Gazdaság
A Budapesti Értéktőzsdén még az ukrán háború sem tudott kifogni
Ahogy a nemzetközi, úgy a hazai tőkepiac alakulását is meghatározták márciusban az orosz-ukrán konfliktus aktuális fejleményei. A BUX index a hónap első felében látott visszaesés után, a háborús feszültség mérséklődésével szinkronban újra növekedési pályára állt, végül 44 726 ponton zárta a márciust, amely 2,3 százalékos emelkedést jelent februárhoz képest.
Meglepően drasztikusan csökkent a közműtartozók száma
Az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent a közműszektorban nyilvántartott hátralékosok száma és tartozásuk összege.
743 milliárd forinttal több volt az állam áfabevétele 2021-ben, mint 1 évvel korábban
A GDP-arányos hiány 6,8 százalékos volt 2021-ben.
Nem törte le az olaj árát, hogy Amerika napi egymillió hordónyit szabadít fel tartalékaiból
Az amerikai kormányzat felszabadítja a stratégiai kőolajtartalék egy részét, hogy így csökkentse a benzinárakat. Közleményében a Fehér Ház "példa nélküli lépésnek" nevezte a napi egymillió hordónyi mennyiség felszabadítását, amely hat hónapig lesz érvényben - jelentette a The Wall Street Journal című amerikai lap.
Csődközel - Visszavonta Oroszország osztályzatait a Moody's
Visszavonta Oroszország hitelminősítési osztályzatait a Moody's Investors Service.
Egyéni vállalkozóknak hitelek, állami támogatások egy helyen
A vállalkozások igényeinek megfelelően új funkcióval bővült a VALI, a Vállalkozói Információs portál. A legújabb fejlesztés eredményeként a társas vállalkozások mellett mától már az egyéni vállalkozók számára is elérhetőek a személyre szabott információk a honlapon.
Újabb front - az Európai Bizottság trösztellenes vizsgálatot indított a Gazprom ellen
Az Európai Bizottság trösztellenes vizsgálatot indított, ezzel egyidejűleg előre be nem jelentett ellenőrzéseket végzett több, a földgázellátással, -szállítással és -tárolással foglalkozó németországi vállalat telephelyén, mert a gyanú szerint megsérthették a piaci erőfölénnyel való visszaélést tiltó uniós versenyszabályokat - közölte a brüsszeli testület.
Hogyan állnak a magyar gáztározók? Itt lehet nyomon követni
Áprilisban elkezdődik a hazai földgáztárolók feltöltése.
Adóbevallás: hasznos információkat közölt a NAV
Az szja-bevallási tervezet már egy hónapja elérhető a webes felületen. Az adóhivatal szerint a tervezetet érdemes átnézni, összehasonlítani a munkáltatóktól, kifizetőktől kapott igazolásokkal, és szükség esetén módosítani, majd beküldeni. A tervezet – az egyéni vállalkozók, a mezőgazdasági őstermelők és az áfafizetésre kötelezettek kivételével – a május 20-ai határidő után automatikusan bevallássá válik.
Éjféltől eggyel kevesebb lesz a magyar bankok száma
Március 31-én éjfélkor megvalósul a Magyar Bankholding két tagbankja, a Budapest Bank és az MKB Bank jogi egyesülése. Az egyesült pénzintézet átmenetileg MKB Bank Nyrt. néven működik tovább.
Az ukrajnai háború miatt drágábbak a hirdetések is
Az orosz-ukrán konfliktus egyre nagyobb hatással van az életünkre, de arra kevesen gondolnak, hogy a háborús helyzet még a magyar cégek marketing kommunikációját is megváltoztatta.
Durván nőttek az árak az iparban
Megdobták az áremelkedést az alapanyag- és energiaárak és a munkabérek növekedése.
Gazdaságilag teljesen érthetetlen miért támadta meg Ukrajnát Putyin
A Krím-félsziget 2014-es elfoglalása is már nagyon sokba került Oroszországnak annak ellenére, hogy a nyugati szankciók akkor rendkívül korlátozottak maradtak. Most viszont sokkal nagyobb a baj.
