Mit lépnek a jegybankok a Brexitre?

A brit népszavazást követően a várható politikai lépésekkel kapcsolatban igen nagy a bizonytalanság, a legkülönbözőbb spekulációk látnak napvilágot, amelyek közt még az is megtalálható, hogy az Egyesült Királyság ténylegesen mégsem lép ki az Európai Unióból. Abban viszont csaknem mindenki egyetért, hogy a legjobb egy olyan békés megoldás lenne, amely a főbb kereskedelmi megállapodások feltételeit változatlanul hagyja.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A befektetők szempontjából viszont érdekesebbek azok a gazdasági jellegű lépések, amelyekkel a jegybankok állnak elő. A befektetői várakozásoknak megfelelően az amerikai Fed következő kamatemelését már most bizonytalan időre elhalasztották, sőt, jelenleg a piac szerint már a kamatcsökkentésnek van nagyobb esélye az elkövetkező három washingtoni kamatdöntő ülésen. A decemberi kamatemelés valószínűsége is hasonlóan alakul, a piac most már csak tíz az egyhez látja az esélyét egy esetleges kamatemelésnek, és előfordulhat az is, hogy kamatemelésre 2017 előtt egyáltalán nem kerül sor – vélekedett Michael Boye, Saxo Bank elemzője.

Itt olvashat arról, mi vár az angliai munkavállalókra!

Várakozásaink szerint Európában mind a Bank of England, mind pedig az Európai Központi Bank (esetleg együttműködésben néhány más vezető központi bankkal) olyan módon alakítja majd monetáris politikáját, hogy visszaállítsa a gazdasági és pénzügyi bizalmat a régióban. Az Egyesült Királyság jelenleg a recesszió küszöbén áll, és az európai inflációs és növekedési mutatók sem nagyon mozdultak még el a mélypontról.

Valószínű, hogy ezek a tényezők a belátható jövőben alacsonyan fogják tartani az államkötvények hozamait még annak ellenére is, hogy azok már most is meglehetősen feszített (bizonyos vélemények szerint piaci buborék jellegű) szinteken állnak. Véleményünk szerint összességében a kockázatviselési hajlandóság sem fog nagymértékben változni, bár a kockázati prémiumok (és a volatilitás) a jelenleg meglehetősen sebezhetővé vált Európai Unióval kapcsolatos bizonytalanságok miatt még jó darabig magasabb szinten ragadhatnak.

Érthető okokból a vihar középpontjában az angol pénzügyi eszközök állnak, és a vállalati kötvények szegmense sem képez ez alól kivételt. Különösen erős nyomás alá kerültek a pénzügyi papírok, illetve a részvények jellegzetességeivel rendelkező, alárendelt hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, így valószínű, hogy ezek lesznek egy esetleges korrekció legnagyobb nyertesei.

Több ezer hazai cég izgulhat a britek miatt
Csaknem 3000 hazai cég tulajdonosi hátterében találhatóak brit érdekeltségű cégek vagy magánszemélyek – vélhetően őket az átlagnál is jobban érinti majd Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo