Nem behajtás

A faktoringot sokan félreértelmezik, féllegális pénzbehajtásnak tartják, míg mások alapvető bizalmatlanságnak, sőt sértésnek veszik, ha valaki a kinnlevőségeit faktorcégen keresztül intézi. Pedig azzal, hogy valaki faktorál, számtalan előnyhöz juttathatja a vállalatát: megosztja a kockázatát, gyorsabban forgathatja a tőkéjét, ezáltal versenyelőnyhöz juthat a konkurenciával szemben.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A faktorálásról egyes vállalkozók úgy suttognak, mint valami mumusról, amely Damoklész kardjaként lebeg a fejük felett, miközben meggyőződésem, hogy nincsenek is pontosan tisztában a szolgáltatás lényegével. Miről is szól tulajdonképpen a faktorálás? Csáki Ferenccel, a Magyar Faktoring Szövetség elnökével a faktorálás körüli tévinformációkat igyekeztünk eloszlatni.

- Kezdhetném azzal a klasszikus szófordulattal, hogy már a régi föníciaiak is... De ne menjünk ennyire vissza az időben! A mai faktoringot a modern gazdaság igényei keltették életre - magyarázza a faktoringszövetség elnöke -, és a kreatív vállalkozások használják sokoldalúan az értékesítés volumenének növelésére és egyben likviditási biztonságuk megteremtésére. A lényege leginkább abban ragadható meg, hogy a kétszemélyes adásvételi folyamatot háromszereplőssé változtatja. A faktorcég bevonásával a fizetések teljesítésének iránya megváltozik, és így a finanszírozási kockázatok megoszlanak a szállító és a vevő között. Ennek köszönhetően sok új lehetőség nyílik meg az eladó vállalat előtt.

- Nyilván megnyugtató érzés a szállító számára, hogy a vételár nagy részét - jellemzően nyolcvan százalékát - mindenképp megkapja, de ez természetesen nincs ingyen. Miért érné meg neki a faktorálás, ha mondjuk a vevő megbízható, régi partnere?

- A fizetések biztonsága csak egy része az egyenletnek. Sokkal fontosabb azonban, hogy a szállító nem a vevő által diktált időpontban - adott esetben csak harminc-kilencven nap múlva - kapja meg a vételárat, hanem akár még aznap. Az eladó a számla nettó összegét a faktorcégtől azonnal megkapja, míg a fennmaradó részt akkor, amikor a vevő is teljesít. Az összegből még vonjuk le az általában 0,5-1,2 százalékos faktordíjat, valamint a minőségileg nem elfogadott, esetlegesen visszaküldött áru értékét. A faktoringnak az a nagy előnye, hogy lerövidíti a több hónapos időszakot, amíg befolyik a bevétel egy céghez, így jóval rövidebb termelési ciklusok jöhetnek létre, ami dinamikusabb növekedést eredményez. Természetesen ezt hitelekből is lehetne finanszírozni, ám ezek elérhetősége - különösen a kis cégek számára - gyakran a nullával egyenlő. Ezzel szemben ahhoz, hogy üzletet kössünk egy eladóval, nem kell más, csak piacképes termék és fizetőképes vevők. A faktoringon keresztül elérhető finanszírozás nem az adott bankári biztosítékok, a zálogba adott ingatlan vagy ingóság értékétől függ - a faktoringhoz nincs szükség ilyen biztosítékokra -, hanem a forgalom alakulásától. Az ügyfél részéről talán ez a faktoring legnagyobb előnye: akkor vehető igénybe a legnagyobb pénzösszeg, amikor a forgalom felfutása miatt arra a legnagyobb szükség van.

- De ha nincs biztosíték, hogyan védik ki a faktorcégek a veszteségeket?

- Mivel nem ugyanonnan kapjuk vissza a pénzünket, mint ahová kihelyeztük, mi elsősorban nem az eladók bonitását vizsgáljuk, hanem a vevőkét. De tanácsot is adunk az eladónak, kinek mekkora összegű árut kínálhat biztonságosan, és természetesen az is előfordul, hogy visszautasítjuk, hogy valamely vevőnek szállítandó árut faktoráljuk. Óriási versenyelőnyt jelenthet egy vállalat számára, ha azt mondhatja a vevőjének: mondjuk húszmillió forintig bármikor vihetsz az árukészletből, és ráérsz hatvan nap múlva kifizetni. Ha biztosíttatja követelését - egy visszkereset nélküli szerződést kötött -, akkor annak ellenértékét húsz százalék önrész levonásával biztosan megkapja akkor is, ha a vevője tönkremegy, vagy fizetésképtelenné válik. Mivel a vevő anyagi helyzete kevésbé érdekes, a csődben lévő társaságok követeléseire is kötünk szerződéseket, vagy olyan vállalatokéra, amelyek már hitelt nem kaphatnak. Innen ered az a tévhit, hogy csak olyan cégek választják a faktorálást, amelyek pénzügyi gondokkal küszködnek. Sok ügyfél panaszkodik, hogy vevői rosszat szimatolnak, amikor a velük szemben fennálló követeléseket faktoráltani akarja, mondván, az eladó nem bízik bennük. Pedig valójában az eladó esetleg a tevékenység bővítésére von be új pénzügyi forrásokat, vagy pénzügyi stabilitását erősíti, esetleg kedvezőbb árakat ér el azzal, hogy maga azonnal képes lesz a beszállítói kifizetésére. Ráadásul egy kellemetlen körülmény is megszűnhet: a jövőben a két fél úgy tud leülni egymással tárgyalni, hogy a nem teljesített számlák árnyképe nem lebeg ott az íróasztal felett.

- Mi történik, ha valaki nem fizet?

- El kell oszlatnom egy másik súlyos félreértést: a faktorházak beszedéssel és nem behajtással foglalkoznak. Ha a vásárló nem fizet, legfeljebb jogi eljárást indíthatunk, de egyetlen faktorház sem alkalmaz olyan félig legális vagy illegális eszközöket, mint mondjuk a telefonos zaklatás vagy a behajtóemberek. Nemfizetés esetén - ha visszkereset nélküli faktoringról van szó - a veszteséget a faktorház viseli, amely önmagát jellemzően viszontbiztosítja. Visszkeresetes faktoring esetén a ki nem fizetett számlára kapott pénzösszeget a szállítónak vissza kell fizetnie a faktorcégnek, azaz a végső vevőkockázat ez esetben a szállítónál marad.

#page#

- Mekkorára tehető a magyar faktorpiac?

- A piac pillanatnyilag 480 milliárd forintos, ez azt jelenti, hogy a Magyar Faktoring Szövetségbe tömörült 25 vállalat tavaly ekkora összegben vásárolt követeléseket. Ez mintegy 40 százalékos növekedést jelent, szemben az egy évvel korábbi 25 százalékos bővüléssel. Ráadásul a növekedés az előrejelzések szerint egyre dinamikusabb lesz, mivel a bankok figyelme is a faktoring felé fordul a Lánchíd-programnak köszönhetően. A faktorügyletek 90 százaléka tisztán Magyarországon történik, azaz az eladó és a vevő is magyar. Pedig nagy segítséget jelenthet a magyar vállalatoknak a külföldön való üzletelésben is a faktorálás. Ha ugyanis beüt valamilyen probléma, kicsi rá az esély, hogy egy magyar vállalat tisztában legyen a partnerországban érvényes jogi lehetőségekkel, szabályokkal, bürokratikus útvesztőkkel. Ezzel szemben egy faktorház a kinti partnerein keresztül informálódni tud a vevőről, és a lehető legbiztonságosabbá teheti az ügyletet.

Lánchíd a körbetartozások ellen
A körbetartozások által a legjobban sújtott kisvállalkozók finanszírozásának egyik legfontosabb akadálya a biztosítékul leköthető eszközeik szűkössége, alacsony jegyzett tőkéjük. Likviditásuk finanszírozását az eszközeik megterhelését elkerülő támogatott konstrukciók tudják a legmegfelelőbb módon szolgálni.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium reményei szerint a tárgyi fedezetet nem igénylő Lánchíd Faktoring Program hatékonyan javítja a kisvállalkozások működési feltételeit, és enyhíti majd a körbetartozások által felhalmozódott feszültségeket. A 2003 szeptemberében egyszer már elindított program remények szerint elterjeszti majd a mikro- és kisvállalkozások széles körében a faktorálást.
Az újraindított Lánchíd Faktoring Programban a szabályok rugalmasabbá tételével, a Hitelgarancia Rt. bekapcsolásával és a közreműködő faktorcégek körének a közeljövőben bekövetkező bővítésével kívánják a terméket sikeressé tenni a vállalkozók körében.
A vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében a minisztérium 3 százalékos kamattámogatást biztosít a programban részt vevő mikro- és kisvállalkozások részére. A támogatást a 2006. május 15. után kötött szerződésekre lehet igénybe venni. További részletekkel a GKM honlapja szolgál.

- A faktoring jó üzletnek tűnik a forráshiányos társaságok számára, és láthatóan kereslet is akad rá bőven. Ez a pénzügyi megoldás lehet a kkv-szektor dinamikus fejlődésének kulcsa?

- A faktorálás valóban sokat segíthet egy cég zökkenőmentes működésében, de túlhangsúlyozni sem szabad a szerepét. Ez egy pénzügyi lehetőség, amely jól jöhet egyes termelő, szolgáltató vagy kereskedő vállalatoknak, de nem csodaszer. A mostani dinamikus bővülés egyik okát egyébként abban látom, hogy a bankok és más befektetők is felfedezték maguknak ezt a terméket. A faktoring arra is jó eszköz, hogy a bank az egyre kockázatosabbá váló vállalatoktól a hiteleket a befolyó bevételekből vonja vissza, ezért megvan a kockázata, ha a hitelek és a faktoring egy bankcsoportnál koncentrálódnak. A tapasztalat amúgy is azt mutatja: az ügyfélnek jobb, ha versenyeztet, így általában kedvezőbb feltételekkel kapja meg ugyanazt a terméket.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo