A HR szakember arra is rámutat, hogy ez az utánpótlás-nevelés szempontjából is komoly lehetőséget rejt, hiszen a cégek akár egyetlen nyár alatt is potenciális szakembereket fedezhetnek fel a fiatalok között.
Pályakezdők helyett tapasztalt gyakornokok
A Mind-Diák Szövetkezet tapasztalatai szerint a most munkát vállaló fiatalokra egyre inkább jellemző a tudatos karrierépítés: sokan már nemcsak a zsebpénz vagy a szakmai gyakorlat miatt vállalnak munkát, hanem célzottan olyan állásokat keresnek, amelyek szorosan kapcsolódnak a tanulmányaikhoz vagy jövőbeli terveikhez.
„Azok a hallgatók, akik a nyári félévben végeznek, október 31-ig, míg a téli félévben végzők március 31-ig jogosultak arra, hogy diákszövetkezeten keresztül vállaljanak munkát” – emeli ki a diákszövetkezet vezetője.
Szerinte ez az időszak ideális belépési pont lehet a munka világába, hiszen a cégek is nyitottabbak a nyári szabadságolások idején, a diákok pedig értékes kapcsolatokra és saját keresetre is szert tehetnek.
„A szövetkezeti foglalkoztatás ráadásul adózási szempontból is előnyös: jóval kevesebb járulék terheli a fizetést, mint egy hagyományos munkaviszonynál, a munkaadó pedig mentesül a bonyolult adminisztráció és a járulékfizetés alól is” – teszi hozzá a szakértő.
Göbl Róbert szerint az is jól látszik, hogy ma már sok fiatal gyakorlati tapasztalatokkal felvértezve hagyja el az egyetemet, így gyakorlatilag kihagyja a klasszikus értelemben vett pályakezdő időszakot. A tapasztalatok szerint ha egy diák „beválik”, a cégek gyakran már tanév közben is részmunkaidős lehetőséget kínálnak neki, ami sok esetben főállású munkaviszonyhoz vezet.