A miniszterek tizenegy EU-tagállam stabilitási, illetve konvergenciaprogramját tekintették át, az Európai Bizottság múlt hónapban kiadott értékelései alapján. Mint Andrej Bajuk szlovén pénzügyminiszter és Joaquín Almunia pénzügyi biztos az ülést követően elmondta, a tanács osztja a bizottságnak azt a véleményét, hogy a magyar célok tarthatóak, ugyanakkor még mindig számos kockázatra kell ügyelni. Az értékelés szerint idén magasabb növekedéssel és alacsonyabb inflációval is lehet számolni Magyarországon. (Londoni elemzők pedig már meg sem lepődnek, ha az aktuális bejelentések jobbak, mint a kormány korábban megszabott céljai.)
A pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján azt hangoztatta: a program értékelése megerősíti azt a folyamatot, amelyet Magyarország elkezdett, és amelynek eredményei tavaly már világosan látszottak az államháztartási és a fizetésimérleg-hiány csökkenésében.
Veres János hozzászólásában felhívta az uniós miniszterek figyelmét arra, hogy a szövegben szereplő makrogazdasági és költségvetési kockázatokra kellő garanciát jelent az idén és jövőre tervezett tartalékok nagysága. Ez akár még a nemzetközi piacok esetleges kedvezőtlen hatásának kompenzálására is elég. Szólt arról is, hogy az átmeneti időszakban a versenyképesség növelésének jegyében van lehetőség arra, hogy csökkentsék az adóterheket. Jövőre már a konvergenciaprogram is számol adócsökkentéssel, ennek lehetőségét a mostani értékelés fenntartotta.
A pénzügyminiszter szerint a többletbevételből Magyarország a szerkezeti reformjait támogatta, márpedig ezt Brüsszel is elfogadhatónak tartja. "Két tételről van szó" - fejtette ki a sajtótájékoztatón. - "Az egyik az egészségügyi intézmények átalakítását szolgáló 25 milliárd forintos, pályázat útján kifizetett összeg, a másik pedig a 60 milliárd forintos, MÁV-szerkezetátalakítást javító forrás. Mindkettő a megkezdett strukturális reform folytatását megalapozó döntés volt." Veres János megerősítette azt is, hogy a gazdaság "fehéredéséből" származó többletbevétel döntő részét az adó- és járulékfizetőknek kívánja visszaadni, egy kisebb részét pedig döntően oktatásfejlesztésre, a jövő megalapozására kívánja fordítani.