Ekho: Kinek jó?

Akinek tartania kell attól, hogy vállalkozói szerződését színlelt szerződésnek minősíthetik, jobb, ha jövő januártól az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást, becenevén az ekhót választja. Ezzel azonban mindenképpen rosszabbul jár, mint jelenleg az evával. Ám sokkal jobban, mint ha a megállapodását átminősítik munkaszerződéssé, és emiatt utólag meg kell fizetnie az elmaradt járulékokat és adókat

Alighanem lázas számolgatással telnek az érintettek napjai, amíg hamarosan a parlament is elfogadja a kormány részéről már pontosított, egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) bevezetését lehetővé tevő törvényt. Ami ma biztosnak tűnik a törvénytervezetből, az az érintettek köre: 25 (FEOR-szám alapján meghatározott) szakma képviselői választhatják az új adózást, jellemzően művészek és szellemi szabadfoglalkozásúak.

Az evánál rosszabb

A felső jövedelemhatár évi 25 millió forint. További feltétel, hogy a magánszemélynek az általános szabályok - azaz nem az ekho - szerint adózó jövedelme az adóévben érje el az év első napján érvényes havi minimálbér tizenkétszeresét. Az ekho mértéke a magánszemély részére 15 százalék, de ehhez jön még 20 százalék munkaadói befizetési kötelezettség.

Az ekho lényegében egy második eva - mondják a szakemberek. De aki eddig egyszerűsített vállalkozási adót, vagyis evát fizetett, annak az ekho révén mintegy 25 százalékkal csökken majd a jövedelme. Vagyis álságos a kérdés, hogy melyik éri meg inkább azokban a szakmákban, amelyek az ekhót is választhatják. Hiszen egyértelműen az eva. Viszont csak akkor, ha valódi vállalkozásról és nem úgynevezett színlelt szerződésről van szó.

Merthogy az ekho bevezetésének egyáltalán nem titkolt szándéka éppen az, hogy a színlelt szerződések egy részét amolyan felemás, vagyis ekhós munkaszerződéssé alakítsák át. Jövő júniusban jár le ugyanis a színlelt szerződésekre vonatkozó moratórium (lásd a Piac és Profit 2005. júniusi számát!), amikortól arra is lehetőségük lesz a hatóságoknak, hogy adott esetben a vállalkozói szerződést átminősítsék munkaszerződéssé. És ekkor utólag meg kell fizetni az elmaradt járulékokat és adókat is!

A helyzetet bonyolítja, hogy az eredeti elképzeléssel szemben a kormány által elfogadott törvénytervezetben már az szerepel, hogy az ekho mellett nem kötelező a munkaviszony. Így arra is lesz mód jövő év január elsejétől, hogy valaki az evát és az ekhót egyszerre vegye igénybe. Egy bizonyos jövedelemig az egyik, a felett a másik szerint adózva.

Variációk adóra

Számolgassunk csak! Az ekhót választva mondjuk 100 ezer forint kialkudott vállalási díjból elvileg 85 ezer forint marad meg az egyénnek a 15 százalékos ekho levonása után. Azért csak elvileg, mert - mint említettük - a munkaadót is terheli 20 százalék adózási kötelezettség. És ezzel az áralkuban nyilván majd számol is.

Vagyis, ha a megbízónak egy feladat elvégeztetésére 100 ezer forint áll a rendelkezésére, aligha tesz hozzá az ekho miatt többet. Inkább a tőle beszedhető adóval csökkenti a munkát vállalónak felajánlott összeget. Így gyakorlatilag a 100 ezerből az egyénnek 68 ezer marad meg.

Ha a munkaadó munkaviszonyban szánna 100 ezret a feladatra, akkor a munkát elvállalónak elvileg 79 ezer forintja maradna az adózás után. De mivel a 100 ezer forint kifizetése ebben a konstrukcióban már 144 450 forintjába kerül a munkáltatónak, megint csak felmerül, hogy ezt a közel plusz 50 ezret nem tudja - és valószínűleg nem is akarja - hozzátenni, ezért 100 ezer forintnál alacsonyabb összeget ajánl. Akár a felére is lemehet?

Az eva esetében a legtisztább a helyzet: ha a járandóság 100 ezer forint, a vállalkozó a 21 százalékos áfával együtt jövőre 121 ezer forintot kap kézhez - a munkaadó az áfát visszaigényli -, amiből befizeti a 15 százalékos evát, és ha kell - hiszen ez helyben változó - az 1210 forint iparűzési adót. Tehát tisztán marad neki 101 650 forintja.

Várjunk a döntéssel!

Hogy ezek után kinek lesz jó az ekhó? Egyelőre érdemes a listát tanulmányozni, hogy mely szakmák képviselői választhatják. És jobb híján találgatni, hogy az érintett szakmákban mi minősülhet valóban vállalkozói szerződésnek, illetve miről mondhatják ki, hogy színlelt szerződés.

Így hát nehéz a kérdésre válaszolni. Ami biztos: hogy az eva továbbra is választható az érintett körben. Tehát várjunk még egy kicsit a döntéssel! Mert igaz ugyan az is, hogy az evások a korábbiakhoz képest az áfacsökkentés miatt rosszabbul járnak jövőre - hiszen nem 100+25, hanem csak 100+21 százalékot, azaz példánknál maradva 121 ezret kapnak kézhez -, de ez még mindig kedvezőbb, mint az, amikor valaki munkaviszonyban, az adók és járulékok levonása után, vagy a tervezett ekhó szerint veszi fel a pénzét. Hacsak valakinek nem jut eszébe januárig változtatni az eva-szabályokon is!

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo