Hiába a munkaerőhiány, nem jobb az alkalmazottak helyzete?
Azok közül, akik dolgoztak az elmúlt 15 évben 31% 3-5, 20% legalább 2 alkalommal kezdett új munkahelyen, 20% nem váltott munkahelyet. Tanulságos, hogy a váltásokat közel 80%-ban jó döntésnek értékelték. A megkérdezettek 63%-a látja úgy, hogy a munkaerőhiány ellenére nem javultak, sőt, egyenesen rosszabbá váltak a munkahelyváltás lehetőségei.
A többség (66%) nem ért egyet azzal, hogy az erősödő munkaerőhiány miatt jobb feltételeket kínálnának nekik a megtartásuk reményében, sőt, 91%-uk szerint a főnökük nem bánik jobban velük. A fiatalabbak 52%-a, akik még nem töltöttek el 15 évet a munka világában (20-32 év) sem érzi, hogy a munkaerőhiány miatt jobb feltételeket biztosítanának nekik, és 70%-uk nyilatkozott úgy, hogy a főnökük sem bánik velük jól. Ez ugyan 20%-al jobb eredmény, mint az idősebbeknél, de még mindig kedvezőtlen.
A Work Force a partnereinek is folyamatosan javasolja a dolgozói elégedettség növelését, és házon belül is vizsgálja, miképp javítható ez. A minimum 15 éves tapasztalattal rendelkezők úgy vélik, hogy ma stresszesebb a munka (67%), keményebbek az elvárások (51%) és többet is kell dolgozni (48%), mint régen. Csak 15% jön ki jobban a fizetéséből, és mindössze 14% szerint jobbak a munkakörülmények. A fejlődési lehetőségeket 9% tartja jobbnak, a munkaszervezést 8% rugalmasabbnak.
Sokan várost is váltanának egy új munkahelyért
A régebbi dolgozók 43%-a amint tudna, munkahelyet váltana. A fiatalabbak esetében (akik még nem dolgoztak 15 évet) csak 32% ez az arány.
A megkérdezettek 56%-a még sosem váltott várost munkahely miatt, bár 51% hajlandó lenne rá. Igaz ez a fiatalabb generációra is, 61% eddig még sosem költözött munka miatt, de a jövőben ha úgy adódik, 64% szívesen belevágna. Ez jelzi, hogy a fiatalabb generációk már érezhetően mobilabbak. A Work Force-nél már régen érzékelik, hogy a hazai mobilitási tényezőkben érdemi elmozdulás van, éppen ezért a mobilszállások rendszerének további erősítésével segítik ezt a folyamatot. Néhány évvel ezelőtt épp a Work Force indított elsőként mobil szállást is magában foglaló projekteket.
Multi vagy kkv? Hazai vagy nemzetközi?
A kutatás szerint a már minimum 15 évet dolgozók harmada mindig is jobban kedvelte a kis- és középvállalkozásokat (31%), mint a
A legalább 15 évet dolgozó fizikai munkavállalók 46%-a már dolgozott kölcsönzött munkaerőként, és 38%-uk tervezi a jövőben is. Más a helyzet azonban az interim manager, vagyis az időszakos manageri állások esetében, a szellemi munkavállalók 97%-a még sosem dolgozott ezen a területen, noha a megkérdezettek 39%-a szeretne interimként dolgozni, ami jól jellemzi a munkaerőpiac rugalmasabbá válását is. Csákvári Róbert tapasztalatai szerint, ebben már merőben máshogy működnek a fiatalabbak. “Tapasztalataink alapján a fiatalabb generációk számára elfogadhatóbb a kölcsönzött munkaerő rugalmassága, ők még kevésbé keresik a biztonságot egy cég berkein belül, és várhatóan az időszakos manageri állások esetében is gyakoribb lesz ez e megoldás. Erre érdemes lélekben felkészülniük a vezetőknek és a munkaadóknak egyaránt”.
Ma már alap a home office
A fiatalabbak 48%-a csak olyan munkahelyet keres, ahol a távmunka vagy az otthoni munkavégzés megengedett, de a 32 évnél idősebb generáció is úgy gondolja, hogy vonzóvá tesz egy munkahelyet egy ilyen lehetőség. Általánosságban elmondható, hogy az idősebbek többsége nyugdíjig (61%), de 32% még nyugdíj után is szeretne dolgozni. A fiatalabb generáció 39%-a szeretne nyugdíjig dolgozni, 30% maximum 50 éves korig, 22% pedig még a nyugdíj után is állást vállalna. Ők tehát jóval rövidebb ideig tervezik munkás éveiket.
Az örök problémák: munka vs magánélet, férfi vs nő
A munka és magánélet súlya az elmúlt években a legalább 15 évet dolgozók 68%-a szerint a munka javára billen. A szellemi munkát végzők 27%-a rendszeresen nézik otthon is a leveleit, 22% már csak akkor, ha nagyon fontos. A fiatalabb generáció, vagyis a 15 évnél kevesebbet dolgozók 43%-a csak akkor néz leveleket, ha nagyon fontos, de 22%-ukra egyáltalán nem jellemző. A minimum 15 éve dolgozók szerint a nők helyzete továbbra sem javult, a megkérdezettek 68%-a szerint nincs könnyebb dolguk ma, mint 15 éve. Csákvári Róbert szerint a fizikai munka a nők számára mindig is megterhelő volt, és lesz, de a technológia fejlesztésével már középtávon is jelentősen könnyíthető a helyzetük.