Bajban a könyvelők

Jelentős fordulóponthoz közeledünk a magyar lakosság és a vállalkozások részére nyújtott digitális szolgáltatások evolúciójában, ugyanis 2025. január 16-tól megszűnik az Ügyfélkapu és mellette egy sor bejelentkezési mód a közigazgatási, önkormányzati, bírósági és egyéb ügyintézési portálokra, helyettük csupán két opció marad: a közelmúltban bevezetett Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazás és az Ügyfélkapu+. Nagy kérdés, hogy mi lesz a könyvelőkkel, akik a nevünkben és helyettünk járnak el? Ezt járja körbe a Niveus Legal.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ügyfélkapu+ egy ún. kétfaktoros hitelesítési eljárást takar, amely használatakor a felhasználónév + jelszó páros mellett egy elsődlegesen okostelefonon futtatható hitelesítő alkalmazást is szükséges a bejelentkezéshez. A DÁP alkalmazással a bejelentkezési folyamat egyszerűbb, ott nincs szükségünk felhasználónévre és jelszóra, elegendő az okostelefonunk kamerájával beolvasnunk a számítógépünk képernyőjéről egy QR kódot a bejelentkezés során.

Január közepétől lép életbe a változás
Január közepétől lép életbe a változás
Fotó: Depositphotos

Habár a jogalkotó szinte mindenre gondolt a bejelentkezési megoldások reformja kapcsán, egy megoldandó probléma azonban mégis felmerül – jelezte Halmos Tamás, a Niveus Legal | Halmos és Jánosi Ügyvédi Iroda irodavezető partnere

Mint az köztudott, könyvelők gyakran úgy nyújtanak szolgáltatásokat ügyfeleik részére, hogy az érintett vállalkozások képviselőjének Ügyfélkapu azonosítóival belépve a vállalkozás nevében nyújtják be a bevallásokat és teljesítik az egyéb kötelezettségeket a NAV felé. Habár a gyakorlat eredendően hibás, hiszen az Ügyfélkapu belépési adataink kiadása súlyos adatbiztonsági kockázatot jelent, a gyakorlatban mégis gyakran alkalmazott megoldásról beszélünk, ahelyett, hogy az érintett könyvelők formális úton (az UJEGYKE nyomtatvány használatával) létrehozták volna a meghatalmazotti státuszt az ügyfeleik képviseletére.

Tekintettel arra, hogy 2025. január 16-tól a könyvelőknek már nem lesz lehetőségük, hogy formális meghatalmazás nélkül belépjenek ügyfeleik fiókjába (erre ugyanis csak a hamarosan megszűnő Ügyfélkapu nyújt lehetőséget), ezért félő, hogy rengeteg vállalkozás kerül olyan helyzetbe, hogy a megbízott könyvelője nem tudja majd benyújtani a havi bevallásokat és teljesíteni az egyéb kötelezettségeket. Amennyiben egy gazdálkodó szervezet, egyéni vállalkozó vagy természetes személy még nem adott képviseleti meghatalmazást könyvelője részére, azt az UJEGYKE űrlap használatával vagy a Rendelkezési Nyilvántartásban rögzített állandó meghatalmazással teheti meg.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo