Veszélyelhárítási variációk

Mióta a forint árfolyamát a piac határozza meg, voltak jelentős árfolyamváltozások, mostanában viszont akár egy napon belül is előfordulnak ilyenek. A gyenge vagy erős forint kinek-kinek lehet jó vagy rossz, az ingadozás viszont mindenki számára veszélyes.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 

A gyenge forint a hazai kis- és középvállalkozások körülbelül 35 százalékának, az exportőröknek kedvez, az erős forint az importőrök számára jó. A mostani ugráló árfolyam viszont az összességében több mint négyszázezer hazai kkv több mint kétharmadának üzletmenetét befolyásolja.

Bárkit érint

- A kkv-k legnagyobb ellensége a volatilitás, azaz egy adott devizapár árfolyamának hirtelen, gyakori és relatíve nagymértékű változása. Ez azokat a vállalkozásokat is érinti, amelyeknek amúgy a bevételei és kiadásai is azonos devizában jelentkeznek, de különböző pénznemekben árazódnak - mondja Szabó István, a Citibank kkv-üzletágának ügyvezető igazgatója, és hozzáteszi: a legnagyobb bajba azok a cégek kerülhetnek, amelyek az ingadozást nem tudják az árképzésükben érvényesíteni.


Kell a létra - fotó: Förster Tamás

Az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke, Szűcs György úgy látja, hogy bár a magas hozzáadott értéket termelő cégek akár profitálni is tudnak az aktuális helyzetből, a devizahitelek törlesztőrészleteinek emelkedése sokakat komolyan érint.

- Egyáltalán nem biztos, hogy az elmúlt években kizárólag a svájci frankban vagy euróban számlázók adósodtak el devizában. Sokan az európai uniós pályázatok vagy a hazai támogatások elnyeréséhez szükséges saját erőt is devizaalapú bankhitelből fedezték, hiszen az alacsonyabb kamatlábak kisebb törlesztőrészletet eredményeztek, ami jobban finanszírozhatóvá tette ezt a vállalkozói kört a bankok számára. Ma viszont a hazai cégek többségének súlyos áremelkedéssel kell szembenéznie, a Magyar Nemzeti Bank csökkenő kamatlábai ellenére is - magyarázza az IPOSZ elnöke, aki egy másik jelenségre is felhívja a figyelmet:

- A válság következtében beszűkültek a hazai piacok, így számos kisebb árbevételű mikrovállalkozás is kénytelen volt a külpiacok felé fordulni. Tizenegy százalékra nőtt azoknak a családi és mikrocégeknek az aránya, amelyek ma a határ menti kereskedelem kihasználásával próbálnak meg talpon maradni, és túlélni. A jelenlegi helyzetre reagálva viszont sokan inkább elállnak a szerződéskötéstől, mert nem látják, hogy a ma letárgyalt kontraktus mit ér holnap.

Az érdek-képviseleti szakember szerint 2010 a válság és az ingadozó forintárfolyam jegyében fog eltelni, ezért a cégeknek a kivárásra és a biztosításra kell berendezkedniük.

Védekezni kell, nem spekulálni!

Az árfolyamkockázat kivédésének első lépése a természetes fedezet, az, hogy a beszerzés és az értékesítés is ugyanabban a devizában történjék. Ennek lehetőségei persze végesek. Ha a kitettség ezen a természetes úton nem csökkenthető, érdemes banki segítséget igénybe venni. A pénzintézetek különböző termékeket ajánlanak, kezdve az azonnali ügyletektől a bonyolultabb, strukturált megoldásokig. Bizonyos üzletkötési volumen felett pedig megfontolásra érdemes az is, hogy több bank kínálatának együttes alkalmazásával csökkentse egy cég a kitettségét.

Teljesítményt torzító hatás
Néhány évvel ezelőtt sok cég vett fel euróhitelt fejlesztései finanszírozásához. Az árbevételük nagy részét euróban realizáló vállalkozások számára ez akkor optimális döntés volt, most viszont ezek is nehéz helyzetbe kerülhetnek. Az euróban nyilvántartott és törlesztett hiteleket ugyanis könyveikben forintban kell könyvelni, így a számviteli kimutatásban hol árfolyamveszteség, hol nyereség keletkezik attól függően, hogy az értéknapon éppen 230 vagy 280 forinton áll az euró. Ez az eredmény viszont teljesen független a cég valós teljesítményétől.

A hazai piacon a legtöbb devizatranzakciót az azonnali ügyletek adják, no nem azért, mert ez fedezi legjobban a kockázatot, az ok inkább a cégek nyereségnövelési szándékában keresendő. A hónapok óta tartó volatilitás többeket a devizaspekuláció irányába terelt annak ellenére, hogy banki szakemberek óvatosságra intik a vállalatokat: a spekuláció külön szakma.

Az, hogy milyen banki megoldást érdemes választani, az árfolyamkörnyezettől is függ:

- Viszonylag kiegyensúlyozott időszakban működhet az azonnali, úgynevezett spot ügylet, ez azonban a mai viharos helyzetben komoly kockázatot jelent. Előfordulhat, hogy miközben a „jó" árfolyamra vár a cég, lejár a fizetési határidő, és esetleg egy korábbinál is rosszabb árfolyamon lesz kénytelen kiegyenlíteni a számláját - figyelmeztet Szabó István.

Valódi védelmet a határidős (forward) ügyletek vagy az opciós termékek nyújthatnak. De még ezek sem jelentenek tökéletes biztosítékot. Érdemes körültekintően eljárni, vagy az egyes ügylettípusokat együtt alkalmazni a kockázatok csökkentése érdekében.

- A hazai kis- és középvállalatok le vannak maradva nyugat-európai társaiktól az ügylettípusok ismeretét illetően. Itthon döntően az ár számít, és az, hogy milyen gyorsan lehet üzletet kötni. Ezért olyan alacsony például az opciós ügyletek részesedése a devizafedezeti műveletek között. Egyes bankok rendelkeznek on-line devizaplatformokkal is, amelyek nagymértékben könnyítik és gyorsítják a devizafedezeti ügyletek kötését, de egyben spekulációra is csábítanak. Ez pedig nagyon veszélyes lehet - teszi hozzá a bankár.

A legkisebbekért

Bizonyos mérethatár alatt azonban a bankok által kínált megoldások drágák, és az azokkal járó adminisztráció is bonyolult. Szűcs György szerint mindenképpen szükség lenne a valutakockázatok kivédésének valamilyen kedvezményes formájára. Az ugyanis nem segíti a hazai GDP növekedését, ha tömegesen előfordul, hogy valaki azért nem vállalja el a munkát, mert úgy érzi, hogy a végén az árfolyamváltozás miatt veszíthet rajta.

- A nagyon kis összegű, ámde gyakori tranzakcióknál a bankok piaci kondíciói drágák. Az IPOSZ tárgyalásokat folytat az Eximbankkal és a MEHIB-bel, hogy ugyanazt a biztonságot megkaphassák a külpiacokra termelő legkisebbek, mint a nagyobb cégek. A közép- és nagyvállalatoknál kialakult gyakorlat ugyanis nem alkalmazható egy az egyben a kisvállalatokra. A konkrét megoldást még nem találtuk meg, de vannak külföldi, például olasz exporttársulási példák, amelyeket érdemes lenne „honosítani" - mondja a szövetség elnöke.

Euró vagy nem euró?
Mostanáig akár irigyelhettük Szlovákiát: nincs árfolyamproblémája, másfél éve euróban keletkeznek a bevételek és kiadások egyaránt. Most viszont a közös valuta terheit is megtapasztalhatja, hiszen a bizton lehívásra kerülő görög mentőcsomaghoz 816 millió euróval, az összeurópai 440 milliárd eurós hitelpaketthez pedig 5,4 milliárd euróval kell hozzájárulnia. Arra pedig esély sincs, hogy a legutóbb csatlakozott ország mentesüljön a terhek alól, még akkor se, ha már a görög csomagot sem tudja a saját erejéből fedezni. Szlovákia nagy valószínűséggel kötvénykibocsátásra kényszerül, akkor viszont az infláció elszabadulásának veszélye fenyegeti az országot. Vajon egy gyengébb teljesítményű országnak – még ha teljesíti is a konvergenciakritériumokat – feltétlenül az euróövezeti csatlakozás lehet a járható út? A valuta leértékelése – egy felzárkózási fázisban lévő állam esetében különösen – fontos gazdaságpolitikai eszköz. Igaz, a fiskális fegyelem még fontosabb. Az elmúlt hónapok európai eseményei azt is megmutatták, hogy ehhez nem a közös valutára, hanem erős és jó döntéseket hozó kormányra van szükség. Róna Péter közgazdász írásaiban, interjúiban egyaránt kifejti: véleménye szerint az euró éppen akadálya egy gyengébb gazdaságú ország felzárkózásának. Csehország példája is bizonyítja, hogy van élet az eurón kívül: a cseh árfolyam stabil. A pénzpiacok viszont ma egészen egyértelműen azt várják el, hogy Magyarország az euróövezethez való csatlakozás szándékát hangoztassa. Úgy látszik, csak ebben az esetben hiszik el, hogy képesek vagyunk/leszünk a fiskális fegyelemre.

Kinek a pap, kinek a papné

Immár több mint két éve, a lebegő árfolyamrendszer bevezetése óta a piac határozza meg a forint árfolyamát. Volt, hogy 228 forintot ért egy euró, és volt, hogy 310-et, mostanában pedig akár egy napon belül is előfordulnak jelentős árfolyamváltozások. Róna Péter közgazdász a Piac & Profit hasábjain (2010/2. szám) így összegzett: „Amikor az euró 310 forint volt, a szlovákok vették a magyar sonkát. Amikor 230, akkor mi ettük a szlovák sonkát." Véleménye szerint - mint másutt megfogalmazta - a forint árfolyama akkor jó, ha a szlovák vagy a szlovén háziasszonyok hozzánk jönnek át fodrászhoz.

A gazdaság különböző szereplőinek más és más árfolyam lenne üdvös. Az erős forint ösztönzi az importot - és a jelenlegi gyakorlat szerint ez kellene ahhoz is, hogy a Magyar Nemzeti Bank folytassa a megkezdett kamatcsökkentési folyamatot - egy alacsonyabb árfolyam viszont javítja az ország versenyképességét és az exportteljesítményt. Sok közgazdász szerint egy felzárkózó gazdaságban a növekedést inkább a gyenge tartományban tartott fizetőeszköz segíti. Ez viszont kedvezőtlen a devizahiteleseknek, emeli az üzemanyagok és energiahordozók árát, és drágítja az importot.

A hazai termelő cégek többsége és több elemző szerint is a közepes vagy közepesnél gyengébb, 270 forint körüli euróárfolyam lehet ideális Magyarország jelenlegi helyzetében. De még szakmán belül is lehetnek érdekellentétek: a nemzetközi fuvarozók számára például a gyenge forint ideális, míg a belföldi áru- és személyszállításban tevékenykedők működését ellehetetlenítené a benzin magas ára.

Óvatos spekuláns

Az évi közel 8 millió euró árbevételű Németh Eurotrans Kft. bevételeinek körülbelül 30 százalékát érinti az árfolyamváltozás, amelynek fedezetéről a cég folyamatosan gondoskodik.

Forinthitelek fénykora
A forint árfolyamának ingadozása a lakosságot elsősorban a devizahiteleken keresztül érinti, de az ország pénzügyi kockázatait is rontja a devizahitelek túlzott mértéke. A svájcifrank-alapú és a túlzottan laza feltételekkel nyújtott hitelek visszaszorulása volt a célja annak a kormányrendeletnek, amely két ütemben szigorította a hitelfeltételeket. Március 1-jétől a forintalapú jelzáloghiteleknél az ingatlan fedezeti értékének 75 százaléka folyósítható, euróalapú hitelfelvétel esetén ugyanez az érték 60, bármely más devizahitelnél pedig 45 százalék. A volatilis árfolyam és az intézkedések hatására egy éve megnőtt az érdeklődés a forintalapú jelzáloghitelek iránt, de az igazi fellendülést ez év második felére prognosztizálja az Otthon Centrum Hitel Center (OCHC) szakértője. A Magyar Nemzeti Bank áprilisi jelentése is előrevetíti, hogy a korábbiaknál jóval alacsonyabb árazású forinttermékek megjelenésével számottevően növekedhet a forintalapú szerződések részaránya az új kibocsátásban. 2009 végén az MNB statisztikája szerint a forinthitelek átlagos kamatrátája 9,16 százalék volt, 2010. márciusban pedig 9,9 százalék. A történelmi mélypontra került jegybanki alapkamat – 2010. április 27-étől 5,25 százalék – valószínűleg tovább nyomja lefelé a hitelkamatokat. Egyre több bank és pénzintézet kínálatában szerepel kedvező forinthitel, ami a hitelfelvevők számára előnyös versenyhelyzetet teremt.

- Három, hat, kilenc vagy tizenkét hónapos forwardügyletet kötünk annak érdekében, hogy az árbevételünk tervezhető maradjon. Bár a biztonságos működés a cél, a spekuláció azért jelen van. A gyengébb forintárfolyamnál igyekszünk lekötni az árfolyamot, de soha nem a teljes árbevételre. A több, inkább alacsonyabb összegű, legfeljebb százezer eurós ügylet megkötése csökkenti a rizikóját annak, hogy az ember esetleg veszít az óvatosságán - magyarázza Németh Csaba, a cég ügyvezető igazgatója, aki szerint a vállalkozás számára az is nagyon fontos, hogy tisztán lássa, mekkora árbevételre számíthat biztosan a határidős ügylet lejártáig.

Amikor ilyen volatilis a forint, akár napi több órát is igényel az árfolyamok figyelése, de az üzletember azt mondja, feleslegesen nem spekulál. Nem az árfolyamokon elérhető maximumra törekszik, hanem arra, hogy az ár képzésekor kalkulált bevételi szintet tudja tartani.

Fő a biztonság!

Az Arany Kapu Zrt. elsősorban az exportpiacokon értékesíti termékeit, míg a beszerzései túlnyomó részben belföldön történnek. Az 1-1,5 milliárd forintos nettó árbevételű cég stratégiájában a nyereség tervezhetősége áll az első helyen, ezért folyamatosan határidős devizaügyleteket kötnek.

- A kiszámítható működésünk elsősorban a forint árfolyamának stabilitásától függ. Külföldi partnereinkkel általában éves szerződéseket kötünk, ennek alapján állítja össze a menedzsment a cég adott évi költségvetését. Egy hirtelen forinterősödés komolyan veszélybe sodorná a cég bevételeinek tervezhetőségét - mondja Tarné Mágori Rózsa vezérigazgató-helyettes.

Az elmúlt hónapok kiugró ingadozása akár több tízmillió forintos bevételeltérést jelenthet, és nem feltétlenül a negatív tartományban. Ennek ellenére a társaság kizárólag a havonta várható bevétele arányában köt legfeljebb 12 hónapra forwardügyleteket.

- Nem spekulálunk, még akkor sem, ha az óvatosságunk miatt időnként lecsúszunk az árfolyamon elérhető nyereségről. A több bankkal kötött fedezeti ügyletek célja kizárólag az üzleti tervünk megvalósításának biztosítása, és nem az extraprofit elérése.

Devizafedezeti lehetőségek
Azonnali (spot) ügylet
járó, egyszeri deviza-adásvétel, amelynél a teljesítés időpontja a kötésnapot követő nap, amely mindkét devizában munkanap, és ameddig mindkét devizában eltelt két munkanap. Nincs külön díja, a bank haszna a vételi és az eladási árfolyam különbségéből adódik.
Határidős ügyletek
● Forwardügylet: a bank és ügyfele valamely napon megállapodnak bizonyos mennyiségű adott deviza meghatározott árfolyamon történő vételéről vagy eladásáról, rögzített jövőbeli időpontra szóló teljesítéssel. A határidős kötési árfolyam minden esetben alapvetően matematikailag kalkulált árfolyam. Ha például egy magyarországi cégnek importtevékenysége során a szállítóval szemben 30 napos határidővel 600 ezer euró fizetési kötelezettsége keletkezik, és a cég az euró–forint árfolyam emelkedésétől tart, 30 napos forwardügyletettel mérsékelheti az árfolyamkockázatát. Ennek árát a bankok az ügyféltől és a tranzakció volumenétől függően állapítják meg.
● Devizaopció: jog adott mennyiségű deviza jövőbeli megvételére vagy eladására, előre adott áron, adott lejáratra. Az ügylet szereplői: a vevő, aki az opciót (nem a devizát!) megveszi, és a kiíró, aki az opciót eladja. Ha a vevő úgy határoz, hogy él jogával, akkor a kiírónak teljesítenie kell a vállalt kötelezettséget. Az európai opciónál kizárólag a lejárat napján, az amerikai opciónál a lejáratig bármely időpontban élhet a vevő a jogával. Az ügylet fejében opciós díjat kell fizetni, ami egy euróra vetítve pár fillértől néhány forintig nagyon széles sávban mozoghat. A bankok többnyire az ügyféltől függően árazzák be a terméket. A bankok kínálnak úgynevezett „zero cost”, azaz ingyenes opciós struktúrákat is, persze ez sincs ingyen, a pénzintézet haszna a különböző fedezeti ügyletek mögött elbújik. Kockázat és biztonság
● Forwardügylet esetén, ha rosszul számította ki a devizák mozgását, a vállalat elesik az árfolyamnyereségtől.
● A devizaopció vevőjének kockázata maximum az opciós díj összege, nyeresége viszont korlátlan lehet. Az opció tehát képes védelmet nyújtani a kedvezőtlen árváltozással szemben, ugyanakkor a kedvezőből is enged részesedni. Ebben az esetben az árváltozás iránya mellett az áringadozás mértékére is lehet „fogadni”. Éppen ezért az árfolyamkockázat kezelésének leghatékonyabb módja a direkt határidős és opciós ügyletek kombinációja.
Forrás: dr. Fekete József: Nemzetközi pénzügyek (BME egyetemi jegyzet) és Érsek Zsolt: Bevezetés a devizapiacokra (tankönyv)

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo