Bajban a könyvelők

Jelentős fordulóponthoz közeledünk a magyar lakosság és a vállalkozások részére nyújtott digitális szolgáltatások evolúciójában, ugyanis 2025. január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu és mellette egy sor bejelentkezési mód a közigazgatási, önkormányzati, bírósági és egyéb ügyintézési portálokra, helyettük csupán két opció marad: a közelmúltban bevezetett Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazás és az Ügyfélkapu+. Nagy kérdés, hogy mi lesz a könyvelőkkel, akik a nevünkben és helyettünk járnak el? Ezt járja körbe a Niveus Legal.

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az Ügyfélkapu+ egy ún. kétfaktoros hitelesítési eljárást takar, amely használatakor a felhasználónév + jelszó páros mellett egy elsődlegesen okostelefonon futtatható hitelesítő alkalmazást is szükséges a bejelentkezéshez. A DÁP alkalmazással a bejelentkezési folyamat egyszerűbb, ott nincs szükségünk felhasználónévre és jelszóra, elegendő az okostelefonunk kamerájával beolvasnunk a számítógépünk képernyőjéről egy QR kódot a bejelentkezés során.

Január közepétől lép életbe a változás
Január közepétől lép életbe a változás
Fotó: Depositphotos

Habár a jogalkotó szinte mindenre gondolt a bejelentkezési megoldások reformja kapcsán, egy megoldandó probléma azonban mégis felmerül – jelezte Halmos Tamás, a Niveus Legal | Halmos és Jánosi Ügyvédi Iroda irodavezető partnere

Mint az köztudott, könyvelők gyakran úgy nyújtanak szolgáltatásokat ügyfeleik részére, hogy az érintett vállalkozások képviselőjének Ügyfélkapu azonosítóival belépve a vállalkozás nevében nyújtják be a bevallásokat és teljesítik az egyéb kötelezettségeket a NAV felé. Habár a gyakorlat eredendően hibás, hiszen az Ügyfélkapu belépési adataink kiadása súlyos adatbiztonsági kockázatot jelent, a gyakorlatban mégis gyakran alkalmazott megoldásról beszélünk, ahelyett, hogy az érintett könyvelők formális úton (az UJEGYKE nyomtatvány használatával) létrehozták volna a meghatalmazotti státuszt az ügyfeleik képviseletére.

Tekintettel arra, hogy 2025. január 16-tól a könyvelőknek már nem lesz lehetőségük, hogy formális meghatalmazás nélkül belépjenek ügyfeleik fiókjába (erre ugyanis csak a hamarosan megszűnő Ügyfélkapu nyújt lehetőséget), ezért félő, hogy rengeteg vállalkozás kerül olyan helyzetbe, hogy a megbízott könyvelője nem tudja majd benyújtani a havi bevallásokat és teljesíteni az egyéb kötelezettségeket. Amennyiben egy gazdálkodó szervezet, egyéni vállalkozó vagy természetes személy még nem adott képviseleti meghatalmazást könyvelője részére, azt az UJEGYKE űrlap használatával vagy a Rendelkezési Nyilvántartásban rögzített állandó meghatalmazással teheti meg.

Véleményvezér

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás 

A kormány gyenge gazdaságpolitikája tükröződik a népességfogyásban.
Drámai fordulat az ukrajnai háborúban

Drámai fordulat az ukrajnai háborúban 

Az ukrajnai háború versenyfutás az idővel.
Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát

Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát 

A lengyel valuta árfolyama fenn, a magyar lenn.
Karácsony Gergely szerint Bindzsisztán szervezi mini-Dubajt

Karácsony Gergely szerint Bindzsisztán szervezi mini-Dubajt 

Ez a harc lesz a végső?
A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo