A német Bertelsmann Alapítvány felmérése azt mutatja, hogy az olaszokra legjellemzőbb a múlt iránti nosztalgia: 77 százalékuk véli, hogy korábban jobban mentek a dolgok. A legkevésbé a lengyelek osztják ez a véleményt, náluk csak 59 százalék látja rózsaszínben a múltat.
Egyébként elsősorban az életkortól függ, hogy ítéljük meg a korábbi időket és a jelent: a 35-65 évesek két harmadára jellemző a nosztalgia, míg a fiataloknál ez az arány jóval alacsonyabb.
Megmutatkozik az életkor a migráció megítélésében is: míg a nosztalgikusok 53 százaléka tart attól, hogy a bevándorlók elveszik tőlük a munkahelyüket, a múltat kevésbé fontosnak tartóknál ez az arány csak 30 százalék. Ugyanakkor nagyjából minden korosztály egyetért abban, hogy a EU-ra szükség van: a nosztalgikusok 82, a nem-nosztalgikusok 67 százaléka támogatja országa uniós tagságát.
A múltba-vágyódás elsősorban a társadalom bizonytalanságát tükrözi, hangsúlyozzák a felmérést végzett szociológusok. Ezt a bizonytalanságot használják ki bizonyos politikai pártok, azt hirdetve: vissza kell térni ahhoz az erőhöz, stabilitáshoz, amely az adott országot a múltban jellemezte. Amint azonban többek mellett az Egyesült Államok és Nagy-Britannia példája is mutatja, ez a politika csak tovább növeli a bizonytalanságot és feszültségeket teremt a társadalmakban.
(Forrás: bertelsmann.de)