A legtöbb adót mi fizetjük

A munkát terhelő adók GDP-hez viszonyított aránya Magyarországon a legmagasabb a visegrádi országokkal összehasonlítva. Az szja szerepe is nagy.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A visegrádi országok szakszervezeti vezetőinek találkozóján Novák Tamás a Világgazdasági Kutató Intézet kutatásvezetője összehasonlító adatokat ismertetett, a 2005-ös és a korábbi évek statisztikája alapján. Ezek szerint Magyarországon a munkát a GDP 19,6 százalékát kitevő adók terhelték, miközben Szlovákiában ez 12,6 százalék, Lengyelországban 14 százalék, Csehországban 17,8 százalék volt.

Valamennyi országban a munkát terhelő összes járulékot, adót figyelembe veszik, tehát a társadalombiztosítási és egyéb járulékokat valamint a személyi jövedelemadót is. Az összes járulék és adóterhelés is Magyarországon volt a legmagasabb, a GDP százalékában Szlovákiában 29,3 százalék, Lengyelországban 34,2 százalék, Csehországban 36,3 százalék, Magyarországon 38,5 százalék. (Eközben az APEH az ellenőrzések során egyre nagyobb figyelmet fordít a beruházási adókedvezmény igénybevételéhez szükséges feltételek teljesítésének ellenőrzésére.)

A járulékok és adók összességéből, azaz az összes adóterhelésből a társadalombiztosítási járulék aránya Magyarországon volt a legalacsonyabb, 35,3 százalék.Ugyanez Szlovákiában 36,9 százalék, Lengyelországban 40 százalék, Csehországban 41,5 százalék. A személyi jövedelemadó szerepe ugyanakkor Magyarországon kiemelkedő. A személyi jövedelemadó az összes járulékok és adók 9,4 százalékát adta Szlovákiában, 11,5 százalékát Lengyelországban, 12,8 százalékát Csehországban és 17,1 százalékát Magyarországon.

A tőkejövedelmet terhelő - tehát osztalék, tőkenyereség jellegű - adók viszont Magyarországon messze a legkisebbek. Ez a GDP százalékában csupán 4,5 százalék, miközben Szlovákiában 4,8 százalék, Csehországban 7,1 százalék, Lengyelországban 8,4 százalék volt. Sőt a korábbi éveket is elemezve kiderül, hogy 4 százalék alá csak Magyarország ment a tőkejövedelmet terhelő adókban, 1995-ben például 3,5 százalék volt ez a terhelés, 1996-ban, 1997-ben 3,6-3,6 százalék. Szlovákiában például 1995-ben 9,5 százalék volt ez az elvonás.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo