A legkisebb is számít

A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK), a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság (MFB Rt.) és a Hitelgarancia Részvénytársaság (HG Rt.) közösen dolgozta ki a tavaly november óta igényelhető Mikrohitel Plusz Programot. A hazai mikrovállalkozások fejlesztési elképzeléseinek megvalósulását segítő hitel mögött a BVK szakértőinek a mikrohitelprogramban szerzett több mint tízéves tapasztalatai és az MFB Rt. idén év végéig erre a célra elkülönített 20 milliárd forintja áll.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb termékkel bővült 2005 őszén az MFB Rt. "Sikeres Magyarországért" hitelprogramok vállalkozásfejlesztési alprogramja alá tartozó hiteleinek köre.

- A Mikrohitel Plusz Program azokat az induló-, illetve mikrovállalkozásokat célozza, ahol a foglalkoztatottak létszáma tíz főnél kevesebb, és amelyek éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb kétmillió eurónak megfelelő forintösszeg. A fejlesztési célokat szolgáló forrás a vállalkozói tevékenység végzésére szolgáló ingatlan vásárlásához, építéséhez, átalakításához, használt és új gépek, berendezések, felszerelések, járművek, illetve tárgyi eszköz beszerzéséhez, annak működtetéséhez kapcsolódó szoftver vásárlásához igényelhető - ismerteti a termék jellemzőit Őry Kovács Katalin, az MFB Rt. kommunikációs igazgatója.

A verseny fejlesztésre késztet

A hazai cégek nagy hányadát teszik ki azok kisebb vállalkozások, amelyek ugyan hitelképesek, a kereskedelmi bankok számára mégsem hitelezhetőek.

- Talán ez az egyik oka annak, hogy míg a nyugat-európai kis- és középvállalkozások (kkv-k) nyolcvan százaléka jelentős mértékben él a hitelfelvétel lehetőségével, nálunk ez az arány - bár évről évre növekszik - ma mindössze húsz százalék körül mozog - magyarázza Pongorné Csákvári Marianna, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) helyettes államtitkára. Az állam a legkisebb vállalkozások forráshoz jutását könnyíti meg a 2005 decemberétől a korábbinál kedvezőbb feltételekkel igényelhető Mikrohitel és az ehhez kapcsolódó újdonság, a Mikrohitel Plusz Program segítségével.

- A folyamatos fejlesztés képessége alapvető versenyfeltétel az Európai Unió piacain, és a két hiteltermék együttesen már komoly beruházásokra ad lehetőséget a legkisebbek számára is vállalható feltételek mellett - hangsúlyozza a helyettes államtitkár asszony.

- A múlt évben integrált vállalkozásfejlesztési rendszer kialakításában állapodtunk meg a Gazdasági Minisztériummal, az MFB Rt.-vel és a Takarékszövetkezeti Bankkal. Lényege egy, a mikro-, induló-, illetve kisvállalkozásoknak szóló támogatási rendszer kiépítése szolgáltatásokon és pénzügyi segítségnyújtáson keresztül. A szféra finanszírozásakor ugyanis a várható alacsony haszon mellé a kis összegű hitelekből eredően magas fajlagos költségek és jelentős kockázat párosul, tehát a kereskedelmi bankok számára nem hitelképes ügyfelekről van szó. Lévén szó profitorientált pénzpiaci szereplőkről, ez teljes mértékben elfogadható - teszi hozzá dr. Nagy Miklós, a BVK ügyvezető igazgatója.

Bankhitel kedvező feltételekkel

Az integrált vállalkozásfejlesztési rendszer része az MFB Rt. Mikrohitel Plusz Programja.

- A Mikrohitel Plusz a "Sikeres Magyarországért" hitelprogramok vállalkozásfejlesztési alprogramjának egyik eleme. Idén év végéig húszmilliárd forintot különítettünk el erre a célra, ám amennyiben szükséges, ez a keret tovább bővíthető. Mivel az MFB állami tulajdonú fejlesztési bank, a kereskedelmi bankok által kínált hiteleknél jelentősen kedvezőbb feltételek mellett tud forrást nyújtani. A Mikrohitel Plusz kamata megegyezik a mindenkori jegybanki alapkamattal, amely jelenleg évi hat százalék, a futamidő pedig legfeljebb tíz év, a tőketörlesztésre vonatkozó maximum kétéves türelmi idővel - mondja a feltételekről Őry Kovács Katalin, és hozzáteszi: a fejlesztési hitel felhasználási köre is kellően változatos ahhoz, hogy az érintett vállalkozások minél nagyobb százaléka megtalálja a számára megfelelő célt. Ez a hitel felhasználható ingatlan- vagy járművásárlásra vagy akár informatikai fejlesztésre, sőt a hitelkérelem benyújtását megelőző hat hónapban keletkezett számlák is finanszírozhatóak belőle. Az igényelhető hitelösszeg 1 millió és 15 millió forint között van a Budapesti Tanácsadók Konferenciáján 2006. március 6-án elhangzott bejelentés értelmében.

A program fontos, elengedhetetlen szereplője a Hitelgarancia Rt. (HG Rt.)

- Miután banki szempontból magas kockázatot jelentő ügyfélkörről van szó - különösen, hogy a hitelt induló vállalkozások is igényelhetik -, a kölcsönösszegre és annak egyéves kamatára a Hitelgarancia Rt. nyolcvanszázalékos mértékű készfizető kezességvállalása szükséges - mondja Király Zsolt, a Hitelgarancia Rt. marketingigazgatója.

Normál hitelezési eljárásban a kereskedelmi bankok pótlólagos fedezetként kérhetik a vállalkozótól a Hitelgarancia Rt. készfizető kezességvállalását, ennek díja általában a garantált kölcsönösszeg egy százaléka. Jóllehet magas kockázatot jelentő ügyfélkörről van szó, Király Zsolt szerint 2006-ban már lényegesen jobb a hitel-visszafizetési morál, mint korábban volt. A szakember úgy véli, azok a vállalkozók, akik túlélték az elmúlt tizenöt évet, már bizonyítottak, és miután a gazdaság működése konszolidáltabb, a most induló cég is hitelképesebb, mint a kilencvenes években volt. Éppen ezért a HG Rt. ennél a terméknél sem számít az átlagosnál nagyobb nemfizetési arányra, így a díj is megegyezik a normál kereskedelmi banki hitelhez nyújtott garanciavállalás árával. Ebben az esetben azonban a termék része a garanciavállalás. Költsége pedig nem a hiteligénylőt terheli; a készfizető kezességvállalási díjat az MFB Rt. az ügyféltől átvállalja.

- Miután részt vettünk a termékfejlesztés folyamatában, a bírálati rendszer kidolgozásában, a banki hitelbírálat folyamatában már a HG Rt. szempontjai is érvényesülnek. Nálunk már csak a kérelem formai ellenőrzése történik, gyorsított eljárásban, maximum egy hét leforgása alatt - hangsúlyozza Király Zsolt.

Egyszerű, gyors, átlátható

Az MFB Rt. programja a helyi vállalkozásfejlesztési alapítványokon, illetve munkaszervezetein (hvk) keresztül érhető el. Az összesen húsz helyi, megyei és fővárosi alapítvány 2000 óta hálózatba szerveződve segíti a kisvállalkozások minél teljesebb körű kiszolgálását.

- Az ügyfelek, ahogyan a Mikrohitel termékünknél már megszokottá vált, a Mikrohitel Plusz esetében is a helyi vállalkozásfejlesztési központokhoz fordulhatnak hiteligénylésükkel, illetve tájékozódhatnak a rendelkezésre álló lehetőségekről és feltételekről. Miután itt banki tevékenységről van szó, a jogszabályok szükségessé tették, hogy ügynökcégek ékelődjenek a folyamatba, így technikailag az alapítványok által létrehozott, a PSZÁF által engedélyezett kft.-k állnak kapcsolatban az MFB Rt.-vel. A scoring módszerrel történő hitelbírálat a fejlesztési banknál történik, de az erre a célra készült szoftver és eljárási rend kidolgozásában szorosan együttműködtek a pénzintézet szakemberei és a mikrovállalkozások természetét jól ismerő alapítványi munkatársak. A program folyamán az ügyfelek közvetlenül az alapítványok munkatársaival állnak kapcsolatban, mi pedig folyamatosan együttműködünk az MFB Rt. és a HG Rt. szakértőivel. Igyekeztünk vállalkozóbarát, egyablakos ügyintézést megvalósítani. A rendszer már bizonyított, folyamatosan nő az ügyfelek száma és az első utalások is megtörténtek - hangsúlyozza Kovács István, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorcium elnöke, aki szerint, ha minden szükséges dokumentum rendelkezésre áll, a hitelügyintézés menete gyors és egyszerű. Kedvező döntés esetén az MFB Rt. vagy közvetlenül a vállalkozó számlájára folyósítja a kölcsönösszeget, vagy a hitelcélként meghatározott eszközt értékesítő cég számára.

Annak érdekében, hogy a hitel ténylegesen célba érjen, és elősegítse a hazai legkisebb vállalkozások versenyképességének növelését, a helyi vállalkozásfejlesztési alapítványok mint nonprofit szervezetek kidolgoztak egy integrált szolgáltatási rendszert. Ennek keretében ingyenes tanácsadással, az ügyfelek felkészítésével, illetve a futamidő alatt folyamatos kapcsolattartással és monitoringozással segítik a program minél hatékonyabb megvalósulását. Nagy Miklós a fővárosban idén minimum hárommilliárd forint kihelyezésére számít mintegy 36 ezer, már működő vállalkozás számára.

Mikrohitel
A megyei és fővárosi vállalkozásfejlesztési alapítványok által 1992-ben indított Mikrohitel Program mára jelentősen módosult. 2005. február 8-ától az igényelhető hitelösszeg ötmillió forintra bővült, a futamidő öt évre változott, és az eredetileg kizárólag beruházási célokat szolgáló hitel ötven százaléka már forgóeszköz finanszírozására is felhasználhatóvá vált. 2005 decemberében tovább javultak a feltételek. Ma a hitel plafonösszege eléri a 6,35 millió forintot, míg a futamidő nyolc évre nőtt. A kölcsön akár száz százalékban forgóeszköz-finanszírozásra is fordítható, igaz, ebben az esetben a futamidő mindössze három év. A kamatrendszer is módosult. Attól függően, hogy egy adott régióban milyen feltételekkel lehet hatékonyan kihelyezni, a hitel kamata a jegybanki alapkamat +/- három százalék között mozog. A helyi vállalkozásfejlesztési alapítványok 2005-ben 1053 ügyfél számára összesen közel négymilliárd forintot folyósítottak a program keretében.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo