A fejezeti kezelésű előirányzatok közvetlenül a felügyeletét ellátó szervek, azaz a minisztériumok döntési és felelősségi körébe tartoznak a tervezésüktől a felhasználás ellenőrzéséig.
A vizsgálat a 2005-2007. közötti időszakra terjedt ki, ez alatt közel 4 ezer 500 milliárd forint eredeti, 5 ezer 600 milliárd forint módosított, és 4 ezer 800 milliárd forint teljesített kiadási előirányzatot érintett. Az előirányzatok teljesítésének aránya egyes fejezeteknél (Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM), Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM)) 65 százalékos volt, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál (GKM) meghaladta a 80 százalékot.
Létszámhiány blokkolja az ellenőrzéseket
Az ÁSZ elemzése szerint a vizsgált időszakban jelentősen csökkentek a minisztériumokban a fejezeti kezelésű előirányzatokkal kapcsolatos ellenőrzések (a 2005. évi ellenőrzések 60 százalékára), jellemzően létszám problémák miatt. A fejezeti kezelésű előirányzatokra vonatkozó vizsgálatok 75 százaléka érintette a célszerű felhasználást, miközben a felhasználókig csak a vizsgálatok 30 százaléka jutott el.
A fejezeti kezelésű előirányzatoknak az éves költségvetési törvényekben foglalt struktúrája nehezen áttekinthető, egyes fejezeteknél (GKM, ÖTM, Oktatási és Kulturális Minisztérium, SZMM) túlbonyolított volt. Az előirányzatok átláthatóságát az egyes feladatok ellátásánál előforduló átfedések és párhuzamosságok, valamint a gyakori feladat átcsoportosítások kedvezőtlenül érintették.
A jelentés szerdán jelentés a www.asz.hu címen olvasható.