A magánnyugdíj-pénztári tagdíjbevallás 2007. január 1-jétől az adó- és járulékbevallás része lesz, ami azt jelenti, hogy a foglalkoztatóknak nem a pénztárakhoz, hanem az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (APEH) kell küldeniük a bevallásokat és befizetéseket. Az ellenőrzés és a behajtás is az adóhatóság feladata lesz, s a hitelezői igényt szintén ő nyújtja be a felszámolási eljárás során. A tagdíjakat az adóhatóság elkülönítetten kezeli, a túlfizetés nem lesz felhasználható más tartozások kiegyenlítésére.
Bírálatok és kétségek
Az új rendszer bírálói több oldalról is támadják a most bevezetett szabályokat. A pénztárak a pénzüket féltik, mivel egyes vélemények szerint nincs meg a megfelelő informatikai háttér az adóhivatalban ahhoz, hogy megfelelő sebességgel dolgozzák fel az adatokat. A feladatot az is nehezíti, hogy a munkáltatóknak is át kell állniuk az új szisztémára, miközben sokaknak még az elektronikus adóbevallás is új feladat. Ha pedig a befizetések késnek, kárt szenvedhet a pénztárak befektetési tevékenysége.
Juhász István, az APEH elnökhelyettese egy megkeresésre úgy reagált: ennél komolyabb kihívásokkal is megbirkóztak már. Mint mondta, a befizetést 24 órán belül továbbítják majd a címzett pénztárnak, tehát nincs arról szó, hogy "ráülnének" a pénzre.
Több pénztári szakértő is elismerte, hogy logikusabbá válik a rendszer, ha pedig bejáratódik, a munkáltató számára is egyszerűbb lesz a központi bevallás, hiszen nem húsz pénztárral kell tartania a kapcsolatot. Ráadásul még a költségek is csökkenni fognak várakozásaik szerint. Nagy Csaba, az OTP-pénztárak elnöke azonban kockázatosnak tartja az odavezető utat, szerinte ez a változtatási folyamat olyan, mint "amikor menet közben cserélünk kereket az autón". Ha minden simán megy majd, akkor is nagyjából fél évig a működési költségeket meg kell előlegezniük a pénztáraknak, mivel azt csak akkor vonhatják le a befizetésekből, ha az névhez társítható.
Korlátolt kiadások
Az új rendszerű bevallás és befizetés első alkalommal a 2007. januári bevallási időszakra 2007. február 12-én - meghatározott bevallói körben február 20-án - esedékes. Fontos átmeneti rendelkezése az új törvénynek, hogy a 2007. január 1-jét megelőző bevallási időszakra vonatkozó magánnyugdíj-pénztári tagdíj megfizetésére, a tagbevallás pótlására, önellenőrzéssel történő helyesbítésére és ellenőrzésére, valamint a tagdíjtartozás végrehajtására irányuló adóhatósági megkeresésekre a 2006. december 31-én hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni - figyelmeztetett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete.
Jelentős változás a költségkorlátozás bevezetése is: a magánnyugdíj-pénztáraknál a tagdíjból 2007-ben együttesen legfeljebb 6 százalék vonható le a működési és likviditási tartalék javára, 2008-tól pedig legfeljebb 4,5 százalék.
Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében a tagdíj évi 10 ezer forintig terjedő részének legfeljebb 10 százaléka, az afeletti részének pedig 6 százaléka vonható le működési és likviditási célokra.
A magán- és az önkéntes pénztáraknál is korlátozzák a vagyonarányos költségeket: 2007-től a vagyonkezelési díj, illetve a pénztár által elszámolt vagyonkezelési költség nem haladhatja meg a tárgyévi átlagvagyon 0,9, jövő évtől pedig 0,8 százalékát.
Új adókötelezettségek
Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál változik egyes szolgáltatások adókötelezettsége, egy részük - az életmódjavító szolgáltatások - igénybevétele 2007. június 1-jétől adókötelessé válik.
Az egészségpénztáraknál így adókötelesek lesznek a - tb-körön kívüli - természetgyógyászati szolgáltatások, az üdülés, a sporteszköz-vásárlás, a sporttevékenység, a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termékek, a gyógyteák, a fog- és szájápolók ártámogatása, valamint az életmódjavító kúrák. Az önsegélyező pénztáraknál úgyszintén a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termékek, a gyógyteák, a fog- és szájápolók ártámogatása lesz júniustól adóköteles.
Ugyancsak 2007. június 1-jétől az önsegélyező pénztárak kötelező szolgáltatási körébe tartoznak a szociális kockázat - gyermek születése, egészségügyi helyzet, munkanélküliség, halálozás, tűz- és elemi károk - bekövetkezte esetén nyújtott kiegészítő ellátások, a gyógyszer- és gyógyászati segédeszközök ártámogatása, továbbá a vizitdíj fizetéséhez való hozzájárulás.
Az önsegélyező pénztárak januártól opcionálisan, június 1-jétől kötelezően a több pénztártag számlaterhelésével nyújtott szolgáltatások helyett közösségi szolgáltatásokat nyújtanak. A közösségi szolgáltatásokat az e célra létrehozott szolgáltatási tartalékból finanszírozzák. Meghatározott körben - például táppénz és munkanélküli-segély kiegészítése, gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-támogatás - továbbra is lehet majd egyéni számlás szolgáltatásokat nyújtani.