Elkötelezett újdonságkeresők

Egy céget általában a versenytársakéval összehasonlítható gazdasági adataival szokás jellemezni. De miként lehet bemutatni egy céget, amely nem egy, hanem tizenhat? Merthogy ma már a Műszertechnika ismert neve alatt legalább ennyi vállalkozás működik. Persze maga az anyacég már több mint tíz éve holdinggá alakult négy évvel ezelőtt. Ritka magyar sikertörténet: hogyan lesz egy gmk-ból részvénytársaság?

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Műszertechnika Holding Rt. vezérigazgatója Lakatos István,  merész újító. Papírja van róla: 2005-ben ő nyerte el az Ernst and Young által alapított, az év üzletembere elismerés ilyen címen odaítélt különdíját. A vezérigazgató erről annyit mond, hogy az legalább annyira barátját és névrokonát, Lakatos Pétert is illeti.

- Elkötelezett újdonságkeresők vagyunk. Egy cég innovativitása az ember innovativitása. De az én igazi területem az újdonságok meghonosítása.

Növekedés, kommunikáció, példamutatás

Lakatos István 2001 óta a Műszertechnika Holding vezérigazgatója 1987 óta dolgozik a társaságnál, ahová kezdő villamosmérnökként épp Lakatos Péter révén került, aki ma a Videoton

- a Műszertechnikán kívül a másik híres Széles Gábor-érdekeltség - vezérigazgatója és egyik tulajdonosa. A két Lakatos egyidős, de miután Péter nem volt katona, ő egy évvel korábban kezdett a cégnél dolgozni.

- Jókor, jó helyen lenni. Ez semmi más, mint szerencse. Mint ahogyan az, hogy a Műszertechnikához kerültem, nem pedig egy másik, akkortájt jól menő kisszövetkezethez - szögezi le Lakatos István. - Mondják, hogy biztos akkor is vittem volna valamire. Persze, szükség van szorgalomra, tehetségre, de hogy épp akkor legyen ott valahol az ember, amikor kell, az szerencse dolga.

Példaként a vezérigazgató Lakatos Péterrel való matematikaszakkör-beli találkozását és az azóta tartó barátságát említi. Ma mindketten a Műszertechnika Holding Rt. igazgatóságának tagjai.

A részvénytársaság nyolc magánember tulajdona, a hozzá tartozó tizenhat cégnek viszont a részvénytársaság a tulajdonosa. A társaságok négy különböző területen tevékenykednek, ezek: infokommunikáció, különböző gyártási tevékenységek, ingatlanhasznosítás és pénzügyi szolgáltatások.

Cégtörténet
Az 1981-ben Műszertechnika néven - a kor szellemének megfelelően - gazdasági munkaközösség formában alapított vállalkozás Széles Gábor első cége volt. Az akkor kétfős társaság tevékenysége geodéziai műszerek gyártása és fejlesztése volt. A létszám négy év alatt a tízszeresére nőtt, s a cég, immár kisszövetkezetként, az elsők között kezdett bele IBM-kompatibilis PC-k forgalmazásába. Öt év múlva, 1990-ben már évi 10 ezer darabot gyártott és értékesített, és ezzel 30 százalékos részesedése volt a hazai PC-piacon. A megváltozott piaci és versenykörülményekre rugalmasan reagálva a Műszertechnika új tevékenységi körök kialakításába kezdett: létrehozta telekommunikációs, irodatechnikai, illetve vizuáltechnikai üzletágát, majd 1992-ben átalakult: holdingstruktúrába szerveződött Műszertechnika Holding Rt. néven. 1995 után gyártással - a textilipartól kezdve a járműiparon át az elektronikai iparig - is kiegészült a profil. A mai struktúra 2001-ben alakult ki - ekkortól lett a holding vezérigazgatója a cégnél 1987 óta alkalmazásban álló, majd 1992-től a Műszertechnika Irodatechnika Kft. ügyvezetőjeként dolgozó Lakatos István - négy, egymástól teljesen független területtel, amelyek az infokommunikációval - ide nyolc cég tartozik a számítástechnika, az irodatechnika és a telekommunikáció területéről -, a gyártási tevékenységgel (4), valamint pénzügyi és ingatlanszolgáltatásokkal (4) - lízinggel, faktoringgal, jelzáloghitel-disztribúcióval, ingatlanhasznosítással, -működtetéssel - foglalkozó vállalatokat fogják össze.
Milyen közös jellemzői lehetnek a holdinghoz tartozó cégeknek? A vezérigazgató hármat említ:

- Növekedés, kommunikáció, példamutatás. Ezek a Műszertechnika alapelvei, ezek együttese a hosszú távú siker titka. De az is lényeges, hogy a dolgok egyensúlyban legyenek.

Holding és karrier

Persze a holding tulajdonképpen kincstár, amelynek vagyonelemei vannak, számára nem feltétlenül a növekedés a cél, a működtetése inkább értékelvű. A cégek viszont tevékenységelvűek, elemzi a cégcsoportot Lakatos István, majd így folytatja:

- A kommunikáció minden cég életében meghatározó: a piaci résztvevők körében és a szervezeten belül is fontos szerepe van. A megfelelő információáramlás fontos segítség az egyensúly megteremtésében is. Ami pedig a példamutatást illeti, "fejétől bűzlik a hal". A példamutatás megjelenik a szorgalomban, az építkezésben. Egy céget az emberek tesznek sikeressé. Egyek vagyunk a céggel. Mi vagyunk a Műszertechnika.

A vezérigazgató szerint a Műszertechnika sok szempontból "elvközösségként" is jellemezhető, itt ugyanis az elhivatottság vezeti az embereket, a vezetők "beleadják" magukat, és ez "öröklődik".

Mert nemcsak a növekedés, a szerteágazó tevékenységi struktúra vitte a céget holdingirányba, hanem az is, hogy teret adjon a karrierépítésnek. Hiszen a fejlődéshez jól képzett, kreatív fiatalokra van szükség, számukra pedig perspektívát kell nyújtani. Több cég, több feladat, nagyobb távlatok.

Az egyensúly egyben azt is jelentette: a cégnek olyan ütemben kellett növekednie, hogy az embereket ki tudja képezni a jövendő feladatokra, mint ahogyan Lakatos Istvánt.

- Három évig importbeszerzéseket intéztük

- emlékszik vissza a vezérigazgató az 1987-es, Lakatos Péterrel közös kezdésére -, akkor ugyanis venni volt nehéz. Számítástechnikával foglalkoztunk, ebből nőtt ki az irodatechnikai üzletág, majd csatlakozott hozzá a telekommunikáció. Két-három évenként lépdeltünk tovább a tevékenységekben. Széles Gábor nyughatatlan ember, aki folyamatosan húzza magával a hátterét. De nem is bírtam volna ugyanazt csinálni. Így változott a feladat, a felelősségi kör, a végtermék.

Nem tipikus nagy

- Számos cég foglalkozott akkoriban számítástechnikával, irodatechnikával - folytatja a történetet Lakatos István. - Mindegyik elindult a mobilüzletág felé. A kiépült szervezet, a tőke előnyt jelentett számunkra, de jelenthetett volna hátrányt is; ezt mutatja az is, hogy sokan elhullottak. De mi nagyként is képesek voltunk a kicsik versenymódszereit átvenni, elsajátítani mozgékonyságukat. Ehhez is kellett a személyes elhivatottság, az önmegvalósítás. Nem véletlen, hogy nálunk kulcsembereknél nemigen van fluktuáció.

A cég stratégiájának alakítása sem tipikusan "nagyvállalati". Nem hosszú távra terveznek - a jövőt ők nem tudják megjósolni, mondja a vezérigazgató -, de persze nem is máról holnapra gondolkodnak. Egy-két évre néznek előre, de ezt folytonosan görgetve, a változó körülményekhez igazodva.

- Fontos egy-egy tevékenység életciklusa. Az eddigi tapasztalat az, hogy nagyjából jól behatárolunk minden szakaszt: az elejét - hogy érdemes valamivel foglalkozni -, a zenitet -, hogy mikortól húz, és a leszálló ágat is. Többek között ebben, az eltérő ciklusokban is rejlik egy vállalatcsoport előnye.

Mégsem gyakori nálunk - bár előfordul -, hogy ennyire eltérő tevékenységek egyesüljenek egy holdingban. Lakatos István szerint speciális képességeket igényel, hogy valaki átlásson egy ilyen szervezetet.

- Nekünk a számok a barátaink - mutat egy hatalmas, összefoglaló táblázatot, amelyet hétről hétre megkap, és néha soronként elemez -, de szakmailag az infokommunikáción belül vagyok otthon; mondjuk az ingatlanhasznosítással, pénzügyi műveletekkel kapcsolatos operatív teendőkkel nem én foglalkozom.

Konzervatív üzletmenet

A mintegy 30 milliárd forint árbevételű, több mint ezer főt foglalkoztató és 6 milliárdos vagyonnal rendelkező cégcsoportnak egy-egy konkrét projekthez kötődő kölcsönön kívül nincs hitelállománya, a csoport működéséhez szükséges eszközöket saját forrásból finanszírozzák.

- A gazdálkodásban, működésben rendkívül konzervatívok vagyunk - hangsúlyozza a vezérigazgató. - Ez többek között azt jelenti, hogy a döntésekben az elveknek nagyon nagy a szerepük, még akkor is, ha ez rövid távon esetleg hátrányt, visszalépést jelent. Az üzletmenetben pedig nem vállalunk kirívó kockázatot, mégoly nagy haszon reményében sem. A Műszertechnika nagy adaptáló. Nem talál ki eredendően új dolgokat, de megkeresi az újat, és azt adaptálja. Ez is az egyensúly egy formája.

Az egyensúly a magánéletben is fontos, teszi hozzá Lakatos István. Nem mindegy, hogy hogyan osztja meg az idejét az ember a munka, a kikapcsolódás és a család, a gyerekek között úgy, hogy még az egészségére is figyelemmel legyen. Mert, mint mondja, azért nem tűnt el nyomtalanul az a terhelés, amit az elmúlt tizennyolc intenzív év jelentett.

- Azt, hogy valaki sikeres és boldog-e, több dimenzióban is vizsgálhatjuk, épp ezért itt újra előjön az egyensúly kérdése. Én annak örülök, ami van, és nem amiatt vagyok bosszús, ami nincs. Persze a dolgokat elemezni kell, de nem emésztenie magát miattuk az embernek. Nevezhetjük ezt folyamatos kompromisszumnak is, de ez nem az. Nem kompromisszumot akarok kötni, hanem egyensúlyt tartani.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo