Az EU brüsszeli "kormánya" az uniós ügyekkel foglalkozó, de független újság szerint teljes körű áttekintésre készül a biotechnológiai újdonságokkal kapcsolatban, benne a génmódosítás témakörével.
A kártevőknek jobban ellenálló vagy bővebben termő génmódosított termékek (GMO) sorsáról hosszú évek óta folyik a vita az unióban, és két jól elkülöníthető tábor alakult ki: az egyik országcsoport a technikai fejlődés és a jobb terméseredmények jegyében beengedné ezeket a fajtákat, míg a másik a tudományos hatásvizsgálatok elégtelenségére hivatkozva elutasítja azok forgalmazását, még inkább a termesztésüket. Hasonlóképpen megoszlik a közvélemény álláspontja is a felmérések szerint.
Magyarország a második csoportba tartozik, azzal érvelve, hogy szakmailag még nem eléggé bizonyított: ezek a fajták nem tesznek káros hatást a környezetre, a fogyasztó állatok vagy emberek egészségére, illetve a környező termőterületekre.
A legutóbbi hónapokban ráadásul inkább az elutasítók tábora tűnt gyarapodni a támogatókéval szemben, de a tagországok között az erről szóló döntésekhez már hosszú ideje egyik irányban sincs meg a szükséges többség. A brüsszeli bizottság állásfoglalása azért kiemelten fontos, mert az uniós szabályok szerint a kormányok határozatképtelensége szerint ez a testület hozhat döntést.
Elutasítások sora
A European Voice szerint Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos a most szóban forgó két kukoricaféleség ( a svájci Syngenta cég és az amerikai Pioneer Hi-Bred International vállalat egy-egy termékének) termesztése ellen foglal állást, és várhatóan egyetért ezzel a biztosok testülete is.
Brüsszelben tíz éve nem hagytak jóvá génmódosított terméket termesztésre, bár számos esetben engedélyezték már ilyen növények piaci forgalmazását az unióban.
A most vizsgált két termék egyébként egyszer már elnyerte az uniós élelmiszerbiztonsági hivatal (EFSA) jóváhagyását is csekély egészségügyi, környezetvédelmi és állategészségügyi kockázatuk miatt, de Brüsszel szerint azóta újabb tudományos érvek merültek fel a rizikóval kapcsolatban.
Foglalkozik az Európai Bizottság a német BASF egy módosított krumpliféleségével is, de ennek jóváhagyása sem várható. Valószínű ugyanakkor, hogy Brüsszel felkéri a génmódosított termékeket legkeményebben ellenző tagországot, Ausztriát, hogy enyhítsen a takarmányozási célú GMO-forgalmazást korlátozó rendelkezésein.