Export, ösztönzőkkel

Vajon milyen támaszra számíthat egy hazai vállalkozás, ha külföldi piacokat szeretne meghódítani? Az Eximbank hitelével és a Mehib biztosításával érdemes kimerészkedni többek között a balkáni piacokra. Az ITDH által több mint tizenhárom éve szervezett üzletember-találkozók sikerét pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy azok a cégek, amelyek egyszer részt vettek már ilyenen, a későbbiekben visszatérő vendégek lesznek.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mintegy 2500 hazai kis- és középvállalkozásnak jó hír, hogy a közeljövőben évi 2 millió euró - vagyis mintegy félmilliárd forint - exportárbevételig ismét kaphatnak rövid lejáratú (2 éven belüli), fix kamatozású, államilag támogatott exporthitelt, illetve e határig kormányzati viszontgaranciával is nyújtható lesz exporthitel-biztosítás - tudtuk meg dr. Bodnár Zoltántól, az Eximbank vezérigazgatójától és Szakács Tibortól, a Mehib vezérigazgatójától. Magyarország uniós csatlakozásáig ugyanis mind a támogatott hitelt, mind a viszontbiztosítást sokan és szívesen vették igénybe exportkockázataik csökkentése érdekében, ám ez a fajta állami támogatás az EU-ban tilalmi listán szerepelt. Most, magyar kezdeményezésre, kifejezetten a kis- és középvállalkozások körében a tilalom várhatóan megszűnik.

Stratégiaváltás az exporthitelezésben  

Néhány üzleti találkozó a közelmúltból
A közelmúltból jó néhány jelentős üzleti találkozóra került sor, közülük nem egy igen magas szintű kormányzati részvétel mellett zajlott le.
Az idén májusban Berlinben nyolcadik alkalommal megrendezett ILA nemzetközi repülőgép-ipari szakvásáron 42 országból megjelent a világ valamennyi meghatározó gyártója - 930 kiállító -, közöttük első ízben mutatkozott be a Magyar Repüléstechnikai Klaszter (MRK).
A franciaországi La Baule-ban a június 6-9. között megrendezett negyedik World Investment Conference-on Magyarország díszvendég státust kapott. Potsdamban
2006. június 7-9-én a Green Ventures nemzetközi üzletember-találkozón 28 országból 150 cég között 16 magyar vállalkozás folytatott tárgyalásokat a környezettechnológia és megújuló energia ágazatban.
Az Autóipari Beszállítói Vásáron Lipcsében (Z-Messe) 2006. június 20-22. között a MAJOSZ szervezésében négy magyar cég vett részt.
De vajon milyen egyéb segítségekre támaszkodhat egy hazai vállalkozás, ha külföldi piacokat szeretne meghódítani?

Bár az összes exporton belül nem olyan nagy hányad az a 2 százalék, ami az államilag támogatott, exportösztönző hiteleknek köszönhető, a kis- és középvállalkozások exportesélyeinek a javítása szempontjából viszont már jóval jelentősebb. Hiszen ezek e segítség nélkül aligha gondolhatnának exportra. Egyrészt, mert többnyire hiányoznak a kapcsolataik a célországban, így kellő információval sem rendelkeznek az ottani üzleti szokásokról, illetve a lehetséges partnerről. Másrészt, mert a valóban kiaknázatlan, új piaci lehetőségeket jelentő régiókba - mint például Oroszország, az újjáépülő Balkán vagy a dinamikusan fejlődő ázsiai országok - csak bizonyos méret felett és szervezetten lehet bejutni. Nem véletlenül állnak azonban éppen ezek az országok az Eximbank figyelmének a középpontjában.

- Bár 2006-ban is természetes partnereink a kereskedelmi bankok - a refinanszírozásra nekik átadott hitelállomány több mint százmilliárd forint értékű -, az idén a hangsúly az egyedi kezelésű, a bankunkhoz közvetlenül benyújtott közép- és hosszú lejáratú vevő- és szállítói hitelekre került - szögezi le dr. Bodnár Zoltán. E stratégiaváltás következménye, hogy a bank a standardizált termékek értékesítése mellett - ahogyan a vezérigazgató lapunk kérdéseire válaszolva fogalmazott - az ügyfél gondját igyekszik megoldani, "banki szempontból biztonságos, de az ügyfél érdekét szolgáló módon".

Érdemes még szót ejteni az exportügyletekhez kapcsolódó faktorálásról. A vezérigazgató szerint a követelésvásárlás egyre fontosabb lesz.

Exportbiztosítással egyszerűbb

Szinte minden említett hitel mellé odaállítható a Mehib biztosítási ajánlata. De egyik esetben sem csak az országkockázatra kell gondolni - hívják fel a figyelmet a szakemberek -, hiszen bármelyik fejlett európai uniós országban is üzleti kapcsolatba kerülhetünk olyan partnerrel, amelyik később nem fizet. Ez persze kellő tájékozódással megelőzhető lenne, de jelenleg a magyar exportőrök jelentős része még ott tart, hogy a kapott vevői ajánlat miatti örömében minden óvatosságát félreteszi.

