Biztos faktor

Követve a nyugat-európai trendet, egy-két éve a hazai pénzügyi szolgáltatók kínálatában is megjelent a faktorálás. A faktoring, amely elsősorban a magas forgóeszköz-igényű cégek számára jelenthet előnyt a mindennapi működésben, eddigi eredményei alapján sikertörténetnek látszik.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fizetési határidők hosszabbodása, a vállalati körbetartozások, a kis- és középvállalkozások (kkv) tőkehiánya, az uniós pályázatokhoz szükséges kezdeti források hiánya, a faktoringszolgáltatás általános ismertségének és elfogadottságának növekedése és a bankok belépése együttes hatásaként tavaly a hazai faktorált forgalom 2005-höz képest közel 45 százalékkal, mintegy 700 milliárd forintra nőtt.

Nincs várakozás

A faktoringszolgáltatások elsősorban kkv-k számára kínálnak kedvező forgóeszköz-finanszírozási megoldásokat, olyan cégek számára, amelyek készpénz szűkében nem vagy csak nehezen tudják megfinanszírozni a hosszú átfutási idejű számláik ellenértékét.

A faktoring keretében olyan cégek is finanszírozhatók, amelyek a hitelezéshez kapcsolódó hagyományos vagy szokásos banki minősítések alapján nem, illetve nehezen juthatnak banki forrásokhoz, mint például induló vagy tőkeszegény vállalkozások. Hiszen a kevés tőkével rendelkező szállító esetében a vállalkozás mérlegében a bankok számára a legbiztosabb pont a vevőkkel szembeni követelésállomány, mivel ezek már teljesített és általában elfogadott szállításokra/szolgáltatásokra szerződés szerint kiállított számlákat jelentenek, amelyek lejáratkori kifizetése főleg a vevő fizetőképességén múlik.

Ennek ellenére a vevők sok esetben jelentősen tőkeerősebb nagyvállalkozások, amelyek fizetési kockázata jóval kisebb lehet a szállító kockázatánál.

A faktorcég ráadásul képes kezelni a megnövekedett finanszírozási igényeket is, hiszen alapvetően a szállító és vevő közötti szerződést vizsgálja, és ha az ügyfélnek a jövőben nagyobb megrendeléseket kell finanszíroznia, akkor a faktoringügylet elbírálásakor a szállító előző évi alacsonyabb forgalma sem jelenthet problémát.

A kockázati szempontból gyengébb vevő sem kizárandó, hiszen a faktorcég hitelbiztosítót vonhat be, amely fedezi a vevők fizetésképtelenségéből adódó kockázatokat.

Összefoglalva: egy kisvállalkozás a már tőkeerős vevőjének teljesített munkája után kiállított számlájának megvásárlása hasonló kockázatot rejt, mint magának a tőkeerős vevőnek a közvetlen megfinanszírozása. Mivel a szolgáltató számára a kockázatot a vevő jelenti, ezért a faktoringszerződéshez nem szükséges tárgyi fedezet sem.

Eltérő ajánlatok

Kinek ajánlható a faktoring?
A faktoringformában nyújtott finanszírozás - amikor egy erre szakosodott pénzintézet megvásárolja az ügyfelének a vevőivel szemben fennálló, nem lejárt számlaköveteléseit - az a legfőbb előnye a szállító vállalkozás számára, hogy nem kell addig várnia, amíg a vevője a szállítási szerződésben kikötött esedékességkor fizet, hanem előbb hozzájut a követelése egy részéhez.
A faktoring elsősorban azoknak a vállalkozásoknak ajánlható, amelyek olyan megállapodással rendelkeznek, amely szerint a vevők halasztott fizetéssel egyenlítik ki tartozásaikat; megfelelő biztosíték vagy banki múlt hiánya miatt nem jutnak hozzá a növekedéshez szükséges bankhitelhez; több nagy - multinacionális - vevőjük van, akikkel szemben nem tudják kellő eréllyel érvényesíteni jogaikat; és nincs elegendő rálátásuk partnereik pénzügyi helyzetére.
Remek lehetőség a faktorálás a kis cégek számára, hiszen folyamatos forrást biztosít a működéshez úgy, hogy a faktorcég akár a hitelezési kockázatot is átvállalja. Az ilyen finanszírozás felszabadítja az ügyfél saját forrásait, amelyeket azonnal visszaforgathat az újabb szállítások finanszírozására. Ugyanakkor érdemes körülnézni a piacon, hiszen a különféle pénzügyi cégek meglehetősen eltérő elbírálás alapján finanszírozzák partnereiket.

Egy faktorszerződés általában a következőképp néz ki: a szolgáltatási, illetve szállítási szerződés alapján megtörténik a szállítás, szolgáltatás nyújtása. Következő lépésben a szállító a vevő(k) felé kibocsátott számlákat eladja a faktorcégnek. A faktorcég a számlakövetelések egy meghatározott hányadát előlegként kifizeti a szállítónak. Ezzel a követelés tulajdonjoga (és egyben a vevő nemfizetésének a kockázata) átszáll a faktorcégre. A faktorcég a költségek levonása után a fennmaradó összeget átutalja a szállító részére.

A különféle szolgáltatók közti különbségek első körben a szerződés kapcsán bukkannak fel. A hazai piacon a legtöbb faktorcég valamely nagy bankhoz köthető, amelyek általában követik az anyacég óvatos üzletpolitikáját. Ezért ne csodálkozzon egyetlen vállalkozás sem, ha faktorszerződés kötéséhez elvárják tőle az APEH, illetve a VPOP által kiállított nullás igazolást, holott a faktorálás - épp, mivel a vevő jelenti a kockázatot - akár csődeljárás alatt lévő vállalatok számára is elérhető szolgáltatás kellene, hogy legyen (Lásd Piac és Profit, 2006/8. szám)

Az előleg tekintetében is komoly eltérések lehetnek. Az általános középértéknek a 80 százalék, vagy (20 százalékos áfa esetében) a számla nettó összege tekinthető. Ezt akár a számla kiállításának napján is megkaphatja a szerződő fél, míg a fennmaradó 20 százalék (mínusz faktordíj) összeget a teljesítéskor. Az előleg azonban lehet 70, megbízhatóbb cégek esetében akár 90 százalék is. A differenciálás itt is a vevő hitelképességétől függ. Érdemes tehát versenyeztetni a szolgáltatókat, mert így előnyösebb ajánlathoz juthatunk, ráadásul a bankoknak jó lehetőség, hogy a kockázatossá váló vállalati hiteleket a befolyó bevételekből vonja vissza, ezért megvan a kockázata, ha a hitelek és a faktoring egy bankcsoportnál koncentrálódnak.

 #page#

Adok-kapok

Faktorálás a világban
A faktoring centruma Európa a világ faktoringforgalmának több mint kétharmadával. Ennek 80 százalékát az Egyesült Királyság, Olaszország, Franciaország, Németország, Spanyolország adja. Magyarország alig 0,3 százalékkal járult hozzá 2005-ben a teljes faktorpiachoz. Európa fejlett gazdaságaiban a szolgáltatást a kkv-szféra 11 százaléka veszi igénybe, Magyarországon ez az arány mindössze 0,4 százalék körüli, a mintegy 800 ezer vállalkozásból hozzávetőlegesen 3 ezer használja ezt a pénzügyi instrumentumot - derült ki az MKB Bank elemzéséből. A faktoringforgalom Magyarországon a GDP közel 2 százaléka, míg Nyugat-Európában ez az arány 15-20 százalék között mozog.

Kevés olyan kisvállalkozás van, amely kellően eredményes tudna lenni a vevők bonitásának megállapításában. Különösen, ha határon túliak a partnerek. Márpedig a kezdő vállalkozások léte múlhat azon, hogy vevői - pontosan - fizessenek. A megfelelő nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező bankok könnyedén érdeklődhetnek a külföldi partnerek pénzügyi helyzetéről, segítséget tudnak nyújtani a helyi kereskedelmi szokások megértésében, szükség esetén pedig jogi támasszal is szolgálnak.

A szállító a faktorcég segítségével megfelelő támogatást kaphat abban, hogy felmérje, mennyire bízhat meg üzleti partnerében, milyen értékű árut vagy szolgáltatást szállíthat számára és milyen határidővel. A vevő bonitása ugyanis a bizalom záloga, aki megbízható, korrekt partnernek bizonyul megfelelő anyagi háttérrel, bizton számíthat rá, hogy a szállító megbecsüli ezeket a tulajdonságait.

A faktorálás költségeit a cégek mindig egyedi alapon határozzák meg, mivel a mértékek függnek a faktorált forgalomtól, a szállító pénzügyi minősítésétől és többnyire a vevőétől is, noha, mint azt már említettük, ez a legtöbb ügylet szempontjából irreleváns. A faktordíjak általában 0,5 és 2,0 százalék közt mozognak, az alacsonyabb faktordíjak mellé azonban pénzpiaci kamat is társul, a megelőlegezés napjától kezdve a vevő fizetésének időpontjáig. A vevőbiztosítás díját különféleképp állapítják meg a szereplők, forgalomarányos vagy havidíj formájában: ennek mértéke általában a forgalom néhány tized százaléka.

A faktorálás nem jelent egyértelműen és mindenkinek piaci előnyt, ennek ellenére rendkívül dinamikusan fejlődik a hazai piac. Ennek egyik oka a bankok egyre látványosabb megjelenése, ami erőteljesen befolyásolja a hazai piacot. Az agresszív üzletszerzési politika a faktor- és kamatdíj mérséklődését vonta maga után, ezért középtávon a nem pénzügyi vállalati hitelek bővülési dinamikáját megkétszerezve is nőhet a leggyorsabban növekvő, jóllehet ma még a csekély súllyal bíró faktoringállomány. Olyan üzleti terület lehet, amelyet a kormányzati egyensúlyteremtő intézkedések továbbgyűrűző hatásai még élénkíthetnek, jóllehet jóval magasabb kockázati szint mellett.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo