A Bloomberg hatósági forrásokra hivatkozva csütörtökön hosszú cikket közölt arról az apró mikrochipről, amelyet amerikai techcégek Kínából rendelt eszközeiben találtak. A lap szerint a közelmúltban az amerikai titkosszolgálatok hosszas nyomozást folytattak, amely során kiderült, hogy a chipeket valakik azért építették be informatikai eszközökbe, hogy a segítségével meg tudják kerülni a vállalatok biztonsági korlátait, bejussanak a céges rendszerekbe és hozzáférjenek a vállalati szervereken tárolt bizalmas dokumentumokhoz.
A kínai hadsereghez vezettek a szálak
A cégeknek állítólag három éve tűnt fel, hogy a egyes eszközeikben van egy ismeretlen funkciójú alkatrész, amit jelentettek is a hatóságoknak. Az érintett eszközök, alkatrészek mind a Super Micro kínai gyárából kerültek ki. Ez után titkos nyomozás indult, hogy felderítsék annak célját és eredetét, a szálak a kínai Kínai Népi Felszabadító Hadsereg hírszerzési egységéig vezettek. Amikor egy amerikai cég informatikai eszközöket rendelt Kínából, valamikor a rendelés beérkezése és a kiszállítás között a hírszerzők is hozzáfértek az árukhoz (mobilokhoz, számítógépekhez), és beépítették a chipet az eszközök alaplapjába. A bepoloskázott eszközökből nemcsak vállalatokhoz, de az amerikai hadsereghez és a titkosszolgálatokhoz is jutott.
Mindenki tagad
A gyanú szerint a chipek beépítése a kínai titkosszolgálatok akciója volt, akik ilyen módon akartak információkat szerezni amerikai cégek és kormányzati szervek tevékenységéről.
A Bloomberg kérdésére egyelőre mind az amerikai hatóságok, mind az érintett cégek, illetve a kínai külügyminisztérium is cáfolta a kémkedés hírét, elmondásuk szerint semmiféle alapja nincs a Bloomberg értesüléseinek (ugyanakkor az állítólagos nyomozással egy időben az Apple váratlanul szerződést bontott a gyanús eszközöket szállító Super Micróval). A lap ezzel szemben nevük elhallgatását kérő nemzetbiztonsági forrásokat idézett, emellett fényképeket és műszaki rajzokat mutatott be az állítólagos kémeszközről.