A táblagép egyetlen érintőképernyőből álló, a kijelzőn mozgatott ujjainkkal vezérelhető számítógép. Eddig elsősorban szórakoztató célokat szolgált, de mivel a rohamosan terjedő felhőalapú informatikai rendszerek esetében nincs szükség nagy erőforrással rendelkező asztali kliensekre, feltehetően egyre nagyobb szerepe lesz az üzleti felhasználásban is. Ez a trend erősödhet, ha megjelennek a bérelhető operációs rendszerek is. A szolgáltatásként kínált fejlett szoftverek futtatásához ugyanis elegendő a mobil készülék is.
Az első igazi alternatíva
Az alapvetően kép- és filmnézésre, internetezésre tervezett készülék elsősorban azok számára lehet hasznos az üzleti életben, akiknek tárgyalásokon, külső helyszíneken gyakran van szükségük a gépükre, ha sokszor csak egy-egy gyors pillantás erejéig is. A táblagép még a legkisebb netbooknál is hordozhatóbb, képernyője pedig nagyobb, így jobban használható, könnyebben olvasható, mint az okostelefonoké. Alkalmas arra is, hogy többen nézzék egyszerre, ami nemcsak fényképnézegetésnél, de munkánál is hasznos lehet. A billentyűzet nélküli gép kényelmes, gyors és könnyebben használható azok számára is, akik eddig idegenkedtek a számítógéptől - az érintőképernyő természetesebb érzés a billentyűzetnél -, a lapozgatás pedig pont olyan kényelmes, mint ha egy füzet lenne a kezünkben. Így könnyebb áttekinteni például egy hosszabb dokumentumot, szerződést is.
A táblagép elsősorban tárgyalások segítőjeként használatos. Lehet jegyzettömb, diktafon, a konferenciabeszélgetés vagy egyéb munkához szükséges dokumentum megosztásának eszköze. A gyors, mobil és közösségi munkavégzés ómegája.
„Első alkalommal fordult elő, hogy valóban használható alternatívája jelent meg a személyi számítógépnek" - mutatott rá Ranjit Atwal, a Gartner elemzője. Hogy valós alternatíváról van szó, azt az is mutatja, hogy a vállalatoknál egyes esetekben már mérlegelik azt, hogy a konkrét felhasználási területen alkalmas-e a személyi számítógép kiváltására a táblagép. A gyártók mostanra jutottak el odáig, hogy a valóban csekély súlyú gépek megfelelően hosszú üzemidőt és elég magas teljesítményt is képesek legyenek produkálni.
Rohamos terjedés
A tavaly berobbant első táblagép, az iPad után egyre-másra dobják piacra saját verziójukat a gyártók, és a kutatóintézetek is fényes jövőt prognosztizálnak e szegmensnek.
A nagy lelkesedés ellenére le kell szögezni: feltörekvő készülékről van szó. Bármilyen nagy is az érdeklődés, egyelőre mindössze az emberek 0,3 százalékának van táblagépe az RBC Capital Markets felmérése szerint. De ez hamarosan megváltozik: a Forrester előrejelzése azt mutatja, hogy az Egyesült Államokban megduplázódnak majd a tableteladások, a 2010-re jósolt 10,3 millióról 26 millióra - az eMarketer is 24 millió darabos eladást prognosztizál -, 2012-ben 50,7 milliós, 2015-ben pedig 82,1 milliós értékesítéssel számolnak csak az USA-ban. Sarah Rotman Epps, a cég elemzője rámutat: a piac pörgését generálja az is, hogy ezek a készülékek várhatóan hamar elavulnak. Tulajdonosaik akár évente szívesen cserélik majd őket a legújabb modellre, szemben a hagyományos PC-kel, amelyek esetében jellemzően évekig is vártak az újabb típus beszerzésével. Így folyamatosan magasak maradhatnak az eladási számok, emellett a használtcikk-piacot is hamarosan eláraszthatják a régebbi típusok. A forgalmat előrejelzések szerint hosszabb távon is leginkább az iPad generálja majd, amelynek dominanciája teljes volt 2010-ben. Az IDC adatai azt mutatják, hogy tavaly a második negyedévben, az iPad megjelenésekor az Apple a piac 90 százalékát uralta, a harmadik negyedévre ez az arány 87,5 százalékra, az utolsó negyedévben - amikor például a Samsung Galaxy érkezésével fokozódott a verseny - pedig 73 százalékra csökkent. Az összesen 8,9 millió elkelt táblagépből 6,5 millió az Apple kasszáját gyarapította, de már felkerült a palettára a többi gyártó is. Mike Abramsky, az RBC elemzője úgy látja, hogy 2014-re az androidos készülékek átveszik a vezető szerepet az Apple-től, és 40 százalékkal vezetik majd az eladásokat, 2014-re pedig 185 millió táblagép talál majd gazdára. Vitathatatlan előnye miatt egyelőre az Apple diktálja az árakat, a többi gyártó hozzá igazít. Az alapkészülékek átlagosan 140 ezer forintba kerülnek.
Apple iPad2
Gyorsabb processzor, kétszer nagyobb számítási és kilencszer nagyobb grafikus teljesítmény jellemzi, mint az elődjét. A mostanra - vetélytársaihoz hasonlóan - kamerával is felszerelt, videotelefonálást is lehetővé tevő készülék üzemideje tíz óra egy töltéssel.
Samsung Galaxy Tab 8.9
Még a korábbi verziónál is vékonyabb, vastagsága mindössze 8,7 mm. Elődjétől nem különbözik jelentősen, integrált e-könyv-olvasót és egyetlen érintéssel kezdeményezhető konferenciabeszélgetést kínál.
HTC Flyer
Az érintőképernyős technológia mellett tollal is kezelhető, könnyítve a jegyzetelést. Emellett hanganyag is rögzíthető, s ha később a jegyzeteinkben rábökünk valamelyik szóra, az audiofelvétel is azonnal arra a részre ugrik.
Blackberry PlayBook
Vadonatúj operációs rendszert is fejlesztettek hozzá BlackBerry Tablet OS néven, fejlett multitasking lehetőségeket és kitűnő multimédiaélményt ígér, emellett HTML5 és Flash támogatást is kínál.