Ingatag piac

A neheze még hátravan, az iroda-, de még a lakáspiacon is a következő hónapok jelenthetik a megpróbáltatást. Bár az is igaz, hogy az élénkülésre, a befektetők visszatérésére is inkább van esély az ingatlanpiacon, mint másutt.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

„Amennyiben a piac egyensúlya helyreáll, a bérlők újra fognak irodaházat, logisztikai központot bérelni, illetve ismét lesznek befektetők, akik bérbe adott épületeket akarnak vásárolni." A kérdés csak az, hogy Salamon Adorjánnak, az Eston International Zrt. elnök-vezérigazgatójának ezek az álmai, avagy nem megalapozatlan reményei? Egyelőre csak az biztos, hogy a 2008 őszétől tartó pénzügyi és gazdasági válság a hazai ingatlanpiacot minden tekintetben visszavetette. Hogy mennyire, sőt mennyire reménytelenül, azt nem teljesen egyformán ítélik meg a szektor szereplői. Ehelyütt két, a történteket, történéseket belülről, de mégsem egyforma szemüvegen látó, szemlélő szakember érvelését tesszük közzé. A már idézett Salamon Adorjánét, aki annak az Eston International Zrt.-nek áll az élén, amely immáron tizenöt éve meghatározó szereplője a hazai ingatlanfejlesztéssel foglalkozó üzletágnak, s számos irodapiaci, logisztikai beruházást tudhat maga mögött. Megkérdeztük a GKI Gazdaságkutató Zrt. ingatlanpiaci elemzőjét, Petz Raymundot is. A szakember keze alól kerülnek ki évente többször is azok a tanulmányok, amelyek a szektort jellemző trendeket tárják a szakma döntéshozói elé.

Be(nem)ruházó önkormányzatok
Az önkormányzatok a következő hat hónapban összességében valamivel kevesebb beruházást, valamint felújítást és közműfejlesztést terveznek, mint az előző fél évben – tudható meg az Ecostat ingatlanbarométeréből. A decemberben elkészült értékelés szerint a következő hat hónapban kevesebb oktatási és művelődési intézmény, igazgatási és irodaépület felújítását, építését végeztetik el, mint három hónappal ezelőtt. Az önkormányzatok ingatlanfejlesztési indexe 2008 negyedik negyedévében 2,64 százalékpontot vesztve értékéből 60,4 százalékot ért el. A felmérés a következő időszakra kismértékű felújítási és beruházási lehetőségeket mutat a közműépítés, az állagmegóvó beruházások, valamint új épületek építése terén. A cégek ingatlanfejlesztési indexei viszonylag alacsonyak, általában 35–40 százalék között változnak (a harmadik negyedévben 0,2, a negyedikben 0,64 százalékponttal maradt el az előző negyedévi értéktől, így 35,5 százalék). A vállalkozások ingatlanfejlesztési szándékai továbbra is alacsonyak, érdemi változással középtávon sem számolhatunk. Az ingatlanpiac szereplői 2009-re 6,8–9,9 százalék közötti árnövekedést prognosztizálnak. Legmagasabbat az építőanyagoknál (9,9), az építési-szerelési tevékenységeknél (8,8), a telkeknél (6,9), a tervezési díjaknál (7,7) és a munkaerő-költségeknél (6,8).

Még befejezik

- Magyarországon kézzelfoghatóan szeptember-október folyamán kezdtek el begyűrűzni a világ pénzpiaci, hitelpiaci folyamatai - nyilatkozza a Piac & Profitnak Salamon Adorján. - A hitelintézeti források elapadásának, a hitelek megdrágulásának, átstrukturálódásának a hatásai pedig szinte azonnal megjelentek az ingatlanpiacon. A kínálati oldalt az új építésű fejlesztéseknél nyomban és drasztikusan befolyásolták ezek a jelenségek. Az irodapiaci fejlesztések 70-90 százaléka ugyanis banki forrásból valósult meg eddig. A fejlesztések várható üteme tehát nem fog növekedni. Azok a projektek, amelyek korábban megkapták a hiteleket, nagy valószínűséggel befejeződnek, de az is tény, hogy október óta új projekt indítását - új banki hitel igénybevétele mellett - senki nem jelentette be a piacon. Az ősz óta mutatkozó folyamatnak a legszembeötlőbb hatását 2010-ben láthatjuk, azok az építkezések ugyanis, amelyek 2008-ben elkezdődtek, általában 2009-ben, de inkább 2010-ben fejeződnek be, a kifulladást ezt követően lehet megtapasztalni. Azért nem előbb, mert a kivitelezések leállítása sokkal drágább lenne.

