A gyermekeink jövőjét éljük fel

A jövő a múltra épül, mi pedig épp feléljük a jelenünket és a rendelkezésre álló vagyonunkat, kisemmizve a jövő generációit – mondta Dr. Náray Szabó Gábor, a Nemzeti Fenntarthatósági Fejlődési Tanács társelnöke Konzervatív evolúció: út a fenntarthatóságok című előadásában a IV. Fenntarthatósági Csúcson.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Náray-Szabó Gábor Kép:PP/Fényes Gábor

A jövő a múltra épül. A minket alkotó protonok és neutronok az ősrobbanás után alig néhány százezer évvel jöttek létre és azóta is, vagyis 14 milliárd éve változatlanok. Ugyanúgy, a földi élet kialakulásához nélkülözhetetlen fehérjék felépítésében 21 szén alapú aminosav vesz részt az utóbbi 3,5 milliárd évben és nem tért át a szerves lét szilícium- vagy vanádiumalapúra - hangsúlyozta Dr. Náray. De nem csak az anyagi világban maradnak fenn hosszú időn keresztül a jól működő konstrukciók, hanem a társadalomban is. A család egy alapvető és evidens példa erre, de például az ügyvéd, mint jogi képviselő is létezik a római idők óta.

A darwini evolúcióban természetesen a verseny dominál, de az együttműködés legalább ennyire fontos, hiszen nem csak egyének, de közösségek is versenyeznek, az együttműködés pedig a közösségek fennmaradását szolgálja, ahol az egyéni érdekeket alárendeli az egyed a csoportigényeknek.

A világ története egy évbe sűrítve

A manapság sokat hangoztatott gyorsuló világ egyáltalán nem üres frázis. Ha a világ kezdete óta eltelt eseményeket egyetlen évbe sűrítenénk, az itt látható táblázat szerint alakult volna az elmúlt 14 milliárd év.

Nem újdonság, hogy társadalmunk a fogyasztásra épül. Ez a fogyasztási kényszer táplálja a gazdasági növekedést. És mivel valójában minden alapvető igényünket kielégítette már a fejlődés, ezért folyamatos innovációra van kényszerítve a tudomány, folyamatos fogyasztásra a társadalom. Ennek köszönhetően fokozódik az önzés, az egyéni érdekek felülírják a közösség érdekeit. Az azonnali haszon felülírja a felelős viselkedést a jövővel szemben, az önzés és a jövedelmi különbségek egyre fokozódnak. Ráadásul a fogyasztásra, azonnali használatra és pazarlásra épülő társadalom nem csak a környezetre, hanem az egyénre is káros: az urbánus környezetben akár napi 1000 fogyasztásra buzdító impulzus is éri az embert, ami elképesztő idegfeszültséghez vezet.

A növekvő igények kielégítése növekvő környezetszennyezést okoz, hiába történnek fejlesztések. A jelen egyéne döbbenetes ütemben pusztítja a környezetét: a fosszilis tüzelőanyagok, az ózonlyuk, az erdőpusztítás, a savas esők és a fogyatkozó vízkészlet mind ennek a felelőtlen viselkedésnek a következményei.

A konzervatív fejlődés elméletének lényege, hogy nem veszi semmibe a környezetet és annak védelmét az innováció kedvéért. "Úgy kell kielégíteni a jelen generációk anyagi igényeit, hogy ne veszélyeztessük a jövő generációk létét és fejlődését" - foglalta össze Dr. Náray egy mondatban az irányzat lényegét.

A Fenntarthatósági Csúcsról készült összefoglalónkat itt olvashatja!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo