- Elkötelezett újdonságkeresők vagyunk. Egy cég innovativitása az ember innovativitása. De az én igazi területem az újdonságok meghonosítása.
Növekedés, kommunikáció, példamutatás
Lakatos István 2001 óta a Műszertechnika Holding vezérigazgatója 1987 óta dolgozik a társaságnál, ahová kezdő villamosmérnökként épp Lakatos Péter révén került, aki ma a Videoton
- a Műszertechnikán kívül a másik híres Széles Gábor-érdekeltség - vezérigazgatója és egyik tulajdonosa. A két Lakatos egyidős, de miután Péter nem volt katona, ő egy évvel korábban kezdett a cégnél dolgozni.
- Jókor, jó helyen lenni. Ez semmi más, mint szerencse. Mint ahogyan az, hogy a Műszertechnikához kerültem, nem pedig egy másik, akkortájt jól menő kisszövetkezethez - szögezi le Lakatos István. - Mondják, hogy biztos akkor is vittem volna valamire. Persze, szükség van szorgalomra, tehetségre, de hogy épp akkor legyen ott valahol az ember, amikor kell, az szerencse dolga.
Példaként a vezérigazgató Lakatos Péterrel való matematikaszakkör-beli találkozását és az azóta tartó barátságát említi. Ma mindketten a Műszertechnika Holding Rt. igazgatóságának tagjai.
A részvénytársaság nyolc magánember tulajdona, a hozzá tartozó tizenhat cégnek viszont a részvénytársaság a tulajdonosa. A társaságok négy különböző területen tevékenykednek, ezek: infokommunikáció, különböző gyártási tevékenységek, ingatlanhasznosítás és pénzügyi szolgáltatások.
- Növekedés, kommunikáció, példamutatás. Ezek a Műszertechnika alapelvei, ezek együttese a hosszú távú siker titka. De az is lényeges, hogy a dolgok egyensúlyban legyenek.
Holding és karrier
Persze a holding tulajdonképpen kincstár, amelynek vagyonelemei vannak, számára nem feltétlenül a növekedés a cél, a működtetése inkább értékelvű. A cégek viszont tevékenységelvűek, elemzi a cégcsoportot Lakatos István, majd így folytatja:
- A kommunikáció minden cég életében meghatározó: a piaci résztvevők körében és a szervezeten belül is fontos szerepe van. A megfelelő információáramlás fontos segítség az egyensúly megteremtésében is. Ami pedig a példamutatást illeti, "fejétől bűzlik a hal". A példamutatás megjelenik a szorgalomban, az építkezésben. Egy céget az emberek tesznek sikeressé. Egyek vagyunk a céggel. Mi vagyunk a Műszertechnika.
A vezérigazgató szerint a Műszertechnika sok szempontból "elvközösségként" is jellemezhető, itt ugyanis az elhivatottság vezeti az embereket, a vezetők "beleadják" magukat, és ez "öröklődik".
Mert nemcsak a növekedés, a szerteágazó tevékenységi struktúra vitte a céget holdingirányba, hanem az is, hogy teret adjon a karrierépítésnek. Hiszen a fejlődéshez jól képzett, kreatív fiatalokra van szükség, számukra pedig perspektívát kell nyújtani. Több cég, több feladat, nagyobb távlatok.
Az egyensúly egyben azt is jelentette: a cégnek olyan ütemben kellett növekednie, hogy az embereket ki tudja képezni a jövendő feladatokra, mint ahogyan Lakatos Istvánt.
- Három évig importbeszerzéseket intéztük
- emlékszik vissza a vezérigazgató az 1987-es, Lakatos Péterrel közös kezdésére -, akkor ugyanis venni volt nehéz. Számítástechnikával foglalkoztunk, ebből nőtt ki az irodatechnikai üzletág, majd csatlakozott hozzá a telekommunikáció. Két-három évenként lépdeltünk tovább a tevékenységekben. Széles Gábor nyughatatlan ember, aki folyamatosan húzza magával a hátterét. De nem is bírtam volna ugyanazt csinálni. Így változott a feladat, a felelősségi kör, a végtermék.
Nem tipikus nagy
- Számos cég foglalkozott akkoriban számítástechnikával, irodatechnikával - folytatja a történetet Lakatos István. - Mindegyik elindult a mobilüzletág felé. A kiépült szervezet, a tőke előnyt jelentett számunkra, de jelenthetett volna hátrányt is; ezt mutatja az is, hogy sokan elhullottak. De mi nagyként is képesek voltunk a kicsik versenymódszereit átvenni, elsajátítani mozgékonyságukat. Ehhez is kellett a személyes elhivatottság, az önmegvalósítás. Nem véletlen, hogy nálunk kulcsembereknél nemigen van fluktuáció.
A cég stratégiájának alakítása sem tipikusan "nagyvállalati". Nem hosszú távra terveznek - a jövőt ők nem tudják megjósolni, mondja a vezérigazgató -, de persze nem is máról holnapra gondolkodnak. Egy-két évre néznek előre, de ezt folytonosan görgetve, a változó körülményekhez igazodva.
- Fontos egy-egy tevékenység életciklusa. Az eddigi tapasztalat az, hogy nagyjából jól behatárolunk minden szakaszt: az elejét - hogy érdemes valamivel foglalkozni -, a zenitet -, hogy mikortól húz, és a leszálló ágat is. Többek között ebben, az eltérő ciklusokban is rejlik egy vállalatcsoport előnye.
Mégsem gyakori nálunk - bár előfordul -, hogy ennyire eltérő tevékenységek egyesüljenek egy holdingban. Lakatos István szerint speciális képességeket igényel, hogy valaki átlásson egy ilyen szervezetet.
- Nekünk a számok a barátaink - mutat egy hatalmas, összefoglaló táblázatot, amelyet hétről hétre megkap, és néha soronként elemez -, de szakmailag az infokommunikáción belül vagyok otthon; mondjuk az ingatlanhasznosítással, pénzügyi műveletekkel kapcsolatos operatív teendőkkel nem én foglalkozom.
Konzervatív üzletmenet
A mintegy 30 milliárd forint árbevételű, több mint ezer főt foglalkoztató és 6 milliárdos vagyonnal rendelkező cégcsoportnak egy-egy konkrét projekthez kötődő kölcsönön kívül nincs hitelállománya, a csoport működéséhez szükséges eszközöket saját forrásból finanszírozzák.
- A gazdálkodásban, működésben rendkívül konzervatívok vagyunk - hangsúlyozza a vezérigazgató. - Ez többek között azt jelenti, hogy a döntésekben az elveknek nagyon nagy a szerepük, még akkor is, ha ez rövid távon esetleg hátrányt, visszalépést jelent. Az üzletmenetben pedig nem vállalunk kirívó kockázatot, mégoly nagy haszon reményében sem. A Műszertechnika nagy adaptáló. Nem talál ki eredendően új dolgokat, de megkeresi az újat, és azt adaptálja. Ez is az egyensúly egy formája.
Az egyensúly a magánéletben is fontos, teszi hozzá Lakatos István. Nem mindegy, hogy hogyan osztja meg az idejét az ember a munka, a kikapcsolódás és a család, a gyerekek között úgy, hogy még az egészségére is figyelemmel legyen. Mert, mint mondja, azért nem tűnt el nyomtalanul az a terhelés, amit az elmúlt tizennyolc intenzív év jelentett.
- Azt, hogy valaki sikeres és boldog-e, több dimenzióban is vizsgálhatjuk, épp ezért itt újra előjön az egyensúly kérdése. Én annak örülök, ami van, és nem amiatt vagyok bosszús, ami nincs. Persze a dolgokat elemezni kell, de nem emésztenie magát miattuk az embernek. Nevezhetjük ezt folyamatos kompromisszumnak is, de ez nem az. Nem kompromisszumot akarok kötni, hanem egyensúlyt tartani.