növekedésre és a fogyasztókra egyaránt hátrányos következmények elkerülhetők legyenek.