Szavai szerint a munkaképesség megváltozásánál korábban egyfajta orvosi megközelítésből azt vizsgálták, hogy ki milyen képességét veszítette el. Ennek nyomán terjedt el a "leszázalékolás" kifejezés. "Ezt a gondolkodást meg kell fordítani, azt kell vizsgálni, hogy kinek milyen képességei vannak, illetve milyen képességeket lehet a meglévőkhöz tanulással, képzéssel hozzáadni" - mondta. Rámutatott: ez pozitivista megközelítés, amely egyszerre épít az egyén aktivitására és a társadalom segítségére.
Magyarország foglalkoztatási mutatói a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásában is alatta maradnak az uniós átlagnak, hiszen míg az Európai Unióban a foglalkoztatási arány 40-50 százalékos, addig nálunk csak 9-18 százalék között mozog. "Emberi és gazdasági érdekünk, hogy ez az arány megváltozzon" - mondta. (Április 15-én Szemléletjavító Szalont nyitott Budapesten a magyar optikusokat tömörítő Opticnet. Az egyesülés közel 10 millió forint értékben adományozott szemüveget a rászorulóknak.)
Egyénre szabott szolgáltatás
A Szombathelyen 14. alkalommal megrendezett Osztrák-Magyar Munkaügyi Konferencián az idén a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatásának kérdéseit vizsgálta a több mint háromszáz résztvevő, munkaügyi és foglalkoztatási szakember.
Günther Steinbach az Osztrák Munkaerőpiaci Szolgálat elnöke hangsúlyozta: a döntéshozók célja a foglalkoztatási rehabilitációval mindkét országban az, hogy a fogyatékkal élők és a megváltozott munkaképességűek az úgynevezett elsődleges munkaerőpiacon tudjanak elhelyezkedni.
Tájékoztatása szerint Ausztriában a munkaképes lakosság 8-10 százaléka, mintegy 800 ezer ember él valamiféle fogyatékkal. Elmondta, hogy az osztrák cégeknek minden 25 munkavállaló után kell egy megváltozott munkaképességű embert foglalkoztatniuk, vagy kompenzációt fizetniük.
Pirisi Károly, a magyar Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója előadásában a komplex és egyénre szabott szolgáltatások mellett érvelt, elmondása szerint a kormány ennek az elvek mentén vezette be a rehabilitációs járadék rendszerét.