Duplájára nőhet a megújuló energiaforrásból származó villamosenergia-termelés Magyarországon

Feldolgozta a tavaly év végén rekordmennyiségben beérkező, a kötelező átvételi rendszerhez (KÁT) való csatlakozási kérelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), és az adatok alapján a jövőben két és félszeresére nőhet a megújuló energiaforrásból származó villamosenergia-termelés Magyarországon – tájékoztatta a hivatal hétfőn az MTI-t.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KÁT rendszer a megújuló energiaforrásból történő villamosenergia-termelés ösztönzésének egyik eszköze, a támogatási kérelmeket december 31-ig lehetett benyújtani az energiahivatalhoz.

Kép: Pixabay

A 2428 beadott kérelemből több mint 1600 esetben hiánypótlásra szólította fel a kérelmezőt a MEKH, csaknem 800 esetben viszont azonnal kiadta a kötelező átvételi jogosultságot megállapító határozatokat. Május végén a benyújtott kérelmekből már csak 212 várt hiánypótlásra, 2200 esetben elkészült a kötelező átvételi jogosultságot megállapító határozat – közölte a hivatal.

Kiemelte: a kérelmek nagy részében 0,5 megawatt alatti napelemes erőmű támogatását igényelték, de jelentős a 0,5 megawatt feletti napelemes erőművek szerepe is; ez azt jelenti, hogy a következő egy évben jelentősen nőhet a naperőművek száma Magyarországon, így a megújuló erőforrásból származó villamosenergia-termelés.

Triplázhat a világ napenergia-termelése 2021-re
„2016-ban óriási napenergia-kapacitás épült ki a világon, és a következő öt évben is jelentős fejlesztések várhatók, de továbbra is csak néhány ország fog számottevő kapacitást kiépíteni” ‒ olvasható a SolarPower Europe napenergia-szövetség legfrissebb, 2017-es jelentésében a világ napenergia-piacáról. A riport szerint a napenergia költségei egyre inkább csökkennek, az állami energiapolitika viszont nagymértékben meghatározza, hogy mennyire fejlődik a szektor.
A megújuló energiaforrásból előállított, kötelező átvételi támogatásban részesülő villamosenergia-erőművek beépített kapacitása 2015-ben 837 megawatt volt. Ha minden tervezett erőmű elkészül, akkor a hazai napelemes kapacitás – a háztartási méretű kiserőműveket nem számítva – mintegy 2100 megawattra nőne 2018 végéig. Ez összességében meghaladja a paksi atomerőmű teljesítményét – jelezte a MEKH. A közlemény szerint a napelemes erőművek ilyen mértékű növekedése nagy kihívás elé állítja a villamos elosztó hálózatot üzemeltető cégeket. Sok csatlakozási igényt kell elbírálni, majd kivitelezni, és felkészülni a naperőművek időjárásfüggő működése miatti kihívásokra, ezért a közeljövőben jelentős elosztóhálózati fejlesztéseket kell végezni.

A naperőművek üzemidejét a napsütéses órák száma befolyásolja. Magyarországon átlagosan évi 1050–1200 óra üzemidővel lehet számolni, ami egy 0,5 megawattos naperőmű esetén 525–600 megawattóra éves előállított villamos energiát jelent erőművenként. Ez körülbelül 250 háztartás éves villamosenergia-felhasználását fedezi.

A KÁT keretében a naperőművek összesen 10,5 gigawattóra mennyiségű villamos energiát értékesítettek 2015-ben, ami 2014-hez képest 54,5 százalékos növekedés. A napelem-üzemeltetőknek 2015-ben 340 millió forintot fizettek ki, ebből a kötelező átvételi ár és a piaci átlagár közötti különbség miatti KÁT támogatás 210 millió forint volt.

Idén január 1-jétől a KÁT-ot a Megújuló Támogatási Rendszer (METÁR) váltotta fel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo