Dőlt a pénz októberben

Októberben a vállalkozások számára újra meghirdették a Magyar Nemzeti Bank nagy sikerű növekedési hitelprogramját. Közben Brüsszel pénzcsapjai is újra kinyíltak: a pályázatok körüli korábbi szabálytalanságok miatt leállított utalások újra megindultak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Forrás: SXC

Október elsejével elindult a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának (NHP) második szakasza. (A program első ütemét áprilisban jelentették be.) A program keretében összesen 2000 milliárd forint keretet biztosít a jegybank nulla százalékra a hitelintézeteknek 2014. december 31-éig, ennek első körében 500 milliárd állt rendelkezésre október elsejétől. Az első szakaszban a hitelösszegek jelentős részben a kkv-szektor meglévő hiteleinek kiváltására hasznosultak, az októberben indult második szakasz célja viszont már egyértelműen a beruházásösztönzés. A forrás 90%-át forgóeszköz-, de elsősorban beruházási hitelekre szánja a jegybank. Ráadásul nemcsak több pénz, de több idő is rendelkezésre áll, így az új szakasz teret adhat azoknak a beruházásoknak, amelyek jellemzően hosszabb előkészítést igényelnek, és így esetleg az első hullámba már nem fértek bele.

Kinyíltak a külföldi pénzcsapok is: október elején mintegy 1,17 milliárd eurót, vagyis nagyjából 350 milliárd forintot szabadított fel és küldött el Magyarországra az Európai Bizottság abból a pénzből, amelyet korábban a pályázatok kezelése és ellenőrzése terén talált szabálytalanságok miatt tartottak vissza. A pénzek felszabadításáról a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget kormánybiztosként irányító Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szeptember elején állapodott meg Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztossal. Néhány nappal később újabb részlet érkezett Magyarországra a korábban felfüggesztett pénzekből: további mintegy 140 milliárd forintot utaltak át nekünk. Az uniós költségvetés hétéves periódusának vége felé közeledve rohamtempóra váltott az NFÜ a kifizetések terén: a 2012-es rekordkifizetést jócskán meghaladva 2013-ra az ügynökség 1500 milliárd forint kiutalását irányozta elő, amiből október elejéig 1020 milliárd teljesült.

Megegyezés az utolsó pillanatban
Szeptember–októberben lélegzet-visszafojtva figyelte a világ, ahogy az amerikai demokraták és republikánusok kötélhúzást játszanak az amerikai költségvetéssel. Október első két hetében még az állami üzemeltetésű hivatalok, nemzeti parkok és nagyjából bármi, aminek a nevében benne van a „nemzeti” kifejezés, bezárt. Végül az utolsó pillanatban született meg a várva várt megegyezés, így sikerült elkerülni a legrosszabbat, hogy elérjék az adósságplafon elérését. Persze teljesen mégsem sikerült hatástalanítani a veszélyt, hiszen csak visszatekerték az órát, és nyertek némi időt. Az új (ezúttal remélhetőleg végső) határidő 2014. február 7., ugyanis úgy emelték meg az adósságplafont, hogy eddig a dátumig finanszírozható legyen az államadósság.
Pénztárgépfronton Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára disznóságnak minősítette, hogy a pénztárgépek ára az ígéretek ellenére sem csökkent októberig, komoly gondokat okozva a cserére kötelezett kispénzű kereskedőknek. Vámos szerint a kereskedők határidőre felkészültek a cserére, mindenki igényelt regisztrációs kódot, azonban komoly problémák merültek fel a pénztárgépek megrendelésével. Több olyan viszonteladó jelent meg a piacon, amelyeknek nincs élő szerződésük a gyártókkal, beszállítókkal, így semmi garancia nincs arra, hogy valóban tudnak kasszát szállítani. Ezek a cégek sok esetben nem jelöltek meg konkrét szállítási határidőt sem, ami szintén feltétel, hogy ne büntesse meg a vállalkozót a NAV. Közben a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) visszavonta az Alt Cash Kft. részére kiadott A004 forgalmazási engedélyszámú, SAM4S NR270 ONLINE típusú pénztárgép forgalmazási engedélyét, a tízezer kereskedő, aki rendelt belőle, egyelőre úgy tűnik, hoppon maradt. Az NGM igyekezett megnyugtatni a kereskedőket: aki jóhiszeműen rendelt a visszavont kasszákból, azt nem bünteti meg a NAV. Az adóhivatal mindenesetre aktivizálta magát, és összesítve több milliós bírságot szabott ki már októberben azokra a kereskedőkre, akik még nem rendeltek online pénztárgépet.

Bár a megelőző hónapokban csökkenésnek indult, októberben mégis minden korábbi rekordot megdöntött a cégmegszűnések száma – derült ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Az egy hónapon belül törölt cégek mennyisége eddig mindössze kétszer haladta meg háromezret, most viszont 4131 cég jutott erre a sorsra. Az októberi adatok mögött azonban nemcsak gazdasági, hanem technikai okok is állhatnak. Szinte minden eljárás és az új alapítások száma is megugrott októberben, vagyis a cégbíróságok aktivitása is növekedett, számos területen faraghatták le az ügyhátralékot. A hónap folyamán ugyanis 3500 új vállalkozás születését is bejelentették a cégbíróságok, ami számottevően meghaladja az elmúlt hónapok 2500 körüli értékeit.

Újdonságként kapta a nyakába az építőipar, hogy az építési naplót a 2013. október 1-jét követően induló kivitelezések esetében elektronikusan kell vezetni, igaz, akik 2013. október 1. előtt már papíron kezdték el a naplóvezetést, azok papír alapon is fejezhetik be. Az építtető és a fővállalkozó kivitelező irányítási, összehangolási és ellenőrzési feladatai egyszerűsödnek. A kivitelezés teljes folyamata nyomon követhető, távolról is figyelemmel kísérhető az egyes építkezések készültségi foka, az épp folyó építési tevékenységek. Az átláthatóbb, megfelelően dokumentált kivitelezés segíti az alvállalkozók kifizetését, elősegíti a lánctartozás megfékezését, javítja a kisvállalkozók jogbiztonságát, elősegíti a jogviták lezárását. Ezért fontos az építőipari lánctartozások felszámolását célzó elektronikus építési napló használatának kötelezettsége. A terv szerint ez is egy eszköz lehet a körbetartozások felszámolásához, a szakma azonban inkább elhalasztaná a bevezetést, mert nem készült fel rá.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo