A magyar kormányfőt emellett elsősorban Európa erős orosz energiafüggősége foglalkoztatta annak kapcsán, hogy a NIS szerb olajipari monopolvállalat többségét az orosz Gazprom veheti meg. Gyurcsány Ferenc szerint "feladatunk a függőség jelenlegi szintjének csökkentése" - idézte az AP.
A vevők piaca nagyon széttöredezett, szerinte ezért nagyobb integrációra lenne szükség a vásárlók között, mert így közösen tudnának fellépni Oroszország irányában.
Gyurcsány szerint az OMV és a Mol esetében az integrációnak nem bekebelezéssel, hanem közösen kialakított hosszú távú elképzelésekkel kell formát adni. Utalt azokra a magyar félelmekre is, hogy az OMV túl közel van a Gazpromhoz, és ez "eggyel több ok arra, hogy igen-igen óvatosak legyünk" az OMV Molnak tett ajánlatával kapcsolatban - idézte az AP a magyar kormányfőt.
Egyre kevesebben
A bizakodó vállalatvezetők aránya Nyugat-Európában 44 százalék, 8 százalékkal kevesebb, mint tavaly. Az üzleti kilátásokba vetett optimizmus Észak-Amerikában csökkent leginkább: a tavalyi 53 százalékkal szemben a cégvezetők csupán 35 százaléka volt "nagyon optimista" cége növekedését illetően.
Kínaiak, indiaiak bizakodók
Az ázsiai és csendes-óceáni térség, Latin-Amerika és Közép-Kelet-Európa dinamikusan fejlődő gazdaságaiban ugyanakkor a vezetői optimizmus erősödött és mindegyik régióban 55 százalék körüli szintet ért el. Nagyfokú optimizmus Kínában és Indiában volt tapasztalható, a cégvezetők 73, illetve 90 százaléka vallotta magát "nagyon optimistának".
Terrorizmus, járványok
A korábbi években a terrorizmus és a világméretű járványok veszélye is jelentős kockázati tényezőként merült fel, de most csak a válaszadók 31, illetve 28 százaléka említette jelentős kockázati tényezőként. A felmérés szerint a cégvezetők számára nagy nehézséget jelent a komplex szakmai és üzleti jártassággal, nemzetközi szakmai tapasztalattal és vezetői készségekkel rendelkező szakemberek megtalálása.
Klímaváltozás háttérbeszorulva
Bár a globális felmelegedésről szóló vita a figyelem középpontjában áll, a tavalyi 40 százalékkal szemben csupán a megkérdezettek 34 százaléka említette a klímaváltozást veszélyforrásként. A válaszadók 37 százaléka jelezte, hogy cége jelentős forrásokat áldoz a klímaváltozással járó veszélyek és lehetőségek azonosítására. A vezetők négyötöde a kormányoktól várja az erőteljesebb fellépést a károsanyag-kibocsátás megfékezése érdekében.