Az Eston International Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint a befektetési piacon, amely nagymértékben ki volt szolgáltatva a hitelpiacnak, elkezdődött egy átárazódási folyamat. Drágábbak lettek a hitelek, s nem lehetett már a korábbi árakon finanszírozni az épületeket. Magyarországon ráadásul egyszerűen megállt a piac, már 2008 szeptembere előtt. Az átárazódás is sajátosan hatott nálunk, hiszen ma már kevesebbet ér egy ingatlan, mint akár egy esztendővel ezelőtt, arról pedig tények, prudens adatok nincsenek, hogy mennyivel.

- A befektetési projektek az ingatlanpiacon általában irodaházakat, logisztikai központokat, bevásárlóközpontokat jelentenek, amelyek hosszú távú bérleti szerződéssel rendelkeznek - világít meg egy további szempontot Salamon Adorján. - Függetlenül attól, hogy van, vagy nincs válság, illetve drágábban vagy sehogyan sem lehet hitelhez jutni, a meglévő bérleti szerződések valóságos cash flow-t generálnak. A magyar bérleti szerződések euroalapúak, így a hozamok is euróban keletkeznek. Az A kategóriás irodapiacon 10-15 százalékos hozamnövekedéssel, azaz áreséssel lehet számolni. Azt pedig nem lehet tudni most még, hogy a másodlagos piacokra hogyan hatnak az elsődleges piaci árváltozások, illetve melyek azok a hozamfelárak, amelyek megjelennek például a B kategóriás irodáknál vagy éppen a gyöngébb minőségű ingatlanoknál. Mivel a piac „teteje" még nincs beárazódva, nem lehet tudni azt sem, hogy az átárazódás hogyan hat a többi piaci szegmensre.

Ha lesz likviditás

Az elnök-vezérigazgató szerint a magyar ingatlanpiac lábra állásához, ahhoz, hogy egészséges likviditás legyen, az egyik feltétel rém egyszerű: legyen hitelezés. Ha újra lesz likviditásuk a bankoknak, akkor várhatóan a nagyon magas extra kamatfelárak mérséklődnek, s az ingatlanfejlesztő szektor is hajlandó lesz ingatlanfejlesztésben gondolkodni. Ennek nyomán a piac másik „lába" is megáll, mert lesz megint kereslet. A bérlői kereslet bővülése részben a reálgazdasági folyamatokkal, részben a jövőbeli kilátásokkal is összefügg: ha a cégvezetők ismét bizakodóak, s növekedésben gondolkodnak, lendületet kaphat ez a piac is. Mindenekelőtt azonban a piacon az általános bizalomnak kell helyreállnia ahhoz, hogy a kínálati és keresleti oldal egymásra találjon.

Nem nagyon különbözik ettől az elemző értékelése. Petz Raymund tényként jelentette ki, hogy gyorsuló tempóban lassulnak az irodapiaci fejlesztések. A bérlők ma már nem nagyon keresnek a régebbi, alacsonyabb kategóriájú ingatlanok helyett újakat, pedig a legutóbbi évek mozgatórugója éppen ez a „vándorlás" volt. A gazdálkodási ingatlanok egy másik része Budapesten is a történelmi belvárosban található, ahol azonban éppen a múlt évben nem indult el a sokak szerint különösen ígéretesnek vélt ingatlanpiaci fejlesztés. A komoly minőségi átalakulás ugyan elmarad a kormányzati negyed leállított beruházása okán, de más projektek azért folytatódhattak: az Andrássy út és környezete éppen úgy vonzó befektetésre kínál lehetőséget, mint a Budapest Szíve program az V. kerületben.

A tőkepiac veszélyesebb

- A 2009-es előrejelzésekben az általános recesszió hatásaival közvetlenül lehet találkozni - tájékoztatja a Piac & Profitot Petz Raymund. - Azzal például, hogy kevesen szeretnének új irodákat bővíteni, sokkal inkább a költségtakarékosság az uralkodó szempont. A fejlesztési források jelentékeny csökkenése tapasztalható, legfeljebb azok a vállalkozások fejlesztenek, amelyek jelentős készpénzhányaddal rendelkeznek. A hagyományosan banki hitelből beruházók az első félévben bizonyosan hátat fordítanak a piacnak. Az árcsökkenés a későbbiekben is valós szempont lehet a befektetők számára, akik azonban kevésbé tartják veszélyesnek az ingatlanszektort, mint a tőkepiacot, ahol 2008-ban akár a tőke kétharmadát is elveszíthették a rosszul invesztálók. Az ingatlan, mivel valós fizikai vagyon, hosszabb távon megőrizheti értékét. Bízni is abban lehet, hogy a beruházók, ha tehetik, döntéseiket nem csupán a konjunktúraciklusok alapján hozzák meg, hanem hosszabb távra terveznek. Az az „eseménysor" pedig, amelyik 2008-ban az ingatlanalapok befagyasztását is magával hozta, sokkal inkább a nemzetközi hitelpiaci, illetve bizalmi válság közvetlen következménye volt. A befektetők első reakciója az általános menekvés volt minden hosszabb távra szóló invesztícióból. Ezért nem volt irracionális az októberi befagyasztás, de az a várakozás sem alaptalan, hogy a heves érzelmi reakciók „kisimulásával" éppen az ingatlanpiacon lehet viszonylag hamar élénküléssel számolni.

Már a második negyedévben?
A magas kamatkörnyezet és a lassuló gazdaság tartja nyomás alatt az ingatlanpiacot – állapítja meg az ingatlanalapokat kezelő Macrogamma Befektetési Alapkezelő Zrt. elemzése, amelyből kitűnik, hogy bár egyes nagy közép-európai ingatlanfejlesztőknél jelentős eladások várhatók, európai szinten erős marad a kiskereskedelmi ingatlanbefektetési piac. A valamivel borúsabb fogyasztási előrejelzéseket a bérleti szerződések időtávjában a befektetők jó része átmenetinek tekinti, egyúttal jó beszállási lehetőségnek tartja. A MAG és a NAP ingatlanalapokat kezelő Macrogamma például – közepesre mérsékelt tőkebevonási igény mellett – tartani tudja befektetési politikáját. Álláspontja szerint a piac stabilizálódása az általános gazdasági környezet javulásával, a befektetői bizalom fokozatos erősödésével együtt két-három negyedév múlva elkezdődhet. Jelentősebb enyhülést az alapkamat fokozatos és tartós csökkenése és a megújuló befektetői bizalom hozhat. Ebből kifolyólag az ingatlanalapba történő befektetések hozama az elvárható, éveken túlmutató időtávon versenyképes lesz.
A tanulmány a bérleti díjak alakulását elemezve megállapítja: a hosszú távú szerződések miatt azok változásával gyakorlatilag nem kell számolni. Külön figyelmet érdemel a bérlői kockázatok vizsgálata, ami szegmens-, méret- és konjunktúrafüggő elemeket tartalmaz. Az élelmiszer- és a háztartásicikk-kiskereskedelem a legbiztosabb szegmens, ott a forgalom csak kismértékben csökkenhet, és gyakori az a bérleti feltétel, hogy felmondás esetén is ki kell fizetni a hátralévő futamidőre esedékes díj nagy részét. A prémiumkategóriás kínálat erőteljes növekedése a rendkívüli gazdasági helyzettől függetlenül is megfigyelhető. A pénzügyi válság a gazdasági szereplők csökkenő aktivitását, rövidebb tervezési periódusát okozza, a kereslet pedig szűkül.
Mivel a korábban népszerű devizahitelek rövid távon gyakorlatilag megszűntek, illetve megdrágultak, a forint alapú finanszírozás meghatározóvá válhat. Ez a jelenlegi alapkamat mellett jelentősen megdrágítja a vevők költségeit, gyengíti vételi pozíciójukat, ami végső soron az ingatlanárak csökkenéséhez vezet.
Az alapkezelő szerint az ingatlanpiaci befektetések egy részét a fejlesztési célú, tehát pillanatnyi állapotában bérbeadással nem hasznosítható ingatlanok adják. Ezeket a piaci válság érzékenyen érintheti, mert egyszerre sújtja a fejlesztési végterméket megvásárló, használó vételi pozícióját és a fejlesztő értékesítési potenciálját. Előbbinek számolnia kell a hosszabb távon kevésbé kiszámítható bevételekkel, az ingatlan megvásárlásához igénybe vehető hitelek megdrágulásával, míg a fejlesztő a növekvő pénzügyi költségek mellett kénytelen mérlegelni a megemelkedett hozamkörnyezetben leárazódó végtermék kockázatát is. E kedvezőtlen befektetői környezet az általános gazdasági élénküléssel együtt vélhetően 2009 második negyedévére javul majd, így a fejlesztési profilú ingatlanok ismét keresettebbé válnak majd, értékük növekedhet.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo