Ezt el kell mondani a munkavállalóknak

Új munkavállaló felvétele esetén a munkáltató köteles tájékoztatni az alkalmazottat, hogy mely feladatok ellátását várta el tőle. Ám ezenkívül is jó néhány dolgot közölni kell vele. Nem is gondolnánk, hogy milyen fontos lehet ez egy munkaügyi perben – figyelmeztet a jogi szakértő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Munka Törvénykönyve (46. §) előírja, hogy legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül a munkáltató köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót: a napi munkaidőről, az alapbéren túli munkabérről és egyéb juttatásokról,  a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról, a munkakörbe tartozó feladatokról, a szabadság mértékéről, számítási módjáról és kiadásának, valamint a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól, továbbá arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e, valamint a munkáltatói jogkör gyakorlójáról.

A munka törvénykönyvéről részletesebben itt olvashat!

Célszerű egyébként ezeket rögtön a munkaszerződésben szerepeltetni – figyelmeztet Balázs Katalin ügyvéd a Bisnode céginformációs szolgáltató blogján.

Különösen aggályos lehet a munkáltatóra nézve, ha elmarad a tájékoztatás a munkakörbe tartozó feladatokról, tekintettel arra, hogy egy esetleges felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. Ennek vagy ezek fennálláságát, valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania egy esetleges munkaügyi perben.

Jelentős mértékben meg tudja könnyíteni a bizonyítási eljárást, ha a munkáltató tudja bizonyítani, hogy előre jelezte, mely feladatok ellátását várta el a munkavállalótól, és így könnyebben lehet bizonyítani azt is, hogy a munkavállaló adott esetben melyeket nem teljesítette.

Célszerű ezért a munkakörbe tartozó feladatokat munkaköri leírás formájában, a fenti határidőben úgy átadni a munkavállalónak, hogy annak munkavállaló által történő átvételét később bizonyítani lehessen. Ezt segíti egy ilyen fordulat szerepeltetése és aláírása a munkaköri leíráson, például, hogy „a fenti feladatokat megértettem, tudomásul vettem, és a fenti munkaköri leírás egy példányát átvettem”.

Ugyancsak a fenti okokból fontos, hogy a munkáltató tájékoztassa a munkavállalót a fenti határidőben a munkáltatói jogkör gyakorlójának személyéről. Nagy jelentősége van ugyanis, hogy egy esetleges munkaviszony-megszüntetés, például felmondás során ez a személy jár-e el az adott munkavállaló irányában.

Van helye a politikának a munkahelyen?
Magyarországon előfordult már, hogy egy kereskedelmi lánc ajánlotta melegen a munkavállalóknak a kormánypárti felvonuláson való részvételt. De mit tegyünk, ha állásinterjún várnak tőlünk politikai véleménynyilvánítást a cégek? Egyáltalán, van-e helye a politikának a munkahelyen?

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo