Tartozáslavina

Még a tavalyinál is több fizetésképtelenségi eljárásra kell számítani az idén, hiszen a fizetési késedelmes napok száma a múlt év végén átlagosan 60 fölé emelkedett. Ez ugyan azonos az európai uniós átlaggal, de nálunk a cégek jellemzően tőkeszegények, és a likviditási probléma előbb-utóbb súlyosabb pénzügyi válsághoz vezet.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem vált be a jóslat, és nem romlott az ország fizetésképtelenségi mutatója, ám jelentős mértékben rosszabbodott a fizetési készség. Mindezt Nagy István, a Creditreform-Interinfo Kft. ügyvezető igazgatója állítja a cég frissen elkészült, múlt évre vonatkozó felmérése alapján, ami nagymértékben egybecseng a Coface Hungary Credit Management Services Kft. elemzésével. Ez utóbbi ügyvezetője, Mikael C. Szabo szerint a legnagyobb fizetési problémák - némileg ellentmondva az általános közvélekedésnek - nem a kereskedelemben és a mezőgazdaságban mutathatók ki, hanem a hús-, a textil- és az építőiparban. A fizetési kockázat pedig 2005-ben országosan leginkább a gép-, az építő- és a textiliparban emelkedett.

A Hajdúság a legkockázatosabb

- Nőtt a körbetartozás - folytatja Nagy István, aki nem igazán tartja pontosnak ezt a kifejezést. Hiszen a tartozások elsődleges oka a magyar gazdaságra, különösen a kis- és középvállalkozásokra folyamatosan jellemző tőkeszegénység. És ebből következően az, hogy a vállalkozások jelentős része rendszeresen az erején felül költekezik, vesz fel hiteleket, köt lízingszerződést, aminek a feltételeit azután nem tudja teljesíteni. Az a tény, hogy eközben sokan mások neki se fizetnek, csak felerősíti a meglévő pénzügyi gondokat.

A legnagyobb fizetési kockázatot a mikro- és a kisvállalatok testesítik meg - áll a Coface tanulmányában. - A 300 millió forint éves forgalom alatti cégeknél találjuk ugyanis a fizetésképtelenségi eljárások 96 százalékát. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az összes létező cég hasonló aránya található ebben a szegmensben.

A regionális eloszlást vizsgálva Hajdú-Bihar és Nógrád megye a hitelezők számára a legkockázatosabb, míg a legnyugodtabb Győr-Moson-Sopron megye.

A legnagyobb romlást Fejér megye produkálta, míg Csongrádban látványosan mérséklődtek a gondok. Az eltérő gazdasági szerkezet hatásait kiszűrve a fizetésképtelenségi eljárások szempontjából a legrosszabb helyzetben Hajdú-Bihar, Komárom, Nógrád, Somogy és Fejér megye van. Átlagos a fizetési kockázat Tolnában és Vasban, a legalacsonyabb pedig e számítási mód szerint is Győr-Moson-Sopron megyében. Relatíve a helyzet tavaly Budapesten, Komáromban és Bács-Kiskunban romlott a leginkább, míg a legtöbb javulást Győr-Moson-Sopron, Szabolcs és Jász-Nagykun-Szolnok megyében mérték - a Coface adatai szerint.

Felszámolások az építőiparban

A Creditreform szakemberei külön-külön elemezték az egyes eljárásokat. Eszerint a legtöbb felszámolás (az összes közel egyharmada, 2375 darab) a múlt évben a kereskedelemben indult. Ezt követte az építőipar, az ingatlanszektor, majd az ipar. Többet mutat azonban, ha a fizetésképtelenné vált társaságoknak az egyes ágazatokban működő összes céghez viszonyított darabszám szerinti arányát nézzük. Eszerint az építőipar áll a vezető helyen. Ebben az ágazatban a közzétett új felszámolási eljárások aránya az országos átlag több mint kétszerese, 3,8 százalék feletti. Második helyen összességében az ipar áll, több mint 2,5 százalékos aránnyal. A harmadik a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, mely ágazaton belül a felszámolási eljárások aránya 2005-ben meghaladta a 2,3 százalékot. Ebben a megközelítésben a negyedik a kereskedelem, javítás, 2,1 százalékos aránnyal.

A legtöbb végelszámolás azonban (az összes mintegy egyharmada, ami 1497 darab) éppen a kereskedelemben zajlott le. Majd még mindig ezer fölött van a számuk az ingatlan- és gazdasági szolgáltatások körében.

Regionálisan a felszámolások esetében a sor elején Hajdú-Bihar megye, a végén pedig Győr-Moson-Sopron megye áll - megerősítve az elmondottakat.

Két hónapig nem fizetnek

Aggasztó, hogy a fizetőkészség vizsgálatánál jelentős mértékű, több mint 30 százalékos romlást tapasztaltak a Creditreform szakértői. Tovább nőtt ugyanis a fizetési késedelmes napok száma: míg 2005. januárban 35-40 re volt tehető, az év végére 60 fölé emelkedett. Ez ugyan azonos az európai uniós átlaggal, de mivel ott a cégek jellemzően tőkeerősebbek, nem okoz náluk azonnali likviditási problémát. Magyarországon ezzel szemben feltételezhető, hogy 2006-ban ez még több fizetésképtelenséghez vezet, vagyis az idén még magasabb számú felszámolási eljárásra lehet számítani - taglalja Nagy István. Hozzátéve: - Üzleti partnereink megítélésénél, az üzleti kockázat meghatározásánál 2006-ban elengedhetetlenül fontos, hogy figyelembe vegyük a szakértői elemzéseket. Sajnos, például a nagyoknak beszállító és ebből élő kis- és középvállalkozások többsége az ellen sem igen tehet semmit, hogy megrendelői eleve egyre hosszabb fizetési határidőt kötnek ki, nemritkán a 60-90 napot.

S hogy mégis mit tehet egy vállalkozás vezetője annak érdekében, hogy saját kockázatát ne növelje? Például időt kell szánnia arra, hogy mielőtt valakivel szerződést köt, megnézze, nem szerepel-e bármelyik céginformációs adatbázisban a rosszul fizetők, netán a felszámolás alatt állók listáján. Azt követően azonban, ha már jelentős a kinnlevősége, és ügyfeleit nem sikerül utolérnie, vagy rábírni a fizetésre, nem sok megoldás marad a számára. Szakképzett követelésbehajtót megbízni csak egy bizonyos összeg - 0,5-1 millió forint - felett érdemes, hiszen ennek ára van. Ahogy a faktorálás haszonkulcsa is 3-10 százalék körüli, az eladott követelés értékétől függően. Ennek ellenére, amikor a partner nem fizet, ne legyen a türelmünk végtelen - javasolja a Creditreform ügyvezetője -, mert minél később kapja meg a követelésbehajtó a megbízást, annál kisebb az esélye, hogy sikerrel járhat.

Végelszámolások a világban
Nyugat-Európában összességben kevesebb a végelszámolás, mint korábban, a magán-végelszámolások száma azonban egyértelműen emelkedik - derül ki a Creditreform német központjának, Magyarországon itt először publikált elemzéséből. Ausztria élenjár a csődeljárások emelkedésében, 15,3 százalékos a növekedése, ami összesen 7299 eset. Görögországban 10,9 százalékkal nőtt a számuk, ez 640 eset. Emelkedett még Portugáliában (5,7 százalék, 3300 csőddel), Franciaországban (5,1 százalék, 42 874 csőddel), Olaszországban (2,8 százalék, 11 000 csőddel) és Luxemburgban (0,5 százalék, 668 csőddel.) Csökkent viszont Írországban. A zöld szigeten 21,5 százalékkal kevesebb, összesen 252 végelszámolási eljárás zajlott tavaly, mint korábban. Ehhez hasonló csökkenés figyelhető meg Angliában és Norvégiában.
Németország, Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnere, az uniós középmezőnyben található. Itt azonban két évvel ezelőtt a végelszámolások csökkentek, és 2005-ben ehhez képest nőtt 3,5 százalékkal. Az úgynevezett magán-végelszámolások (amikor a kezdeményező nem egy másik vállalkozás vagy hivatal, hanem magánszemély) száma nőtt Németországban, Angliában, Hollandiában, Norvégiában, Ausztriában, Svájcban és Svédországban is. A legtöbb végelszámolás, az összes 39,2 százaléka, ezekben az országokban a szolgáltatási szektort érinti. Minden ötödik az építőipart és a kereskedelmet. A feldolgozóiparban minden tizediket.
Az új európai uniós tagoknál a vállalkozói végelszámolások száma összességében visszaesett 1,2 százalékkal. A legnagyobb javulás Lettországban figyelhető meg, majd Lengyelországban. A világ más tájain a helyzet: Japánban a végelszámolások 28,1 százalékkal csökkentek. Az USA-ban azonban 2,1 százalékkal nőttek.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo