Nem született teljes körű konszenzus csütörtök éjjel Brüsszelben az Európai Innovációs és Technológiai Intézet székhelyéről a 27 európai uniós tagállam között. Azonban a versenyképességi miniszterek megállapodtak abban, hogy a székhely 2004 óta csatlakozott tagállamban lesz, és olyan országban, ahol még nem működik uniós ügynökség - jelentette be a maratoni ülést követően a szlovén EU-elnökség. Az öt jelölt közül az említett két kritérium egyszerre csak Budapestre illik.
Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a találkozót követően úgy nyilatkozott, jó esélye van annak, hogy a tervek szerint legkésőbb június 18-án meghozandó végső döntés Magyarországnak kedvez. Az MTI értesülései szerint csütörtökön, az EU-tagországok versenyképességi ügyekkel foglalkozó minisztereinek brüsszeli találkozóján, a 27 tagországból 26 támogatta Magyarországot. Csak a saját székhelyjelölttel rendelkező Lengyelország jóváhagyása hiányzott a konszenzushoz. Többkörös szavazás során a németországi Jéna, a spanyolországi Sant Cugat del Valles (Barcelona), a közösen induló Bécs és Pozsony, valamint a lengyelországi Wroclaw és Budapest közül csak az utolsó kettő maradt versenyben.
Az uniós kutatóintézet célja, hogy - elsősorban mintegy hálózatirányító tevékenységet folytatva - hozzájáruljon az EU versenyképességének növeléséhez, a kutatási ágazat fellendüléséhez. Hét év alatt mintegy 300 millió eurós költségvetéssel rendelkezik majd, várhatóan 50-60 fős személyzettel kezdi meg működését. Első programjai minden bizonnyal a megújuló energiák és a klímaváltozás témakörében indulnak majd.