Amíg Európa gazdasága szenved az ukrajnai háború miatt, addig az USA szárnyal
Jóval meghaladta a harmadik negyedévi növekedést a negyedik negyedévben az Egyesült Államok bruttó hazai termékének (GDP) évesített növekedése és a legnagyobb lett a 2020 harmadik negyedévi rekord után - jelentette a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA).
Rekordon a szakihiány Magyarországon, átlagosan 138 napot kell várni rájuk
Átlagosan 138 napot kell várni szakemberre Magyarországon, öt nappal többet, mint egy évvel korábban, mégsem ez a legnagyobb gond ma: az építkezők és felújítók 33 százaléka döntött úgy, hogy bizonyos mértékig változtat a tervein az áremelkedések hatására – derült ki a Mapei Kft. kutatásból.
Rossz hír a magyar gazdaságnak
Az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt lefelé módosította a német gazdaság növekedésére adott előrejelzését a szövetségi kormány mellett működő független gazdaságpolitikai tanácsadó testület, az úgynevezett gazdasági bölcsek tanácsa.
Az egész EU-ban elromlott a hangulat - pocsék a helyzet Magyarországon is
Gyengült az euróövezetben és az Európai Unióban a gazdasági hangulatindex, mert az Ukrajna elleni orosz háború miatt romlott a fogyasztói hangulat.
A földgáz mellett további termékekért is rubelt kérnének az oroszok
Ennek a listának a bővítését szorgalmazta a duma elnöke.
A lengyelek már készítik a tervet, hogy miként szabadulnának meg az orosz függőségtől
Azt ígérik, európai viszonylatban a legradikálisabb lesz.
A magyar offshore-lovagok kedvenc helyeit most megtudhatod
Egy évtized alatt 60 százalékkal csökkent az adóparadicsomokhoz kimutathatóan köthető hazánkban bejegyzett társas vállalkozások száma, de ennek ellenére folyamatosan jönnek létre napjainkban is az offshore érdekeltségű cégek.
Válsághelyzetet hirdettek a németek
Bár biztosított az ellátás, de elővigyázatosságból kihirdették a földgázellátási válsághelyzet legalacsonyabb, úgynevezett korai előrejelzési szintjét.
Újabb világcégek hagyják ott Oroszországot
Szállítási nehézségekre hivatkozva felfüggeszti tevékenységét Oroszországban a sportszerbolt-hálózatot működtető Decathlon francia kiskereskedő, a Johnson & Johnson pedig arról döntött, hogy leállítja a testápoló termékek exportját Oroszországba.
Magyarországon az ipart és a kereskedelmet sújtja az ukrajnai háború, a lakosság pedig az inflációt nyögheti
Londoni makrogazdasági elemzők szerint várhatóan a közép-európai EU-gazdaságok idei növekedési ütemét is lassítják az ukrajnai háború átszűrődő hatásai.
Az orosz–ukrán háború megkérdőjelezheti a dollár biztonságos menedékvaluta-státuszát
Az orosz–ukrán háború következményei, valamint több évtizedes mélyrepülése megkérdőjelezheti a dollár biztonságos menedékvaluta-státuszát.
A falusi csoknak köszönhetően 3 év alatt 50 százalékkal nőttek az érintett településeken az ingatlanárak
A falusi csokos települések Pest és Veszprém megyében a legdrágábbak: ezekben 306-324 ezer forint volt az átlagos kínálati négyzetméterár 2022 márciusában. A legolcsóbak pedig Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találhatóak, utóbbiakban 67-104 ezer forintos négyzetméterár volt a jellemző.
A Maserati éles kanyarral fordul a jövő felé, nemsokára csak elektromos luxusautóik lesznek
A Maserati lesz az első olasz luxusautó-márka, amely 100 százalékban elektromos járműveket gyárt majd: a következő 3 évben minden modelljük elérhető lesz környezetbarát kivitelben, 2030-tól pedig már kizárólag elektromos meghajtású luxusautókat kínálnak majd. A márka történetének új fejezetét a chiphiány és a globális kihívások ellenére is erős 2021-es pénzügyi eredmények alapozzák meg, a tavalyi évben ugyanis közel 25.000 járművet adott át ügyfeleiknek világszerte, így értékesítési mutatói 41 százalékkal nőttek éves szinten.
A III. világháborúban atomcsapás helyett kibertámadást terveznek az oroszok
Pár napja a Fehér Ház figyelmeztetést adott ki, amely szerint az amerikai hírszerzés az orosz állam által támogatott támadók fokozott tevékenységét észlelte, amelynek célja a nyugati infrastruktúra veszélyeztetése. Az elnök megjegyzéseit tartalmazó nyilatkozat mellett a Fehér Ház közzétett egy “FACT SHEET” nevű tájékoztató anyagot is, amely tanácsokat nyújt a szervezeteknek, különösen a kritikus fontosságú infrastruktúrák üzemeltetőinek.
Tízmilliárd forintos méh állatjóléti pályázat nyílik
Méh állatjóléti pályázatot hirdet a kormány a méhészeti ágazat hatékonyságának növelése, az állatjóléti feltételek javítása és ezen keresztül a méh- egészségi problémák megelőzése érdekében, 10 milliárd forintos keretösszeggel - mondta az agrárminiszter Gödöllőn.
Rossz hír, hogy ismét drágábban vették a hitelezők a kincstárjegyet, jó hír viszont, hogy nagy volt az érdeklődés
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Nagyobb energiasokk érheti Európát, mint a 70-es években
Az 1970-es évtized egyetlen évében sem élt át világ az ideihez hasonló mértékű energiaársokkot - mondta a Bank of England kormányzója.
Mély recesszió Oroszországban az ukrajnai háború ára
Az S&P Global Rating nemzetközi hitelminősítő szerint a szigorú nemzetközi szankciók és a nyugati vállalkozásokkal kialakított kapcsolatok megszakadása az orosz gazdaság mély recessziójához vezet az idén.
Érj el nagyobb hasznot – van egy tippünk hogyan
Az elmúlt években Magyarországon a bejegyzett védjegyek száma nőtt legintenzívebben, de így is elmaradunk az Európai Uniós átlagtól. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egy széleskörű kampánnyal segíti a magyar élelmiszeripari vállalatokat, hogy megóvhassák értékeiket és megerősíthessék pozíciójukat a hazai és nemzetközi piacon.
A vártnál jobbak Magyarország tavalyi gazdasági mutatói
A vártnál kedvezőbben alakultak Magyarország 2021-es főbb fiskális, gazdasági mutatói: a GDP 7,1 százalékkal bővült, a GDP-arányos államadósság nagyot csökkent, így a GDP 77 százaléka alá várható és a költségvetési hiány is várhatóan kisebb lesz az előre jelzettnél, 7 százalék alatti érték lehet a végleges szám - nyilatkozta Windisch László a KSH elnökhelyettese.
Megbüntették a K&H Bankot
Az MNB átfogó vizsgálata nyomán összesen 67,3 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a K&H bankcsoporttal szemben, a K&H Bank Zrt. esetében egyebek közt a hitelkockázatra, az értékvesztés-képzésre, a vállalatirányításra, az IT-biztonságra, a felügyeleti adatszolgáltatásra és az OBA betétnyilvántartásra vonatkozó hiányosságok miatt. A feltárt hibák nem befolyásolják az intézmények biztonságos működését.
Az okostelefon piac kiheverte a pandémiát, a Samsung vezet
A két évvel ezelőtti nagy visszaesés után tavaly nőttek az okostelefon értékesítések világszerte az amerikai Gartner piackutató cég jelentése szerint. Az öt piacvezető cég tovább növelte piaci részesedését az összes többi piaci szereplő kárára.
Egy sor bizonytalansággal néz szembe a magyar gazdaság
Az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború, az ennek következtében meghirdetett széleskörű nemzetközi gazdasági szankciók új, rövid- és középtávon egyaránt nagy bizonytalansággal prognosztizálható gazdasági pályára kényszerítik a világ- és ezen belül a magyar gazdaságot. A GKI Gazdaságkutató elemzése szerint Rövid távon a markánsan megugró infláció, az általános tőzsdei áresés, a dollárhoz viszonyított általánosan jellemző leértékelődés, a globális ellátási-szállítási láncok (az energiától az élelmiszereken és nyersanyagokon át az alkatrészekig) bizonytalanná válása a legszembetűnőbb. Ez utóbbiak, főleg az energiaellátás középtávon új világgazdasági kapcsolatrendszer gyors kialakításának szükségességével szembesítik a kormányokat, miközben a környezetvédelmi szempontokra is tekintettel kell lenni.
Fotók – szenzációs magyar találmány segíthet a globális élelmiszerválságon
Az élelmezési és a vízellátási problémákat is orvosolni tudja a magyar technológia, amellyel képesek lehetünk szélsőséges környezetben a világon bárhol mindössze 80 négyzetméteren több száz kilogramm zöldséget termeszteni.
Ha valaki napelemben gondolkodik, most lépjen
Mindenkinek jut támogatás a lakossági napelempályázat keretéből, aki megfelel a jogosultsági feltételeknek - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.
Másképp emelkedtek a bruttó és a nettó bérek, van válasz a miértre
A várakozásokkal összhangban 13. százalékkal nőttek a bruttó bérek januárban, az – adókedvezményekkel figyelembe vett, elsősorban a 25 év alattiak kedvezménye miatt – nettó bérek pedig 14.8 százalékkal emelkedtek, míg 2018 óta 49.2 százalék a rendszeres bérek növekedése.
Itt van az OKJ-t leváltó szakképzési rendszer
A felnőttképzők 2020. december 31-ig indíthattak OKJ-s képzéseket, melyek közül az utolsók is hamarosan véget érnek. Az új rendszer ugyanakkor fokozatosan átveszi a régi helyét, így a korábbi kételyek ellenére a szakmát felnőttképzésben tanulni vágyók könnyen megtalálhatják a számukra megfelelő kurzusokat.
Az igazság órája kegyeg a moszkvai tőzsdén?
Az orosz tőzsde újraindítása óta ma először lehetett az összes részvénnyel kereskedni.
Az ukrajnai háború miatt a fékre léptek a magyar nagyvállalatok
A K&H nagyvállalati növekedési index 2021 utolsó negyedéves kutatása alapján a cégek több mint két éve nem készültek ennyi alkalmazottat felvenni. Kérdés azonban, hogy az Ukrajnában történő események milyen hatással lesznek erre. A vállalatok beruházási tervei óvatosságot mutattak, és a katonai konfliktus jelentette bizonytalanság tovább mérsékelheti a fejlesztési kedvet.
Feledékeny autósok figyelem
Beváltotta a hozzá fűzött reményeket a 60 perces türelmi idő. A bevezetése óta összesen közel 3 millió esetben éltek a közlekedők ezzel a könnyítési lehetőséggel, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ Zrt.) Üzleti Intelligencia Osztályának adatai szerint.
Csökken a cégek száma, kivétel az építőiparban
Az építőipar rendhagyó viselkedése 2022-ben sem áll le, februárban is 65 százalékkal több cég jött létre az ágazatban, mint amennyi megszűnt. A 64 ezret közelíti a szektorban a működő társas vállalkozások száma.
A bruttó átlagkereset majd félmillió forintra nőtt Magyarországon
2022 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 467 300 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 322 100 forint volt.
Siemens mozdonyok jönnek Magyarországra
Eredményesen zárult a 115 villamos mozdony beszerzésére kiírt közbeszerzési eljárás. A MÁV-START ezt követően a nyertessel keretmegállapodást köt. Így 90 darab két és 25 darab három áramrendszerű villamos mozdony beszerzésével újulhat meg a 40 éves átlagéletkorú vontató járműállománya.
Szereti a rögös túrót? Nemzetközi karrier előtt a magyar különlegesség
A Tej Terméktanács 70 százalékos vissza nem térítendő támogatásban részesül „A hagyományosan sokszínű Rögös túró - élmény az édestől a sósig és a főfogástól a desszertig” című 330 millió Ft összköltségvetésű kétéves programjának végrehajtására.
Kánaán a személyi kölcsönök piacán
Megjelent, hogy a Magyar Nemzeti Bank milyen mértékű inflációt vár az elkövetkező években. Természetesen a jelenlegi helyzet miatt - háború, szankciók, nyersanyagok drágulása - az MNB magasabb áremelkedésre számít a jövőben. Ez egy nagyon érdekes helyzetet okozhat a személyi kölcsönök piacán.