Miközben a feldolgozóipari és a mezőgazdasági termékeink exportjának az egyik legnagyobb akadálya az, hogy egyes - például a már említett orosz - piacokra csak bizonyos mennyiség felett lehet jó áron értékesíteni, az építőiparban nem akadálya a sikernek a vállalati méret - osztja meg velünk tapasztalatát Szakács Tibor. A Mehib vezérigazgatója szerint ugyanis a hatalmas projektek ellenére nem az a lényeg, hogy a nyertes fővállalkozó mindent maga gyártson vagy szolgáltasson, hanem a jó szervezőképesség. Vagyis a projekt teljesíthetősége, a megfelelő források és alvállalkozók megszervezése.

Az állami tulajdonú exportbiztosító körülbelül három-négy évvel ezelőtt határozta el, jóval nyugati versenytársai előtt járva, hogy kiaknázza a lehetőségeket az orosz régiókban. A moszkvai központú nagy üzletek mellett ugyanis Oroszországban az önálló költségvetéssel rendelkező megyék jelentenek - az üzleti kockázatvállalás szempontjából - jól beminősíthető egységeket, vagy ahogyan saját maguk nevezik: "szubjektumokat". Jelenleg több tucat magyar vállalkozás exportál a térségbe úgy, hogy a Mehib biztosításaival itthonról váltak finanszírozhatóvá a kinti üzletek, és így maga a finanszírozás olcsóbbá. Ez értelemszerűen komoly versenyelőnyt jelent.

#page#

Üzletember-találkozók és szakvásárok

A magyarországi export többségét azok a multinacionális vállalatok adják, amelyek sem az Eximbanknak, sem a Mehibnek nem partnerei - így az adófizetők pénzét sem rájuk költik -, hiszen mind a piacaik feltárásához, mind az értékesítés finanszírozásához megvannak a saját eszközeik. A hazai vállalkozások túlnyomó része azonban - amelyeknek bár kisebb, de igen fontos a szerepük például a fizetési mérleg alakulásában - nem ilyen. Ők abban is segítséget várnak, hogy megtalálják az üzleti partnereiket, hogy információkat kapjanak külkereskedelem-technikai, vámügyi, jogi, adózási, valamint a különféle állami támogatási rendszerekkel kapcsolatos kérdésekben. Nekik ez ügyben elsőként a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium háttérintézményéhez, az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht.-hez érdemes fordulniuk.

Az 1993-ban alapított ITDH feladata ugyanis többek között az, hogy kapcsolatokat hozzon létre a belföldi vállalkozók, az állami és regionális közigazgatási intézmények és a külföldi partnerek között. Ennek érdekében rendszeresen szerveznek üzletember-találkozókat, hol Budapesten, illetve más hazai városban; hol külföldön. Azok a cégek, amelyek egyszer részt vettek már ilyenen, a tapasztalok szerint a későbbiekben visszatérő vendégek lesznek.

Az ITDH minden évben pályázatot hirdet, első menetben a kiállításszervező intézmények támogatására, második körben maguknak a kiállításon részt vevő vállalkozásoknak - hiszen a nagy nemzetközi, szakmai kiállításokon való részvétel is klasszikus, jól bevált eszköze az exportpiacok felkutatásának -, és a nyerteseknek jelentős részben megtéríti a részvételi költségeket.

A "külföldi kiállításon való részvétel" fogalma az idén májustól bővült, így annak is, aki ismerte, érdemes az intézmény honlapján a pályázati útmutatót alaposan áttanulmányozni. Az idei kiírás szerint támogatás kérhető: "a külföldi kiállításon kiállítóként, illetve információs standdal való részvétel egyes költségeihez; a külföldi kiállítások kísérő rendezvényének költségeihez; egyes marketingeszközök meghatározott költségeihez; piaci szervezet költségeihez; nemzetközi szervezeti tagdíj költségeihez; megfelelőségtanúsítási eljárás költségeihez". Minden esetben szükséges önerő.

Végül, de nem utolsósorban az információszerzést és a kapcsolatok építését szolgálják az ITDH regionális vállalati és projektspecifikus adatbázisai is. Ezekbe jellemzően csak regisztrálni kell.

Exportsegítés kicsit másképp
A már bevált és ismert exportfinanszírozó hitelkonstrukciók mellett az innovatív és merész vállalkozások számára lehetőség, hogy a Szülőföld Alapprogram keretében az Eximbank éven túli vevőhitelt nyújt a határon túli magyarlakta területeken fővállalkozásban megvalósuló projektekhez. S várhatóan ősztől magyar cégek külföldi befektetéseinek a finanszírozásában is lehet majd rájuk számítani. (Itt érdemes megemlíteni a Corvinus Rt. ugyanilyen célú szolgáltatását, ahol azonban nem hitelről, hanem elsősorban kockázatitőke-befektetésről van szó!)
Az úgynevezett segélyhitelek szintén a magyar exportot segítik, hiszen ezek lényege, hogy a magyar állam annak fejében nyújt - aktuálisan Boszniának, Szerbiának és Montenegrónak, illetve Indonéziának, Vietnamnak és Srí Lankának (ez utóbbiak tárgyalás alatt) víztisztító építésétől az ország informatikai fejlesztéséig - segélyt, hogy az abból megvalósuló projektek kivitelezését magyar vállalkozásokra kell bízni. Az a magyar cég pedig, amelyik ez által referenciára tesz szert e jellemzően magas kockázatú piacokon, az ottani viszonyok rendeződése után már helyzeti előnyben lehet másokhoz képest.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo