Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke elmondta: az európai uniós országok között az állami támogatásokat tekintve Magyarország Máltával és Litvániával együtt az élen áll. Az ország a versenyképességi listán ugyanakkor 2000-hez képest nemzetközi összehasonlításban nyolc hellyel kerül lejjebb, az európai uniós összehasonlításban pedig három hellyel. Kritikával illette, hogy senki se tudja, miként hasznosul például az 1.500-1.600 milliárd forintos gazdaságfejlesztésre szánt forrás. Ennek oka szerinte, hogy nincs megfelelően kidolgozott közép- és hosszú távú gazdasági stratégia.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója szerint a költségtakarékosabb állam érdekében tett intézkedésekről szóló beszámolók csak a jelentős kormányzati létszámcsökkentésekkel foglalkoznak, de azzal nem, hogy eközben számos állami feladatot kiszerveztek. Pedig a kiszervezésekkel nem tarthatók a közigazgatás minőségi követelményei, nem biztosítható az egységes közigazgatás felelőssége.
A kiszervezés felelőssége
Sárközy Tamás egyetemi tanár szerint a kiszervezéseket csak akkor szabadna végrehajtani, ha az adott területért felelős közigazgatási államtitkár vagy szakállamtitkár egy feljegyzésben elismerné, hogy az apparátusa nem alkalmas a feladatokra. A kiszervezés ugyanis nemcsak kevesebb munkát jelent, a feladatok átadását, hanem az apparátus leértékelődését is - hangsúlyozta.
Egyetértett Stumpf Istvánnal, a Századvég Alapítvány elnökével is abban, hogy színvonalcsökkenés tapasztalható a törvény-előkészítő, kodifikációs munkában. Emlékeztetett: amikor még ő is törvény-előkészítéssel foglalkozott, az volt a természetes, hogy a törvénytervezeteket a végrehajtási utasítások tervezeteivel együtt kellett benyújtaniuk.
Sárközy Tamás hangsúlyozta: meg kell találni a helyes arányokat, mert nyilván egyaránt elutasítandó az egykori szocialista, mindenről gondoskodó állam és az állam szerepének szinte nullára csökkentése is.
Az állam gondoskodó szerepe
Stumpf István szerint nem lehetnek a társadalomnak túlzott illúziói az állam gondoskodó szerepéről, de ugyanígy el kell utasítani az állam teljes leépítéséről szóló túlzott neoliberális javaslatokat is. Rámutatott: világszerte bebizonyosodott, hogy a szociális, az oktatási, az egészségügyi állami feladatokat nem lehet átruházni, de ugyanígy az energiaellátásban és még néhány stratégiai kérdésben az államnak szerepet kell vállalnia.
Stumpf István kritikusan szólt az értékek lepusztulásáról, a normák tiszteletének elvetéséről. Megfogalmazása szerint a közigazgatás relatív autonómiáját is sikerült felszámolni. A jelenlegi koalíciós válságról szólva Stumpf István elmondta: egy hatékony kisebbségi kormányzáshoz nemcsak a kultúra, hanem a technika is hiányzik Magyarországon. Pedig más országok tapasztalatai alapján az ilyen kisebbségi kormányzat erősítheti a reformok véghezvitelét, az osztott felelősség, az ellenzék bevonása révén.