Pszichológia a Tinder Swindler mögött – és a munkahelyi lélektan

A pszichológia tudománya beférkőzik a mindennapjainkba, akár tudatosan, akár tudattalanul. A Netflix toplistáját éppen egy olyan dokumentumfilm vezeti, mely azt mutatja be, hogy egy csaló hogyan tudja nők tucatjait (százait?) megvezetni, kiénelkelni belőlük dollármilliókat, melyet önként és dalolva utalnak át a számlájára.

A Tinder-csaló (The Tinder Swindler) egy látványos pszichológiai kísérlet: ugyanarra az ingerre, hogyan reagálnak az emberek. Nem tudjuk, hogy hány próbálkozásból hány jön be az illetőnek, de a nagy számok törvénye alapján, annyi mindenképp, amivel fenn tudja tartani ezt a tevékenységet.

A meggyőzés technikájának minden fortélyát beveti, mintha iskolapadban tanulta volna őket. Olyan technikákat alkalmaz, amiket a pszichológia tudománya évtizedek alatt bebizonyított már, tudjuk, hogy léteznek, és hatnak. Ismerjük már, hogy mennyire torzítja a gondolkozásunkat a másik külseje, státusza, a felénk adott visszajelzései, és a fokozatosság… Egyre több szó van az agyunk torzításairól, a heurisztikákról, melyek segítik a gondolkozásunkat, bár néha, pont ezek állítanak csapdát is neki.

Hogy hogy jön ide a munkahelyi lélektan? Senki ne gondolja, hogy a torzításaink, játszmáink, konfliktuskezelési technikáink csak otthon, a négy fal között jellemzőek ránk. Emberek vagyunk munkaidőben is, és pontosan így tud minket is megvezetni egy személyiségzavaros munkatárs, vagy toborzóként/HR-esként így tudnak elvinni minket a „megérzéseink”. De ezek inkább a veszélyek, amikkel szemben jobb, ha védekezünk a tudatosítás által. Nem beszéltünk még a pszichológia ismeretében és felhasználásában rejlő potenciálról! Például, hogy hogy lehet odafigyelni arra, hogy egy csapat összekovácsolódjon. Vagy arra, hogy ne égjenek ki a munkatársak. A meggyőzéstechnikát pedig lehet például az employer brandingben is használni, jó célokra. A pozitív pszichológia vívmányairól nem is beszélve, melyek a negatív stressz csökkentését hívatottak szolgálni.

Az Üzlet és Pszichológia/hrpwr.hu szakemberei hisznek abban, hogy vezetőként, HR-esként vagy segítő szakemberként (pl. coachként) nem árt tisztában lenni a pszichológia alapjaival, ez a tudás árnyalja a képet, hozzátesz a mindennapokhoz, és mindemellett még élvezetes is hallgatni. Ha ön is így gondolja, várjuk a március 4-én induló HR és PSZICHOLÓGIA képzésünkön, melynek részleteiről itt olvashat.

(x)

Véleményvezér

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?
Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése

Azerbajdzsánnak nem elég Putyin bocsánatkérése 

Nincs bocsánat az azeri gép lelövése és a segítségnyújtás elmulasztása miatt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo