A németországi cégalapítás és a nyugat-európai piacra való belépés nagyszerű lehetőségeket tartogat a magyar cégek többségének. Az ezzel járó költségek azonban számos kis- és középvállalkozást rémítenek el. A német piac adta lehetőségekről azonban nem érdemes lemondani mindössze azért, mert nem áll rendelkezésre a szükséges teljes anyagi fedezet. Léteznek olyan állami támogatottságú hitelek Németországban, amik segítenek a kezdeteknél.
A németországi cégalapításnak megvannak a pontos pénzügyi feltételei. Ahogy azt korábban megírtuk, egy GmbH létrehozásához legalább 25 ezer eurós alaptőkére van szükség, de az alapításkor elég ennek a felét befizetni a cég számlájára. Az így befizetett alaptőke bár nem vehető ki a cégből, de teljes egészében felhasználható a vállalkozás kiadásainak fedezésére és a cég beindítására.
Az olyan Németország-szerte elérhető állami támogatottságú hitelek, mint a KfW megoldásai, lehetővé teszik a németországi piacra lépést már minimális tőkével. (A KfW bankcsoport – Kreditanstalt für Wiederaufbau Bankengruppe – német állami tulajdonú fejlesztési bank, amelynek feladata a gazdaság fejlesztése és a gazdasági résztvevők támogatása.)
Hogy működnek a német állami támogatott hitelek?
Az igénylő cég a hitelt saját németországi bankjától kapja, ám az állam kezességet vállal annak visszafizetésére. Ennek előnye, hogy a vállalkozások számára így jelentősen alacsonyabb kamatokkal lesznek elérhetők a hitelek – ez akár mindössze évi 1,00 százalék is lehet. A lehetőségnek köszönhetően olyan vállalkozások is megkaphatják a kölcsönt, amelyeknek vagy esélyük sem lenne erre helyzetük alapján – mert például most alapították meg őket –, vagy csak rossz kondíciók mellett adna nekik pénzt a bank.
Persze a felelősségvállalást így sem lehet megkerülni. Hiába vállal kezességet az állam, és csökkenti ezzel a banki rizikót, egyúttal személyes felelősséget vár el a vállalkozások tulajdonosaitól. Tehát hiába kapja a hitelt egy GmbH vagy egy UG, a tulajdonosok személyes vagyoni felelősségét is rögzítik a jóváhagyási folyamat során. A tulajdonos vagy tulajdonosok felelnek a felvett összeg visszafizetéséért, vagy legalább annak egy bizonyos százalékáért.
Hiába a fent említett, rugalmas elbírálási rendszer, így sem veheti igénybe bárki ezt a hitelmegoldást. Ha egy cég tartozási eljárás alatt, esetleg csődeljárásban van, felesleges próbálkoznia, de az is kizáró ok, ha a tulajdonosi háttér egészében vagy részben strómanokból áll. Ennek oka, hogy elvárás a bankok részéről, hogy minden tulajdonos aktívan részt vegyen a vállalat irányításában.
Akár 500 ezer euró is igényelhető
A hitelfelvételre különböző modellek léteznek. Általánosságban igaz, hogy a kölcsönök igénylése 25 ezer euró fölött válik érdekessé. Akár 100 ezer eurót – átszámítva körülbelül 32 millió forintot – meg lehet kapni önerő nélkül, szabad felhasználásra, míg gépek beszerzésére 50 százalékos önerővel 500 ezer euró – 160 millió forint – is igényelhető.
Az állami támogatottságú hitel felvételéhez lépésről lépésre érdemes haladni. Az első feladat a megfelelő konstrukció és a megfelelő bank kiválasztása, ugyanis nem minden bankon keresztül érhetők el ezek a támogatások. Minden cégnél, minden hitelezési szándéknál érdemes megvizsgálni, mely modell az adott vállalkozásnak a legideálisabb. Ebben segítséget nyújt a KfW honlapján található konfigurátor is.
Legalább ilyen fontos az üzleti terv megírása a projekt során. Ráadásul német nyelvű, a helyi piaci szokásokhoz illeszkedő üzleti tervre van szükség, amely lelkét a gazdasági terv adja. Ellentétben az általános elvárásokkal, ahol elegendő a bevételeket és a kiadásokat negyedéves lebontásban bemutatni, az állami támogatottságú hitelek igénylésénél a cashflow-t az első két évre havi lebontásban kéri a pénzintézet.
Ha ezek megvannak, a nehezét letudta a hiteligénylő: következik még egy prezentáció a bankban, majd a sikeres elbírálást követően az állami támogatási kérelem benyújtása a bankon keresztül. Ha ez a kör is sikerrel zárul, a cég megkapja az igényelt kölcsönt, ezt követően már„csak” jól kell gazdálkodnia a kapott összeggel.
Szerző:
Tomasz Kristóf,
a GmbH-UG.com nemzetközi céges tanácsadó iroda vezetője