Nőtt a széndioxid-kibocsátás az EU-ban

Csekély mértékben, 0,7 százalékkal nőtt a légszennyező széndioxid-kibocsátás tavaly az Európai Unióban az úgynevezett kibocsátás-kereskedelmi rendszerben részt vevő vállalatok körében, jelentette be az Európai Bizottság pénteken Brüsszelben.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A növekedés elsősorban annak a következménye, hogy emelkedett a rendszerbe vont cégek száma is. A többlet aránya messze elmarad továbbá az uniós össztermék (GDP) 2,8 százalékos emelkedésétől.

Az EU 2005-ben vezette be a kibocsátások kereskedelmi rendszerét, hogy így tartsa ellenőrzése alatt a szennyezés mértékét az unióban, és garantálja a haladást a nemzetközi klímavédelmi célokkal összefüggésben tett EU-vállalások betartása felé. A rendszerben a nagy szennyezőnek számító iparágak szinte valamennyi cége részt vesz. A program lényege, hogy a szennyezést megspóroló létesítmények eladhatják fennmaradt kvótájukat más vállalatoknak, de a jóváhagyott maximális nemzeti kvótát egyetlen országban sem léphetik túl.

A kísérleti időszak tavaly lejárt, idén életbe lépett az ötéves újabb periódus, amely az előzőnél szigorúbb kibocsátási korlátokat tartalmaz. Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos pénteken úgy nyilatkozott, hogy a tavalyi statisztikai igazolja a rendszer szigorításának szükségességét, de azt is, hogy a program jól működik.

A statisztika szerint tavaly - Málta, Bulgária és Románia kivételével - az EU-rendszerbe vont 11 186 létesítmény összesen 2,05 milliárd tonna széndioxidot bocsátott ki. 2005-ben 10 282 vállalat kibocsátási szintje 2,01 milliárd tonna volt. Az összesített plafon éves átlagban 2,15 milliárd, ezt egyik évben sem érte el a szennyezés.

Magyarországon 2005-ben 229, tavalyelőtt 239, tavaly 245 létesítmény vett részt a rendszerben, ezek összes kibocsátása rendre 26,1, 25,8, illetve 26,8 millió tonna volt - derül ki a statisztikából. Az engedélyezett kibocsátási kvóta éves átlagban 31,6 millió tonna volt. A 2008-2012-es időszakra Brüsszel évi 26,9 millió tonnának megfelelő kibocsátási egység szétosztását hagyta jóvá Magyarország számára.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo