A gyakornoki pozíciók továbbra is a legjobban fizető lehetőségek közé tartoznak: 25 év alatti fiatalok ezekben a munkakörökben bruttó 2005 és 2500 forint közötti órabérre számíthatnak, amely az szja-mentességnek köszönhetően teljes egészében nettó jövedelemnek számít. Ezen belül a mérnöki és pénzügyi területeken 2000–3000 forintos óradíjak a jellemzőek, míg az IT-szektorban nem ritkák a 3000–4000 forintot vagy azt meghaladó bérek sem, különösen specializált projektfeladatok esetén. Ezzel szemben a könnyű fizikai vagy adminisztratív munkakörökben dolgozó diákok általában 1700–1900 forint közötti órabérre számíthatnak.
2025 júliusától szigorodik az EFO, előtérbe kerülhet a diákszövetkezeti foglalkoztatás
A nyári hónapokban a mezőgazdasági, élelmiszeripari, termelési és logisztikai ágazatokban rendre jelentkezik kapacitáshiány, amelyet a cégek szívesen pótolnak diákmunkaerővel. Az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) azonban egyre kevésbé jelent rugalmas megoldást: 2025. február 1-jétől jelentősen emelkedtek az idényjellegű és alkalmi munkák közterhei – előbbi esetében 69 százalékkal, utóbbinál pedig 63 százalékkal nőtt a napi közteher mértéke.
Idén júliustól további szigorítás lép életbe, amely korlátozza az EFO keretében ledolgozható napok számát is: egy munkavállaló évente legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen formában – függetlenül attól, hány különböző munkaadó foglalkoztatja. Ezzel szemben a diákszövetkezeteken keresztül történő foglalkoztatás továbbra is egy költséghatékony, rugalmas és jogszerű alternatívát jelent.