Kívül tágasabb

A közhasznú társaságoknak leáldozott a július elsejével életbe lépett, gazdasági társaságokról szóló új törvénnyel. Sokan, sok helyütt az országban most törik a fejüket, hogyan tovább. A kisbéri példát érdemes megismerni minden megoldáskeresőnek.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Túristvándi Felemelkedéséért Információs és Szolgáltató Közhasznú Társaságnak vége. Ezen a néven, pontosabban ezzel a jogi státussal nem folytathatja - a gazdasági társaságokról szóló új törvény egyszerűen megszünteti a kht.-k intézményét. Pedig sziszifuszi munkával hozták létre a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, határ közeli településen az önkormányzati vállalkozást, s vele a mai világhoz illő munkát igyekeztek kínálni a leszakadó térség kereső tevékenységeket nemigen találó lakóinak.

- A törvény azt mondja, hogy a kht. szűnjön meg, avagy alakuljon át közhasznú kft.-vé - számol be Túristvándi polgármestere, Lakatosné Sira Magdolna arról, hogyan nem hátrálnak meg, sőt. Nem is titkolja, most abban gondolkodnak, hogy hosszabb távon is informatikai jellegű feladatokat vesz át az önkormányzattól a vállalkozás. Például információs tanácsadást végez majd akár még a helyhatóság számára roppant fontos szociális területeken is. Elhatározták, kiszervezik a jelenleg teleház jelleggel működő kht.-t az önkormányzatból, s "kitessékelik" az elektronikus adóbevallási rendszer működtetését is, melyet az idén próbaképpen végeztek a polgármesteri hivatal égisze alatt.

 - Milyen helyhatósági munkáknak mondják még, hogy kívül tágasabb?

- Mifelénk létezik egy úgynevezett szociális földprogram is - mutat be egy további nem tipikusan hatósági, de mégis önkormányzati teendőt Lakatosné Sira Magdolna. - A hátrányos helyzetű családok kapnak kedvezményes lehetőségeket úgy, hogy az önkormányzattól vehetnek igénybe földterületeket és eszközöket a megélhetésükhöz.

Számszerűsítve: a hátrányos helyzetű családok a megtermelt mezőgazdasági árunak - jelenleg uborkának - az árbevételéből 60 százalékot tarthatnak meg, a többi az önkormányzaté, bár az egész ügylet támogatást is élvez. A polgármester szerint eddig is keresték a módját annak, hogyan lehet ésszerű keretek között kivinni a szociális hátterű, de alapvetően gazdasági tevékenységeket a "hivatalból". Az elkövetkezendőben azonban ez nem lesz kérdés, mivel ki is kényszeríti belőlük a kiszervezést a kht.-kat felszámoló törvény.

 - Talán még jó is, hogy kicsit lazábban tartott száron irányítja majd az eddig "házon belülinek" látszó helyhatósági gazdaságszervező feladatokat.

- A térség települési pályázati pénzt nyerve arra kapott lehetőséget, hogy helyi vidékfejlesztési programokat indítson el - mondja húsz további településre is utalva Túristvándi polgármestere. - A nyolcvanötmillió forintra ugyanis magánszemélyek, vállalkozók, civil szervezetek, önkormányzatok pályázhatnak, hogy elindítsanak, vagy éppen folytassanak a helyi fejlődést előmozdító tevékenységeket.

Például az úgynevezett lekvárium Penyigén, a lekvárfőzés Szatmárcsekén lehet idegenforgalmi vállalkozás, de - a polgármester asszony szerint - most már a marketingre, a képzésre vagy éppen az egységes rendezvényszervezésre, az arculatkialakításra sem pusztán az önkormányzatoknak kell koncentrálniuk, hanem "kihelyezhetik" azt a pályázatokon is indult helyi szerveződésekhez.

Ugyanaz nagyban?
Lehet, hogy csak nyelvészkedés, de nevezhetjük egyfajta kiszervezésnek azt az ipari gyakorlatot is, amelynek végeredménye egy-két komplett gyár külföldön.
A Richter Rt. az előző esztendő végére körülbelül 25 milliárd forint értékű összberuházást hajtott végre. Ebben a sorban egy hazait helyettesítő cégbővülés is szerepelt, mivel egy 20 millió dolláros fejlesztés indult el Indiában. Bogsch Erik vezérigazgató azzal indokolta a vállalkozást, hogy összehasonlíthatatlanul olcsóbb, mint ha idehaza valósították volna meg. Ez év tavaszán pedig már azt írhattuk, hogy a Richter számára kifejezetten előnyös, hogy egy számottevő népességű piacon megkezdje termelését, és kompenzálja a hazai árbevétel-csökkenést. A vezérigazgató szinte mellékesen közölte, minden különösebb ünnepélyes avatás nélkül, egyszerűen csak elkezdte a gyártást a Richter indiai vállalata.
A székesfehérvári Ikarus gyárat ez év januárjában visszaszerző Széles Gábor öt hónap leforgása alatt helyzetbe hozta. A kínai olimpia egyik fontos tartományában, illetve városában - Shandongban, illetve Qingdaóban - 2007 januárjában elkezdődik az Ikarusok gyártása. A 30 millió dollár alaptőkével induló vállalkozás az első menetben az év végéig felépít egy 20 ezer négyzetméteres üzemcsarnokot, s az Ikarus a technológiai ismeretek, eszközök, névhasználati jogok átadása mellett az alapvetően továbbfejlesztett autóbuszokban testet öltő mérnöki munkát fogja "szállítani". A járművek kategóriájukban a versenytársakéhoz képest 20 százalékkal olcsóbban gyárthatók. De Kínában összeszerelve és visszaküldve Közép-Európába itt akár még olcsóbb is lehet az Ikarus autóbusz, mint ha a műveleteket a térségben hajtanák végre. Az első időkben a futómű és a motor még tőlünk utazik a Távol-Keletre, ám mindkét fődarab gyártásának Kínában is van hagyománya, tehát onnan várható a szállítás.

#page#

 - Az országot időnként elmarasztalják az informatikai analfabétizmus miatt, a szatmári "zárt világban" azonban egzisztenciákat is jelentő tevékenységeket alapoztak az informatikára, a túristvándi önkormányzat pedig feladatokkal együtt kiszervezi a felelősségeket is?

- Persze hogy sokan idegenkednek mifelénk is az informatika eszközeitől - vallja meg Lakatosné Sira Magdolna -, de éppen ezért tervezünk a téli időszakra alapfokú ingyenes képzést a község lakóinak. A teleház, a mai kht. ezt vállalja, van hozzá szakember.

És tizenhét gép, internet a falu kellős közepén. A meglévő eszközök és a meglévő Információs és Szolgáltató Kht. pedig jó okot szolgáltat arra, hogy más "szakmunkák" is kikerüljenek, talán nem csupán a túristvándi, hanem a környező települések önkormányzatainak falai közül is. A szociális étkeztetés lebonyolítását például legalább annyira elképzelhetőnek tartják a szatmári településeken vállalkozásba kiszervezve, mint például az önkormányzati könyvelést, pénzügyi adminisztrációt.

A pénzügyi teendők kiszervezése már messze több mint álom az ország egy másik szegletében, a Komárom-Esztergom megyében lévő Kisbér városában és vonzáskörzetében. A Piac és Profit itt is vizsgálódott már körülbelül egy éve, s kiderült, volt, van értelme a nem hatósági feladatok közül többet is "kivinni" a városházáról. Lehet jó, sőt hatékony "üzlet" az önálló kistérségi intézmény működtetése is. A hangsúly - Kisbéren mindenképpen - az önálló szón van. Ilyen megoldásból ugyanis nem sok akad.

- A miénken kívül nem tudok másikról az országban - állapítja meg Kisbér jegyzője, dr. Árvai József. - Az általános gyakorlat az országban az ugyanis, hogy a kistérségi hivatalt a székhely polgármesteri hivatalába integrálták.

 - Míg itt?

- Csak fizikailag van a városházán a hivatal, amúgy teljesen önálló intézményként működik. A valamikori körjegyző lett a vezetője, a polgármesteri hivatalból átment jó szakemberekkel oldja meg feladatát. Költségvetésük is teljesen önálló, a kistérségi tanács fogadja el. Esetünkben a huszonkét település huszonkét polgármestere, azaz huszonkét képviselőtestület dönt erről is.

Pár évvel ezelőtt egy városi jegyzőknek szervezett szakmai rendezvényen ismertette saját, "feladatokhoz rendelt" számítását Árvai József. Azt, hogy a kistérségi hivatal a 17 település javára körülbelül 90 szakemberrel képes majd ellátni azt a feladatot, amit a hagyományos önkormányzati felállásban 160-an végeznek. A "sebészi beavatkozásra" - 70 ember elküldésére - akkor természetesen nem került sor. De arra igen, hogy az önkormányzati igazgatást most már 30 fővel is teljesíteni tudják, pedig öt éve még 41-en dolgoztak a városházán. A harminc jelenlegi munkatársából négy a többi tizenhat településnek, azaz a 22 ezres térségnek az okmányirodai teendőit látja el, ketten-ketten pedig ugyanilyen körben építéshatósági feladatokat, illetve gyámhivatali munkát végeznek. Mindeközben a kistérségi hivatal is él már, mind nagyobb arányban veszi át az önkormányzatoktól az intézményfenntartási feladatokat.

Már az "előélet" is hozott jó megoldásokat. Például kialakult az egészségügyi társulás ügyeleti feladatok ellátására. A családsegítő központ is egy intézménnyé szerveződött, s az iskolák közössé tételének "előszobája" már megépült.

Ami csillagos ötöst érdemelt ki a helyiektől, az az orvosi ügyeleti rendszer volt. Korábban is megszervezték, összehangolták, finanszírozták a 17 településen az ellátást, de közmegelégedésre akkortól működik, amikortól kiadták vállalkozásba a teljes feladatot. Ehhez versenyt hirdettek, három cég jelentkezett, majd egy meg is nyerte a megbízást. Azóta gyakorlatilag ugyanazokkal az orvosokkal és finanszírozási háttérrel szolgáltat az ügyeleti rendszer. S nem ez az egyetlen önkormányzati újítás az egészségügyben, amelyik nagyon bejött.

- Közösen, összevont irányítással működtet két kórházat két város, Mór és Kisbér - lépi át gondolatban is a megyehatárt a jegyző. - A betegforgalmat úgy irányítják, hogy a párhuzamos szolgáltatások helyett egy-egy helyen koncentráltan gyógyítanak, átirányítva a betegeket pró és kontra.

 - Mennyit sétál a páciens?

- A két város húsz kilométerre van egymástól, de feleslegesen nem megy senki sehová. Sőt, most már még kevesebbet kell járkálnia a betegnek, hiszen tesztelik az e-betegrendszert, melyre évekkel ezelőtt pályáztunk. A kórház a leleteket informatikai eszközökkel juttatja el a házi- és szakorvosokhoz.

A kistérségi hivataltól - az "odatelepített" két területfejlesztési menedzsertől is - bizonyos gazdaságfejlesztési feladatok elindítását, koordinálását, majd meg irányítását is várják a térség önkormányzatai. Mostanában mind a 17 települést érintő natúrparkprogramjuk életre hívása a cél: kempingekkel, lovardákkal, természetbúvár programokkal, kihasználandó kastéllyal. Vagyis mind több önkormányzati - igaz, nem hatósági - munkát helyeznek ki a városházákról, kezdve a pénzügyi szolgáltatástól az egészségügy finanszírozásán és menedzselésén keresztül a helyi gazdaságszervezésig. Kiszerveznek az önkormányzatok, hogy beszervezhessenek mind több mindent a közös önkormányzatukba. Oda, ahol együttes erővel talán hatékonyabb oktatást, egészségügyi ellátást nyújthatnak, s alkalmasint növelhetik a térség gazdasági erejét. Kisbéren és környékén igen jó hozadékkal.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo