Egyre több háztartás küzd pénzügyi problémákkal

Egyre több hazai háztartás küszködik pénzügyi problémákkal az Intrum Justitia 2015-ös Európai Fogyasztói Fizetési Jelentése szerint. A válaszadók felével (51%) fordult elő, hogy legalább 1 számlát késve fizetett pénzügyi nehézségek miatt.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az Intrum Justitia követeléskezelő cég által évente megjelentetett Fogyasztói Fizetési Jelentés keretében összesen 21 országban, több mint 22 400 európai állampolgárt kérdeznek meg pénzügyi helyzetéről. Idén Magyarországon 1081 személy válaszolt a kérdőívre.

Az eredmények azt mutatják, hogy egyre több hazai háztartás küszködik pénzügyi problémákkal, és a válaszadók több mint fele (58%-a) nem tud rendszeresen pénzt félretenni - még minimális összeget sem.

„Nagyon sok háztartás működik kis pénzügyi mozgástérrel. Minden háztartás a maga módján egyedi helyzetben van, azonban egyértelmű, hogy a többségüknek pénzügyi nehézségei voltak az elmúlt 12 hónap során. Ezt mutatja, hogy a válaszadók közel felével (51%) fordult elő, hogy legalább 1 számlát késve fizetett pénzügyi nehézségekből kifolyólag” - emelte ki Felfalusi Péter, az Intrum Justitia Zrt. vezérigazgatója.

A kutatás kitért arra is, hogy a megkérdezettek milyen stratégiát alkalmaznak a fizetési nehézségek megoldására: 14%-uk nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt 6 hónap során számláik kifizetéséhez kölcsönt kértek vagy hitelt vettel fel. Többségük elsősorban a családhoz, barátokhoz fordul segítségért, és csak másodsorban igényelnek hitelt  pénzintézetektől.

A felmérésben résztvevők csupán 7 százaléka érzi úgy, hogy nem tartja kézben pénzügyi helyzete irányítását és az összes megkérdezett 15 százaléka látja úgy, hogy pénzügyi helyzete javulni fog.

 

„Az eredmények azt mutatják, hogy a pénzügyi tudatosság vagy annak hiánya generációkon át dekódolva van; aki ma saját bevallása szerint tud bánni a pénzzel (44%), az tudatosabban próbálja gyerekeinek is átadni ezt a tudást, hiszen ő is saját szüleitől tanulta ezt. Aki pedig nem tud bánni a pénzzel (7%), azoknak 22%-a érzi fontosnak, hogy a gyerekeit jobb helyzetbe hozza. Összegezve, függetlenül attól, hogy tud-e bánni a  pénzzel, a válaszadók több mint fele (55%-a) gondot fordít arra, hogy a gyermekeit megtanítsa a pénzügyek kezelésére” - hangsúlyozta Felfalusi Péter, az Intrum Justitia Zrt. vezérigazgatója.

A kutatás adatai alapján a határidőn túl fizetett számlák között a mobiltelefon- és internetszámlák, valamint a közüzemi díjak állnak a vezető helyen, míg a legpontosabban a gyerekekkel (óvodai és bölcsödei költségek, tandíj) és a lakhatással kapcsolatos költségeket fizetik a magyarok.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo