A hazai kártyahasználati szokásokból kiolvasható trendek biztatóak. Négy év alatt 35 százalékkal nőtt a kártyás fizetések száma, és közel 60 százalékkal bővült az értéke, amely 2010-ben elérte az 1581 milliárd forintot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája szerint. A készpénzfelvétel gyakorisága visszaesett, és a forgalom is csupán 7 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest.
Biztató számok
Az MNB szerint először 2007-ben haladta meg a kártyás vásárlási műveletek száma a készpénzfelvételek számát Magyarországon, tavaly pedig már közel kétszer annyiszor - több mint kétszázmillió alkalommal - fizettek kártyával, mint ahányszor készpénzfelvételre használták a plasztikot. Vagyis egyre többen már nemcsak kényszerből, hanem tudatosan alkalmazzák a készpénzkímélő eszközt.
Ma már 67 ezer üzletben és vendéglátóhelyen lehet kártyával fizetni, szemben a 2007 végén nyilvántartott nem egész 50 ezer elfogadóhelyi elektronikus POS terminállal. Igaz, a bővülés üteme csökken, de a tavalyi 8,8 százalékos növekedés szakértők szerint egyáltalán nem aggasztó. A készpénzkiadó ATM berendezések száma viszont 4623 darabról csupán 4843-ra nőtt, s volt olyan időszak is, amikor csökkent.
A kártyahasználat terjedését a bankok és a kártyatársaságok üzletpolitikája is segíti. A kártyaelfogadóktól kért jutalék mértéke évről évre kevesebb, ma jellemzően 1,5-2 százalékot fizet az elfogadóhely a vásárlás értékéből. Bár a MasterCard 2007 májusában végzett kutatásában megkérdezett kereskedők 16 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nap mint nap érzi a kártyaelfogadás hiányából eredő üzletvesztést, a legkisebb boltok azóta sem telepítenek terminált. A banknak fizetendő költségek mellett a másik fontos kifogásuk, hogy csak jelentős késedelemmel jutnak a pénzükhöz, amelyet addig a bank használ. Sok üzlettulajdonost az sem győz meg, hogy egyre több vásárló keresi az olyan üzletet, ahol lehet kártyával fizetni. Ez ugyanis általában díjmentes, míg a készpénzfelvételnek költsége van, olykor nem is kevés.
A kártyaelfogadás mellett érvelve a MasterCard pszichológiai tényezőket is felsorakoztat: kutatások bizonyítják például, hogy a kártyaelfogadó üzletekben általában megnő az előre nem tervezett vásárlások aránya, hiszen az emberek nem a pénztárcájukban lévő készpénz mennyisége, sokkal inkább vágyaik, pillanatnyi érzelmeik szerint költenek.
Jegybanki javaslatok
Az észak-európai országokban kevésbé használnak készpénzt, a papíralapú megoldásokat szinte teljes egészében elektronikus megoldásokkal helyettesítik. Az MNB a közelmúltban számszerűsítette, hogy össztársadalmi szinten egy év alatt az érintett fizetési műveletek lebonyolítása mennyi erőforrást (időt, eszközt, pénzt) igényelne Magyarországon hasonló fejlettségi szint esetén, illetve mennyibe kerül jelenleg. A társadalmi költség az első megközelítésben 285 milliárd forintra, azaz a GDP 1,09 százalékára jött ki, szemben a GDP 1,49 százalékát jelentő 388 milliárd forinttal. A fejlődéssel az egyes fizetési módok fajlagos költsége is változna. A jegybanki hipotézis szerint a betéti kártyás műveletek, a csoportos beszedések és az elektronikus átutalások jóval olcsóbbak lennének, sőt társadalmilag ezek lennének a legolcsóbbak, míg a készpénzhasználat megdrágulna, ha a fizetések az elektronikus irányba mozdulnának.
Ezt segítené elő például, ha minden közüzemi, távközlési szolgáltató, biztosító kialakítaná az online átutalási (internetbanki) fizetési módot, és az összes pénzforgalmi szolgáltatónál lenne lehetőség elektronikus számlabemutatásra. A postai pénzforgalmi szolgáltatások teljes elektronizálása szintén komoly előrelépést hozhatna. Az MNB által javasolt intézkedések között szerepel még egy közös - a hitelintézetek és a kártyatársaságok által, valamint közpénzből létrehozandó - alap, amely a bankkártya-elfogadás kialakítását, a POS terminálok telepítését támogatná a kkv-szektorhoz tartozó kereskedők esetében és/vagy a POS-szal kevésbé ellátott ágazatokban és földrajzi területeken.
Számos debit, csekély credit
Miközben egyre több debitkártyát bocsátanak ki a bankok - a számuk tavaly már meghaladta a 7,5 milliót, szemben a 2009-es 7,2 millióval -, egyre inkább csökken a piacon lévő hitelkártyák száma: míg 2008-ban 1,7 millió darab (az összes kibocsátott bankkártya közel 20 százaléka) volt ilyen, 2009-ben számuk már alig haladta meg az 1,6 milliót, 2010-ben pedig 1,4 millióra csökkent.
Jóllehet a terhelési kártyák esetében a készpénzfelvétel aránya még mindig a sokszorosa a vásárlási forgalom értékének, a hitelkártyáknál éppen fordított az arány, hiszen a hitel időben történő visszafizetése esetén akár 30-45 napos kamatmentes periódust biztosíthat birtokosa számára. Készpénzfelvételre ez a kamatmentesség nem vonatkozik. Sőt, a hitelkártyákhoz kapcsolódó THM kifejezetten magas, a fogyasztási hitelek 40 százalék körüli szintjén mozog.
A hitelkártyákkal végzett műveletek száma 2008-ban elérte a 27,9 milliót, a tranzakciók összértéke 339 milliárd forint volt. Tavaly a lakosság gyakrabban használta a hitelkártyáját, de kisebb értékben: a tranzakciók száma 28,7 millióra emelkedett, míg a használat összértéke alig haladta meg a 303 milliárd forintot.
Mindent összevetve Magyarország továbbra is alulkártyásított, és a kártyahasználati szokások is jelentősen eltérnek az európai átlagtól.