A – nagy nehezen, többszöri kötelezettségszegési eljárás után elfogadott – európai uniós irányelveket átültető energiahatékonysági törvény rendelkezései szerint 2015 decemberétől minden Magyarországon működő nagyvállalat köteles négyévente energetikai auditálást végeztetni.
A kötelező tanúsítvány célja a Magyar Energetikai és Közmű Szabályozási Hivatal honlapjának tájékoztatója szerint az, hogy értékelje az épület fajlagos összesített energetikai követelményértékét. Ez az érték a fűtés, szellőzés, gépi hűtés, világítás és a használati melegvíz-ellátás energiaigényének az összege, és éves szinten nem lehet nagyobb, mint az adott rendeltetésű, adott felület/térfogat arányú épületekre megszabott követelményérték. Ezt olykor előírja jogszabály is (például a hőtermelő berendezések és légkondicionáló rendszerek energetikai felülvizsgálatáról szóló 264/2008.
Az audit kiváltható az ISO 50001 tanúsítvánnyal. Melyik megoldás éri meg?
Dr. Róth Péter, a Certop International Holding ügyvezető igazgatója szerint sok nagyvállalat először az energetikai auditot választja – ezzel megfelel a törvényi kötelezettségeknek –, később pedig dönthet úgy, hogy bevezeti a folyamatos fejlődésre lehetőséget adó ISO rendszert.
Az energetikai audit és az irányítási rendszer kiépítésének ára is cégspecifikus. Az auditra vonatkozó piaci ajánlatok nagyjából 1,5 és 100 millió forint között mozognak, egy nagyobb – komolyabb ingatlanállománnyal rendelkező – cégnél úgy 8–10 millió forintos egyszeri kiadást jelenthet. Ha a semmiből kell felépíteni az ISO 50001-es rendszert, nagyobb cégnél 3–5 millió forintos alapköltséggel lehet számolni, ehhez jön a tanúsítás nagyjából 2 millió forintos díja, valamint az évenkénti ellenőrzési díj, ami a tanúsítási díj 65–70 százaléka. Fontos különbség viszont, hogy a rendszerépítés esetében a cégek jelentős megtakarításokkal számolhatnak a működés változtatása révén.