Az utolsó lehetőség

Itt az év vége, eljött az utolsó időpont munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt, hogy optimalizálják a nyugdíj- és egészségpénztári befizetésekben rejlő adókedvezményeket. Sokan nem is sejtik, mennyit spórolhat egy cég, ha év végén maximálisan kihasználja az adókedvezményeket, de az egyéni befizetők is komoly megtakarításokra tehetnek szert.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez évre vonatkozóan a munkáltatók havonta a minimálbér összegéig, 62 ezer 500 forintos határig kaptak adókedvezményt a dolgozóik javára teljesített önkéntes egészségpénztári befizetések után - mondta el dr. Lukács Marianna, az Önkéntes Egészségpénztárak Szövetségének elnöke. Igaz, a befizetések adómentes mértéke éves szinten nem haladhatja meg a cafeteriarendszer többi elemével együtt a 400 ezer forintot, a legtöbb munkáltatónál azonban ennél jóval alacsonyabb az éves juttatások összege. Sokan nem tudják, hogy az év végén egy egyszerű szerződésmódosítással meg lehet emelni a dolgozóknak nyújtott juttatás mértékét oly módon, hogy azzal a lehető legjobban ki lehessen használni a hozzá kapcsolódó adókedvezményeket.

Végzetes változások

Vizitdíj is elszámolható
December negyedikén szavazta meg a kormány, hogy a jövő évtől bevezetendő vizitdíj esetenkénti 300 forintos összege az egészségpénztári számla terhére is elszámolható legyen. Dr. Lukács Marianna, az Önkéntes Egészségpénztárak Szövetségének elnöke üdvözölte a lépést, bár megjegyezte, hogy a 300 forintos díj még önmagában nagyon alacsony ahhoz, hogy megérje miatta pénztári taggá válni. Ugyanakkor azzal, hogy a kormányzat kommunikációjában megjelenik ez a tény, komoly lökést kaphat az egészségpénztári gondolkodás és felelősségvállalás. Pozitív fejlemény továbbá, hogy a nyugdíj közeli korú hozzátartozók vizitdíja is elszámolható lesz a kártya terhére, így a család az összevont kiadásait tudja majd rendezni az egészségpénztári megtakarításaiból.
Ha egy vállalat már kihasználta a dolgozójával kapcsolatosan a 400 ezer forintos határt, akkor adományként is felkínálhat a cafeteriarendszerbe tartozó juttatásokat - így önkéntes egészségpénztári befizetést is -, ez után azonban a pénztártagnak adóznia kell. Csakhogy, ha az önkéntes pénztárhoz tartozó tag még nem használta ki az egyéni befizetései után járó adókedvezményeket, akkor jogosult az adomány után is az adó-visszatérítésre.

További vonzerőt jelenthet a tagok számára, ha hosszú távra terveznek, hiszen a befizetett tagdíj legalább 24 hónapig tartó lekötéséért újabb 10 százalék személyi jövedelemadó-kedvezmény jár. Az adókedvezmények lehetősége már sokakat csábított az egészségpénztárakhoz, hiszen a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint 2006. első félévében éves szinten 30 százalékkal nőtt a tagok száma, míg a tagdíjbevételek 28 százalékkal emelkedtek.

Jövő évtől azonban a Gyurcsány-csomag keretében alaposan megnyirbálják az egészségpénztári tagdíjbefizetések kedvezményeit, a munkáltatói adómentes juttatás mértéke például a minimálbér 20 százalékára esik vissza. Lukács Marianna szerint azonban a dinamikus fejlődés nem áll meg, s jövőre az ideihez hasonló tempóban bővülhet az év végére 600 ezresre duzzadt taglétszám. Az egészségpénztári tapasztalatok szerint a munkáltatói befizetések 90 százaléka dolgozónként nem éri el az 5000 forintot, így a legtöbb cég esetében a szigorítás nem fog komoly fennakadást jelenti. Ezenfelül a befizetések 85 százaléka érkezik a munkáltatóktól, így az egyéni befizetők megfelelő tájékoztatása is érdeklődők hadát vonzhatja a piacra.

Kombinált tagság

Kevesen veszik figyelembe ugyanis, hogy az egészségpénztári kártyával a szolgáltatóknál is jelentős kedvezményeket kaphatnak, így a kamathasznon és az adókedvezményeken túl további előny is származik az önkéntes egészségpénztári tagságból.

- A kombinált egészség- és nyugdíjpénztári befizetések után járó adó-visszatérítéseket a hatályos jogszabályok szerint nem készpénzben kapják meg az érintettek, hanem a két számla közül valamelyiken írják jóvá. Mivel az egészségpénztári befizetések sokkal likvidebben felhasználhatók, így várhatóan a többség ide fogja kérni a visszatérítést, ami újabb lökést adhat az önkéntes egészségpénztárak működéséhez - tette hozzá Lukács Marianna.

#page#

Dr. Csepi Lajos, az Aranykor Egészségpénztár ügyvezetője kicsit sötétebben látja a jövőt: szerinte ugyanis a felhasználási lehetőségek jelentős korlátozása alaposan visszaveti majd az egészségpénztárakba belépni szándékozók harci kedvét. Végső soron elképzelhető az is, hogy a fiatalok - akik inkább anyagi, mint egészségügyi megfontolásokból választják a különféle pénztárak szolgáltatásait - más irányba fordulnak, és kilépnek a rendszerből. Ebből következik, hogy nem nő, hanem éppen csökken a tagi befizetések aránya, vagyis szinte kizárólag munkáltatói befizetések érkeznek majd a pénztárakba.

A kombinált tagság is elsősorban a fiatalok számára jelentene előnyt, az egészségpénztári kedvezmények csökkenésével azonban vissza fog esni a szektor növekedési dinamikája. Ebből következik, hogy az adókedvezményeket sem tudják optimális módon kihasználni a tagok, ami tovább ronthatja az egészségpénztári rendszer megítélését, s az évek folyamán egyre népszerűtlenebb lehet a mind ez idáig töretlenül fejlődő ágazat.

Részvényes tagok

Egy kormányrendelet novemberi módosítása nyomán az eddig konzervatív befektetési politikát követő pénztárak tagjai januártól részvényesekké válhatnak. Megtakarításuk legalább negyven százaléka tőzsdei részvényekben foroghat a következő évtől, miközben örülhetnek, ha a kasszák idei teljesítménye alapján pozitív reálhozamot tehetnek zsebre. Várhatóan a 3,8 százalék körülire becsült idei éves átlagos inflációt meghaladó hozamokkal zárja az évet a hazai nyugdíjkasszák zöme, legalábbis akkor, ha az év hátralévő heteiben nem történik drámai fordulat a pénz- és tőkepiacokon.

Az eddigi adatok ismeretében újfent a merészebben részvényekbe fektető pénztárak tagjai járhatnak jobban, a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexének 10 százalék körüli emelkedése legalábbis mindenképpen pozitív reálhozamot ad.

Jövő januártól a pénztáraknak lehetőségük van arra - 2009-től pedig kötelező is lesz számukra -, hogy úgynevezett választható portfóliókat kínáljanak a tagok számára. Az ügyfelek nyugdíjcélú megtakarításaikat három - a növekedési, a kiegyensúlyozott és a klasszikus - portfólió egyikébe helyezhetik el. A növekedési portfólió dinamikus, hosszú távra ideális, amelyben a részvények aránya minimum 40 - az átmeneti időszakban 30 - százalékos, és más kockázatosabb instrumentumok is helyet kaphatnak benne.

A kiegyensúlyozott portfólió középtávú, vegyes, amelyben 10-40 százalék közötti a részvényhányad. A klasszikus csomag elsődleges célja a megfelelő likviditás biztosítása, így rövid távú, pénzpiaci eszközökből áll, legfeljebb 10 százaléknyi részvényhányaddal és ugyanekkora fedezetlen devizakockázattal.

 

 

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo