A globális felmelegedés meghosszabbítja az évnek azt az időszakát, amikor nem borítja összefüggő jég egyes sarkköri tengereket. A nyári hónapokban a jégpáncél alól felszabaduló vizek kőolajkitermelés lehetőségével kecsegtetik az olajmultikat.
A tiltás előzménye az, hogy a Shell fúróberendezésein, hajóin és egyéb eszközein balesetek történtek. ”Nem engedjük meg nekik, hogy újra elcsesszék a fúrást a sarkkörön”, mondta a miniszter. ”A nehézségek súlyos kérdéseket vetettek fel arról, vajon a vállalat képes-e biztonságosan és felelősségteljesen működni Alaszka tengereinek kihívásokat kínáló és kiszámíthatatlan viszonyai közepette”.
Egy esetleges robbanás és olajszivárgás elszennyezné azokat a szigeteket, melyek a jeges medvék szülőhelyei a téli hónapokban.
Olajláz
A tiltás egybevág az ENSZ Környezetvédelmi Alapjának (UNEP) figyelmeztetésével: februárban megjelent évkönyvében a szervezet az Északi-sarkvidék védelmére szólította fel az érintett országokat, hogy a régió ne váljon a ásványkincsek kitermeléséért folyó verseny áldozatává. A vállalatok ”pontosan azokat a fosszilis energiahordozókat keresik, melyek miatt előállt a jégolvadás”, jegyezte meg Achim Steiner, a Környezetvédelmi Alap vezetője és az ENSZ főtitkár-helyettese.
2012 szeptemberében a Jeges-tenger jégtakarója a legalacsonyabb szinten volt 1979 óta, amikor elkezdődött a régió műholdas megfigyelése. Egyes tudósok szerint 2030-ra vagy 2040-re a jég teljes egészében eltűnhet a nyári hónapok tartamára.A Greenpeace szerint az olvadás az évszázad végére 0,9 és 1,6 méter közötti tengerszint-emelkedést okozhat, ami gyorsabb mértékű változás, mint ahogy azt a korábbi becslések állították.
- A Mexikói-öbölben történt katasztrófa idején a Shell már egy hajszálra volt attól, hogy több éves huzavona után végre engedélyt kapjon a fúrások megkezdésére Alaszkában. A tragédia következményeként azonban Obama elnök ideiglenes moratóriumot léptetett életbe az új engedélyek kiadására. A Shell erre reklámkampányt indított, hogy meggyőzze a közvéleményt, Alaszka nem juthat hasonló sorsra a vállalat fúrásai miatt. (Néhány hónapon belül a moratóriumot feloldották.)
- Szakértők szerint Alaszka vizei alatt 25 milliárd hordónyi olaj rejlik.
- A vállalat 2010-ig 3,5 milliárd dollárt költött az alaszkai Beaufort- és Csuksz-tengereken folyó munkálatokra.
- A Csuksz-tengeren 2,1 milliárd dollárért szerzett olajkitermelési engedélyt a Shell 2008-ban. Itt napi 400 000 hordó olaj felszínre hozására van lehetőség. A Beaufort-tengeren napi 100 000 hordó lehet a kitermelhető mennyiség.
- Alaszkában 1988 óta csökken az olajkitermelés (amikor is az output elérte a napi 2,1 millió hordót), ám még így is ez az USA második legnagyobb olajkitermelő állama Texas után.
- Grönland 2011-ben a Cairn Energy-nek adott engedélyt tengeri olajkút-fúrásra.