Kétezren Kínából?

Az elmúlt hónapokban gyakran hallhattunk kínai cégek magyarországi terveiről, olykor merésznek tetsző számok kíséretében: kétezer vállalat akar megtelepedni nálunk, részint azért, hogy itt termeltessen, részint pedig hogy innen építse kapcsolatait az Európai Unióval. Márpedig tényleg így van, és ennek jelentőségét nehéz volna eltúlozni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína legnagyobb kereskedelmi partnere az Európai Unió, az unió rangsorában pedig az ázsiai ország a második helyen szerepel. Így nehéz lenne túlértékelni azt a tényt, hogy Kína egyre intenzívebben jelen van Magyarországon.

- Minden jel arra mutat, hogy a kínaiak állják szavukat, de ebben nem is kételkedtünk. Folyik a cégtoborzás, a válogatás. Négy tartományon túljutottak, a magyar nagykövetségről is voltak megfigyelők - mondta el Huszty András nagykövet, a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok fejlesztéséért felelős miniszterelnöki megbízott.

Kétféle részvétellel kell számolnunk. A kínai cégek egy része Magyarországon kezd vállalkozásba, a többiek képviseletként jelennek meg, bemutatótermekben és egyéb helyeken adnak hírt magukról.

A magyar vállalkozásokon múlik

A magyar piac kétezer kínai céget természetesen nem tud fölvenni, tehát a jelenlét elsősorban Európának szól, de az egyáltalán nem véletlen, hogy csak egy ilyen nagy központot építenek ki, és az nálunk lesz. Ez pedig mindenekelőtt lehetőség számunkra, amellyel lépéselőnybe kerülhetünk a többi uniós tagállammal szemben, erre persze megfelelően föl kell készülni.

Huszty András szerint mindebben van állami feladat - ezt például az ITDH-nak kell ellátnia -, de igazán a magyar vállalkozásokon fog múlni, hogy ezek a kapcsolatok hogyan fognak működni. Hiába fogja kézen őket az állam, ha ők nem találják meg a közös nyelvet.

Különleges esélyt kínál például a Shanghai Construction Group, amely már jelen van a magyar piacon. A csoport Kína öt legnagyobb építőipari cégének egyike, autópályát, vasutat, hidat, alagutat egyaránt épít, a magyarországi mértékeket persze messze meghaladó kapacitással, de nyilvánvalóan nem akarják kihagyni az itteni lehetőségeket sem. Kérdés, hogyan tudnak beépülni a magyar közbeszerzési rendszerbe, hogyan tudnak nyertes pályázatokat készíteni, és hogyan találnak rá alvállalkozóikra... Vannak már nagyon jó példák.

A Hisense Co. Limited néhány évvel ezelőtt úgy döntött, hogy Szombathelyről fogja meghódítani Európát. A vállalat 2004-ben a Flextronics International Kft.-vel bérmunkában gyártatta televízióit, majd másfél évvel ezelőtt saját gyárat hozott létre a vasi megyeszékhelyen. Jelenleg évente 150 ezer LCD- és plazmatévé-készüléket adnak el szerte Európában. A gyár magyar igazgatója, Takács Zsolt a Piac és Profit kérdésére elmondta, hogy ezt a mennyiséget néhány éven belül többszörözni fogják. A cél impozáns: öt éven belül évi másfélmillió eladott készülék, de az igazgató bízik benne, hogy hamarabb elérik ezt a számot.

Ez természetesen jelentős létszámbővítéssel jár, ebben a helyi szakképzett munkaerőre számítanak. A Hisense Kínában az első a háztartási elektronikai termékek piacán, légkondicionálókat, hűtőszekrényeket, számítógépeket, mobiltelefonokat is gyártanak. Lehetséges tehát, hogy később más termékek magyarországi előállításáról is szó lehet, de ez idő szerint nincs ilyen elképzelés napirenden.

A gépészmérnök és MBA végzettségű Takács Zsolt korábban is dolgozott már vezető munkakörben nemzetközi környezetben, többek között távol-keletiekkel is, vagyis van összehasonlítási alapja. Igen értékes tapasztalatokat szerzett az elmúlt másfél évben.

Csúcstechnológia érkezik
- Európai uniós tagságunkon és kedvező földrajzi helyzetünkön túl nagyban hozzájárul a kínaiak magyarországi tömeges megjelenéséhez az a kiszámítható állami politika, amely hosszú évek óta jellemzi a kapcsolatokat - mondja Huszty András. - Nem véletlen, hogy nálunk van a térségben a legnagyobb kínai kolónia, jól érzik itt magukat, a lakosság kedveli őket, nem találkoznak ellenérzéssel. Sokatmondó, hogy egyedülálló intézményként Budapesten magyar-kínai két tannyelvű általános iskola működik. Ami a magyar kis- és középvállalkozásokat illeti, az együttműködés esélyeit latolgatva föl kell készülniük arra, hogy amelyik kínai cég gyártást hoz ide, az biztosan a legújabb csúcstechnológiát telepíti hozzánk. Ez jórészt belefér a magyar termelői kultúrába, és törekednünk kell, hogy még inkább beleférjen. Én például ösztökélem őket, hogy autót is gyártsanak nálunk, még ha mostanság mondjuk a Suzuki esztergomi gyárába Szlovákiából kell toborozni a munkaerőt, de bízzunk benne, hogy e tekintetben is kedvezően változik majd a helyzet - mondja a magyar miniszterelnök személyes megbízottja.
Van mint tanulnunk

Elmondása szerint nagyon rugalmas együttműködést sikerült kialakítani a kínai munkatársakkal, jól kiegészítik egymást - a helyiek ismerik az EU-követelményeket, a kulturális és üzleti környezetet, ami nélkülözhetetlen eleme a sikeres kooperációnak -, de a szorgalom, valamint a munkaszervezés tekintetében mindenképpen nekünk van mit tanulnunk tőlük. Kiemelte a kínaiak gyors döntési mechanizmusát: a magyar menedzsment, amikor megtalálja a hibát, általában nyomban elemezni kezd, szereti matematikai módon levezetni a folyamatot. A kínaiak azonnal arra gondolnak, min kell és lehet gyorsan, dinamikusan változtatni.

- Ezt mindenképp érdemes eltanulni tőlük, hiszen mi magyarok, sajnos, arról vagyunk nevezetesek, hogy nem merünk dönteni. Várunk, hezitálunk, és ezért gyakran késlekedünk. A kínai igyekszik alkalmazkodni a körülményekhez, mi inkább megváltoztatnánk azokat- mondja Takács Zsolt igazgató, aki egy irodában, "egy asztalnál" dolgozik a kínai ügyvezetővel, így túl azon, hogy folyamatosan kapcsolatban vannak, rálátnak egymás munkastílusára is.

A gyárban jelenleg százhetvenen dolgoznak, közülük tizenöten kínaiak, vezetők, gyártósori mérnökök. A cég helyi menedzsmentje és szellemi állománya magyar, az üzemben dolgozók nagy része betanított munkás, de a követelmények az átlagosnál magasabbak, nem könnyű kihívás az itteni munka. A szombathelyi gyárnak 2006-ban 12 milliárd forintos árbevétele volt. Előremutató, hogy a cég a termelés stabilizálódása után megkezdte az eddig Kínából importált alkatrészek helyi beszállítóktól való beszerzését: a cél az, hogy minél több alkatrész helyben készüljön.

Jelenleg Magyarországon történik a Hisense Hungary Kft. nyugat-európai leányvállalatainak adminisztrációs kiszolgálása, pénzügyi könyvelése is. A jövőt illetően ugyancsak biztató lehet az is, hogy a cég Hollandiában fejlesztőközpontot nyitott, amely Magyarországgal is kooperálna európai televíziófejlesztésekben.

Kínai világszabadalom Borsodban

Tavaly ősszel nagy port vert föl, hogy Kína magyar kukoricából kíván környezetbarát csomagolóanyagot gyártani, természetesen nálunk. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei alsózsolcai ipari parkban helyet kapó üzem a tervek szerint 5 milliárd forintból épül föl, és három év múlva nyolcszáz helyi lakosnak ad majd munkát. Kínai világszabadalomról van szó: kukoricakeményítőből biológiailag teljesen lebomló, könnyen formázható csomagolóanyagot állítanak elő, és elsősorban az élelmiszeriparban váltják ki vele a műanyagokat. A terméket, amelyet csak Pekingben gyártottak, ismerik már az amerikai, orosz, koreai, japán, kanadai és ausztrál piacon. A hírek szerint a Livan Biodegradable Product Co. Ltd. a kezdeti ötvenezer tonnás termelést rövid idő alatt meg akarja duplázni, mert Európában máris nagy az érdeklődés a csomagolóanyag iránt. Csak legyen elég magyar kukorica...

Zsiros Sándorné, Alsózsolca polgármestere a Piac és Profitnak elmondta, nagyon örülnének a beruházásnak, hiszen a településen körülbelül 15 százalékos a munkanélküliség, és reményeik szerint az üzemben a gyártósorok mellett sok képzettség nélküli embert lehetne betanított munkásként alkalmazni. Egyelőre azonban mindez még csak a jövő elképzelései között szerepel.

Egy másik nagy kínai cég, az ázsiai ország egyik meghatározó - otthon 100 ezer embert foglalkoztató - elektrotechnikai vállalata, a BYD az elmúlt hetekben fölvásárolta a dél-koreai Mirae komáromi gyárát. A Mirae a Nokiának gyártott mobiltelefon-alkatrészeket. A hírek szerint ezzel a BYD sem hagy föl, de ennél többre gondol - és ennél többet remélnek tőle a helyiek is, tudván, hogy a cég információtechnológiai alkatrészeken túl Kínában autót is gyárt.

Ez idő szerint azonban csak az látszik biztosnak - legalábbis januári sajtótájékoztatójuk alapján -, hogy bővítik a komáromi ipari parkban levő ötezer négyzetméteres gyártócsarnokukat, a jelenlegi háromszáz fős alkalmazotti létszámot pedig egy év alatt megduplázzák.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo