„Szövetkezeti keretek között ugyanis nem kell számolni az 5, 15, 90 vagy 120 napos időkorlátokkal és nincs létszámkorlát sem – vagyis a cég méretétől függetlenül bármennyi diák munkavállaló bevonható a munkába” – emeli ki Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.
Hozzáteszi: a változások hatására várhatóan tovább nő a cégek érdeklődése a diákszövetkezeti foglalkoztatás iránt.
Kevés a lehetőség a 18 év alattiaknak, de a szülők munkahelye megoldást jelenthet
Iskolai szünetekben a 15. életévét betöltött diák is dolgozhat, 16 éves kortól – nappali tagozatosként – pedig tanév közben is lehet diákmunkát vállalni. Fontos tudni azonban, hogy 18 éves kor alatt szülői hozzájárulás szükséges a munkavégzéshez. Bár a 18 év alattiak számára kínált pozíciók száma korlátozott, nyáron pedig különösen gyorsan betöltik ezeket, kevesen tudják, hogy maguk a szülők is hozzájárulhatnak gyermekük elhelyezkedéséhez. Ugyanis sok munkáltató nyitott arra, hogy saját dolgozóinak gyermekei is kapjanak munkalehetőséget a nyári szünidőben, jellemzően könnyen betanítható adminisztratív vagy kisegítő feladatkörökben.
„Ez már csak azért is vonzó megoldás a cégek számára, mert ha szülő munkaadója szerződést köt a diákszövetkezettel, a fiatalokat jelentősen kedvezőbb feltételek mellett foglalkoztathatja: kizárólag a ledolgozott órák után fizet és teljes szociális hozzájárulási adómentességet élvez. Emellett növeli a dolgozók lojalitását és érdemben támogatja a szabadságolások miatt leterhelt csapatokat is” – hangsúlyozza a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.